نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس سیاسی | کد خبر: 20841
تاریخ انتشار: 1396/01/19 - 15:23:04

اتفاقیه از بایدهای سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» گزارش می‌دهد:

نیاز به ورود عملیاتی سه قوا برای تحقق شعار سال 96

نیاز به ورود عملیاتی سه قوا برای تحقق شعار سال 96,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، انتخاب شعار سال 96 توسط رهبر معظم انقلاب با تأکید مجدد بر اقتصاد مقاومتی و تفسیر خاص آن در حوزه تولید و اشتغال، نشان دهنده عدم تحقق درست این اصل در توسعه و اقتصاد کشور در سال‌های گذشته و لزوم توجه جدی تر به آن در سال جاری دارد.

بر همین اساس، اتفاقیه در گفتگو با رئیس کانون کارفرمایان خراسان‌رضوی به بررسی ملزوماتی پرداخته است که برای تحقق عملی این شعار و در نتیجه توسعه پایدار اقتصادی کشور به آن نیاز است. صحبت‌های محسن شرکا را در ادامه می‌خوانید.

رئیس کانون کارفرمایان خراسان‌رضوی با تأکید بر این که نامگذاری های هر سال از سوی رهبری باید به طور عملی مورد توجه همه قرار بگیرد، گفت: حس بسیار خوبی به نامگذاری امسال دارم اما مهم است که این حس تبدیل به عمل بشود. وقتی باران می‌آید لذتش را می‌بریم اما اگر آبی که از باران جمع می‌شود را نتوان بهینه استفاده کرد، آن لذت فایده‌ای ندارد.

شرکا افزود: چیزی که مسلم است به نظر من برای تحقق اقتصاد مقاومتی که بارها در سال‌های اخیر مقام معظم رهبری بر آن تأکید کرده‌اند و وارد جزئیات آن می‌شوند و جزئیات را تفهیم می‌کنند، ظرف 15 روز، سه قوا باید استراتژی خودشان را برای تحقق این مهم انتشار دهند و به طور خاص مجلس باید یک ستاد رفع و حذف قوانین مزاحم و قانون گذاری برای تحقق اهداف این سال را در حداقل زمان با حداکثر توان در این روزها فراهم آورد.

وی با اشاره به این که معمولا در دوران انتخابات همه توجهشان به این سمت معطوف می‌شود و بقیه امور را رها می‌کنند، تصریح کرد: انتخابات جایگاه خودش را دارد و گروهایی در این حوزه فعالیت می‌کنند. اما آیا واقعاً مجموعه مجلس و قوه قضائیه باید درگیر انتخابات شوند؟ مشخص است که اینطور نیست چون فراتر از این موضوعات هستند و باید تنها بخشی از آن‌ها درگیر انتخابات شوند.

دولت با میراثی که ارث گرفت، مناسب عمل کرد
رئیس کانون کارفرمایان صنایع استان خراسان‌رضوی اضافه کرد: انتخابات را ما در پیش داریم و یکی از معضلات این است که وقتی این ایام می‌رسد همه به نوعی در کُمای انتخابات فرو می‌روند، در صورتی که کشور نمی‌تواند به این خاطر بایستد. انتخابات انجام می‌شود و شور و نشاط و هیجان خودش را دارد، سه قوه و مردم در این عرصه مسئول هستند ولی مسلماً اقتصاد که یک موضوع تداوم دار است نباید از کار بیافتد.

شرکا خاطر نشان کرد: به طور یقین، با توجه به ارثی که از دولت‌های قبل گذاشته شده، به طور تقریبی عملکرد دولت نسبت به حجم مشکلات و فضای جهانی در دو یا سه حوزه موفق بوده است. شما باید به داشته‌های دولت هم فکر کنید. در زمینه بهداشت اگر مقایسه کنیم وزیر بهداشت با توجه به جمع داشته‌ها و مشکلات بسیار موفق کار کرده، اما ما در زمینه صنعت این عملکرد را شاهد نبوده‌ایم. در حوزه بهداشت یک نیروی جوان، با دانش، علاقه مند، توامند و بی نیاز در حوزه مالی سکان دار بود که بسیار توانست برای این بخش سهم خواهی کند و اقدامات بسیار شایسته‌ای را انجام داد اما حوزه صنعت این موفقیت را نداشت.

وی در این باره ادامه داد: نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در دور اول وزارت خودش درخشید اما در این دوره به نظر شخصی من موفق نبود. وی هر توانایی که داشت در دور اول که جوان‌تر بود به کار بست و خیلی خوب کار کرد ولی در این دوره این وزارت خانه در مجموع نتوانست آن سهم صنعت را از درآمدها و بودجه و سایر حوزه‌ها ایجاد کند.

دولت‌هایی که در یک امتداد نیستند
رئیس کانون کارفرمایان صنایع استان خراسان‌رضوی با تأکید بر این که سیاست‌های کلان اقتصادی در دولت‌های مختلف باید ثابت و متداوم باشد، گفت: وقتی که عملکرد دولت را داریم بررسی می‌کنیم، در شروع و برجام خوب کار کرد اما دولت‌های ما در امتداد هم نبوده و نیستند. یک دولت که کارش تمام شد، دولت بعدی بخشی از زمانش را به کوبیدن دولت قبل اختصاص می‌دهد. مهم نیست که دولت‌ها با چه طیف سیاسی هستند، مهم این است که در حوزه‌های توسعه‌ای و اقتصادی در امتداد هم حرکت کنند. در آمریکا وقتی اوباما جایش را به ترامپ می‌دهد، سیاست‌های کلان و اصلی اقتصادی آن‌ها تغییر نمی‌کند و در امتداد هم حرکت می‌کنند که این توسعه را در پی دارد اما در کشور ما به طور سینوسی عمل می‌کنیم و این در بخش اقتصاد بسیار خطرناک است و کشور را زمین گیر می‌کند.

وی با اشاره به وعده‌هایی که در این حوزه در سال‌های گذشته داده شده و تنها در حد حرف باقی مانده است، تصریح کرد: ما در سال‌های گذشته هم دیدیم که شعار سال را تبدیل به پلاکارد می‌کردند و همه در مورد آن حرف می‌زدند و تمامی کارهایمان را به فرمایش مقام معظم رهبری پوشش می‌دادیم اما در عمل هیچ اتفاق خاصی نیفتاد. توجه داشته باشید که نیاز به ورود جدی سه قوا به این حوزه داریم و سه قوا باید برای تحقق نام ویژه سال جدید به طور کاربردی و عملیاتی منتشر کنند تا آماری که اسفند ماه می‌دهیم نشان دهنده رشد انقلابی در اقتصاد باشد. به عنوان مثال اگر در شرایط عادی باید سالی 800 هزار شغل ایجاد شود، امسال باید این تعداد به یک میلیون و 300 هزار شغل برسانیم و این را هم باید توجه داشت که شغل قابل لمس و واقعی ایجاد شود و تنها شغل‌های آماری نباشد.

دنیا منتظر ما نمی‌ماند
رئیس کانون کارفرمایان صنایع استان خراسان‌رضوی تأکید کرد: زمان با سرعت می‌گذرد و دنیا منتظر ما نمی‌شود. متاسفانه نمایندگان مجلس ما در 70 تا 80 درصد حومه‌ای کار می‌کنند که باید این دیدگاه عوض شود و آن‌ها برای هشتاد میلیون جمعیت کشور و برای کل ایران قانون گذاری کنند نه برای روستای بخصوص من نوعی و اطرافیان خود. منتخبین مردم باید بدانند که مشکلات روستای‌شان در کنار سیار بخش‌های کشور حل می‌شود. اگر برای خدمت آمده‌ایم باید فقط خدمت کنیم. مردم ایران هوشمند هستند و اگر کسی صادقانه خدمت کند به او رأی می‌دهند. این بخشی نگری کار را متوقف می‌کند. نماینده مجلس باید برای کل روستاهای ایران فکر کند نه اینکه فقط برای یک روستا تلاش کند.

انتهای پیام/
 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.