نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس بین المللی | کد خبر: 20560
تاریخ انتشار: 1395/12/26 - 18:05:42

ترکیه همکاری با شرکای ناتو را متوقف کرد

ترکیه برخی آموزش‌های نظامی و دیگر همکاری‌ها با "شرکای ناتو" را متوقف کرد؛ اقدامی که حاکی از تشدید مناقشات دیپلماتیک این کشور با کشورهای اتحادیه اروپاست.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، برخی منابع و مقام‌ها گفتند که ترکیه برنامه 2017 ناتو در همکاری با کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا از جمله رخدادهای سیاسی،‌پروژه‌های غیرنظامی و آموزش نظامی را متوقف کرده است.

ترکیه در حال حاضر از چند کشور اروپایی به دلیل ممنوعیت گردهمایی‌های انتخاباتی ترکیه در کشورهایشان بسیار عصبانی است.

اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، آلمان و هلند را با فاشیست‌ها و نازی‌ها مقایسه کرده اما به عنوان یک عضو ناتو نمی‌تواند همکاری با آنها را متوقف کند. یک مقام ناتو گفت اقدام ترکیه ظاهرا با هدف اتریش بوده که عضو ناتو نیست بلکه یک کشور شریک است.

یک مقام ترکیه گفت: ما نسبت به شرایط رخ داده متاسفیم و فکر می‌کنم این اقدام بر تمامی برنامه‌های همکاری ما با شرکا تاثیر می‌گذارد. ما روی ترکیه و اتریش برای حل و فصل سریع مسائل دوجانبه حساب می‌کنیم.

اتریش سال گذشته سردمدار درخواست‌ها از اتحادیه اروپا برای خاتمه دادن به مذاکرات پیوستن ترکیه بود و به شدت از واکنش ترکیه به کودتا در این کشور و زندانی کردن صدها تن انتقاد کرده است.

وزیر دفاع اتریش توقف همکاری‌ها را تایید کرده اما یک سخنگوی این وزارت خانه گفت این اقدام تاثیری در ماموریت‌های آتی ندارد با این حال می‌تواند مشکلاتی را در دراز مدت مثلا در ماموریت کوزوو ایجاد کند.

 

انتهای پیام/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.