نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 20547
تاریخ انتشار: 1395/12/26 - 13:57:03

«هملت» در بهار

نمایشنامه «هملت»، شاهکار ویلیام شکسپیر به کارگردانی کارگردان مشهدی در تماشاخانه بهار مشهد خوانش شد
«هملت» در بهار,

خوانش نمایشنامه «هملت» شاهکار ویلیام شکسپیر نویسنده نامدار انگلیسی با کارگردانی آرش خیر­آبادی در مشهد و تماشاخانه بهار به کار خود پایاد داد.

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، در حاشیه آخرین خوانش این نمایشنامه با کارگردان آن گفت­وگو کردیم. خیرآبادی درباره هدفش از خوانش این نمایشنامه شناخته شده، گفت: از ده ماه پیش برای خوانش هملت فراخوان دادیم و قصدمان بعد از خوانش این بود که مقدمات اجرایی را فراهم کنیم که هنوز در مرحله برنامه­ریزی است.

دشواری­های یک خوانش

وی افزود: هدف ما این است که افراد عام هم یک بار که شده «هملت» را بشنوند. این نمایشنامه تا کنون در مشهد اجرا نشده بود و مشکل ما ابتدا تفاوت فرهنگی بین متن و جامعه است. دومین مشکل به این برمی­گردد که جمعیت مخاطب تئاتر حوصله متن­های طولانی بالای یک یا دو ساعت را ندارد و باید او را برای این کار آماده کرد و این هرگز کار ساده­ای نیست . سومین مشکل این است که گوش ما آمادگی شنیدن متن­های رسمی را ندارد و دوست دارد متن کمی به خودش نزدیک­تر باشد تا بتواند با ان ارتباط برقرار کند. چهارمین مشکل هم به این بر می­گردد که بازیگر مخصوص متون کلاسیک نداریم، بازیگری که بتواند متن کتابی را چنان روان اجرا کندکه مخاطب احساس کند متن محاوره است.

نگاه­های متفاوت و متعارض

در واقع خواستیم اساتید برجسته همچون سید رضا کمال علوی، محمد لطفی و... بیایند نقش­های کوچک را در کنار بچه­هایی که دارند نقش­های بزرگ را می­خوانند اجرا کنند که به نوعی یک بزرگداشت و ادای احترامی هم به این اساتید محترم داشته باشیم که متاسفانه با فوت جناب علوی برنامه کنسل شد.

از زمانی که خبر کار هملت منتشر شد دو نگاه متفاوت به همراه داشت که آیا این کار شدنی است یا نه؟ عده­ای موافق و عده­ای هم مخالف بودند. عده ای می­گفتند امکان پذیر نیست و عده­ای هم امکان پذیر خواندند که اگر امکان پذیر باشد زمان طولانی را به آموزش اختصاص دهیم که همین را قبول کردیم و حدود ده ماه به طول انجامید.

آشنا کردن گوش­ها با متن

خیرآبادی خاطرنشان کرد: کار مشکلی بود به دلیل اینکه بازیگر تصورش به این بود که به جای دیالوگ گفتن باید خطابه بخواندتا بعدا متوجه شود که قصد انشا و خطابه خواندن نیست قصد بازیکردن و بروز احساسات است. وی افزود: تمرینات بر این مبنا شروع شد که ما اول با ادبیات نمایشی و مفهوم واقعی ادبیات آشنا شویم بعد ادبیات نظم را بخوانیم. سرانجام که زبان به بیان واژه­های ادبی عادت کرد هملت را شروع کردیم .بعد از آماده شدن بازیگران درگیری­ها همچون گرفتن سالن و مجوز برای خوانش هملت شروع شد.که تمام این­ها به حجم کاری در آخر سال برمی­گردد. ما در این زمینه به شدت کمبود قانون داریم و این کمبودها به انجمن نمایشی وابسته است. مشکل بعدی بعد از شروع نمایش مخاطبان هستند که بر اساس یک سری کمبود­ها خسته می­شوند. پس در نتیجه ما قربانی  فرهنگ بی­صبری و شکیبایی جامعه خود شده­ایم.

در مجموع این 3 اجرا به نتیجه­ای که می­خواستیم رسیدیم. در واقع هم توانستیم حوصله فرهنگ شنیداری مخاطب را از یک ساعت بالاتر ببریم و نگه داریم و از طرف دیگر متن را به حداقل دستبرد حفظ کنیم و نگه داریم. امیدوارم مورد توجه مخاطبان خوب تئاتر مشهد هم واقع شده باشد.

انتهای پیام/نوید موسوی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.