سرویس اجتماعی | کد خبر: 20546
تاریخ انتشار: 1395/12/26 - 13:45:38

هشدار! توزیع شیرینی های غیر مجاز در مشهد

فرزانی: مردم از سوپر مارکت ، لبنیاتی،آجیل فروشی و نانوایی شیرینی نخرند
هشدار! توزیع شیرینی های غیر مجاز در مشهد,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، چند روزی به نوروز 96 و به میلاد بانوی دو عالم بیشتر باقی نمانده روزهای پر انرژی و پر تلاش اسفند درحال گذر است. بوی شیرین تازه مشام ایرانی‌ها را به عید گره می‌زند، اما در این روزهای باقیمانده که بیشترین تقاضا برای خرید وجود دارد باید اطلاعات جامعی را تلخ نشدن شیرینی در کام خانواده به دست آورد. در گفت‌وگویی با  محمد فرزانی ، رئیس اتحادیه شیرینی سازان مشهد، سوالاتی را مطرح کردیم پاسخ‌هایش را که با محوریت خرید از واحدهای مجاز و تحت نظارت این اتحادیه بود، در ادامه می‌خوانید.

چه تعداد قنادی مجاز در سطح شهر مشغول به فعالیت می باشد؟
درحال حاضر 800 قنادی فعال و دارای مجوز در سطح شهر مشغول خدمات رسانی به همشهریان و زوار هستند که توقع می رود مردم به هنگام مراجعه به تابلوهای مجوز ، پروانه کسب و نرخنامه نصب شده در قنادی دقت لازم را داشته باشند متاسفانه امروزه در واحد های غیر صنف ما شاهد عرضه شیرینی هستیم مثل نانوایی ، لبنیات سوپر مارکت آجیل فروشی که به هیچ وجه مورد تایید اتحادیه نیست و براین اساس نامه ای از سوی مراجع قضایی برای ما ارسال شده به استناد این نامه مخصوصاً و به استناد قوانین قضایی جمع آوری می کنیم. شیرینی که شناسه نظارت و سیب سلامت داشته باشد در هایپر مارکت بزرگ بلامانع است.اما مردم باید دقت کنند متاسفانه بازهم بحث تقلب و سود جویی عده ای سوء استفاده گر وجود دارد به خاطر مناسبت ها، موقعیت ویژه و شب عید چون نیاز بازار بالا می‌رود بحث تقلب همیشه وجود داشته بارها در این ایام توسط بازرسین ما شیرینی های ضبط شده که کاملا برند تقلبی داشته و بعد از استعلام متوجه شدیم این برند اصلا وجود خارجی نداشته است

آیا نظارت اتحادیه بر توزیع شیرینی از لحاظ درجه بندی در مناطق شمالی و جنوبی شهر متفاوت است؟
بحث جا نداریم واحد نمونه و ممتاز ما در مرکز شهر (چهار راه عبدالمطلب) و در نقطه جنوبی شهر برند بستنی طلاب داریم و شاید دربالای شهر واحد درجه یک و یا دو داشته باشیم ولی قابل ذکر است بیشتر واحد ها درجه یک هستند.

آیا بر عرضه شیرینی های خانگی در قنادی ها نظارت می شود ؟
بازرسین اتحادیه در قنادی ها این موارد را رصد کرده برخورد شده و به استناد قانون اخطار می دهند هر واحد غیر مجاز که پروانه نداشته باشد تولیداتش جمع آوری می‌شود.  

مردم می‌پرسند چرا جعبه شیرینی با قیمت خود شیرینی محاسبه می شود؟
مردم باید بدانند ما مقوا به آنها نمی فروشیم ما در آنالیز های قیمتی وزن جعبه را لحاظ کردیم و در واقع به قیمت همان جعبه به مردم عرضه می شود امروز واحد صنفی در جعبه شیرینی مجاز است در یک کیلو شیرینی نباید وزن جعبه از 120 گرم بیشتر شود و نباید ذهنیت غلطی برای مردم ایجاد شود مصداقش این است که گر در یک کیلو شیرینی 200 گرم آرد وجود دارد چرا آرد کیلو 1800 تومان را مردم 12000 تومان پول می دهند.

آیا مشهد هم مانند اصفهان ، کرمان و یزد شیرینی مخصوص سوغات دارد ؟
ساهای سال کاک رضوی سوغات شیرینی و منحصر به فرد مشهد که زوار بعنوان متبرک با خودشون همراه می کنند. اما شیرینی عسلی که در کشور معروف به  شیرینی مشهدی ست که پایه گذار آن در 60 سال پیش حاج محمود قناد طوسی بوده است که افتخاری برای مشهدی هاست اما همیشه گفتیم پایتخت شکلات آذربایجان است و صنعت شکلات متعلق به آذری زبان‌های عزیز که البته مدتی است که در البرز هم مستقر شده‌اند.

معادل چینی هر محصول در بازار پیدا می شود بفرمایید شیرینی چینی هم در بازار دارید؟
خدا را شکر صنعتی داریم که چین نمی تواند داخل شود. شغل ما سنتی است و 80 درصد تولید شیرینی به سنت برمی‌گردد و اگر خواسته باشیم همه آن را صنعتی کنیم. مشکلات خیلی بیشتر از این چیزهای است که در چین تولید می کنند ما اصلا شیرینی چینی نداریم.


آیا به غیر از چین از کشورهای دیگر نیز واردات داریم در زمینه مواد اولیه چطور ؟
خیر چیزی با نام شیرینی خارجی نداریم در زمینه مواد اولیه نیز فقط بعضی از افزودنی ها مثل کاکائو و نارگیل آن هم به مقدار محدود وارد می کنیم.
با توجه به اینکه کشور های قزاقستان ، قزقیزستان ، تاجیکستان و آلبانی نوروز مشترک با ما دارند و کشورهای مثل افغانستان ، جمهوری آذربایجان ، ازبکستان ترکمنستان ، ارمنستان و ترکیه که هم مرز و هم نوروز با ما هستند ؛آیا زمینه صادرات شیرینی به این کشور های فراهم شده است ؟
صادارت شیرینی به افغانستان سال‌های سال وجود داشته و الحمدلله دو سه سالی است که این اتفاق خوب برای عراق هم اضافه شده و مژده اینکه بعضی از شیرینی‌های ما تا سر سفره اروپایی‌ها توسط ایرانیان مقیم خارج از کشور هم برده می‌شود.


 خرید شیرینی  از فروشگاه های اینترنتی تحت نظارت اتحادیه است ؟
دستور العملی تا الان نبوده اما بهتراست که این کار که به نوعی کارآفرینی است حتما تحت ضوابط اتحادیه قرار گیرد در واقع متولی پیدا شود تا کیفیت و بهداشت و رنگ های مورد استفاده را بررسی کند.

 آیا در سال پیش رو   افزایش قیمت شیرینی داریم ؟
نرخ شیرینی نسبت به سال گذشته 20 درصد افزایش داشته که در کمیته نظارت تایید شده و نرخنامه در روزنامه اتفاقیه چاپ شده است.

رئیس اتحادیه به همشهریانش در رابطه با شیرینی چه پیامی دارد؟
سلامتی مهم‌ترین آیتم است.خواهش می‌کنم از همشهری‌ها جهت حفظ سلامت خود و خانواده مایحتاج عید را از واحدهای قنادی مجاز و تحت پوشش اتحادیه خریداری کنند. شیرینی‌های عرضه شده در واحدهایی مثل نانوائی آجیل فروشی لبنیات و سوپر مارکت به هیچ وجه مورد تایید بهداشت و اتحادیه متبوع ما نیست.

انتهای پیام/ سعیده خاکزاد
 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.