نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 20883
تاریخ انتشار: 1396/01/20 - 16:39:24

گزارش اتفاقیه از وضعیت سالن­های نمایش در سبزوار؛

تئاتر روی صندلی آخر

کمی بیشتر از یک میلیون تومان بودجه برای هنرمندان تئاتر!
تئاتر روی صندلی آخر,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، به دنبال انتشار خبر گفت­وگو با رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی در هفته گذشته و طرح برخی مشکلات و مسائل و البته برنامه­های پیش رو، به سراغ هنرمندان و مسئولین سبزواری رفتیم تا از زبان آنها بشنویم، آنچه را که باید گفت و مطرح کرد. شنیده­ بودیم در ایام نوروز امسال سالن تئاتر این شهر در اختیار ورزشکاران برای برنامه­های ورزشی اختصاص یافته بود و در آنجا به جای اجرای نمایش فیگورهای ورزشی چشم­نمایی می­کرد و از سوی دیگر گفته شد اداره ارشاد از هنرمندان تئاتر برای اجرا هزینه­هایی دریافت می­کند. لازم دیدیم این گفت­وگو را با تعدادی از هنرمندان و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان ادامه دهیم تا بلکه خواسته­ها و مطالبات جامعه هنری این شهر را مطالبه کرده باشیم و از زبان مسئولین توضیحی برای شرایط بیابیم.

معضلات فقدان بودجه و درآمدزایی

ابتدا با طرح تنها یک سئوال به سراغ هنرمندان این شهرستان رفتیم: آیا اداره ارشاد هزینه­ای بابت تمرین دریافت می­کند یا خیر؟ محمد اکبری یکی از پیشکسوتان تئاتر سبزوار در این باره گفت: باتوجه به هزینه­های جاری اداره ارشاد که منبع درآمد ندارد و قراراست سالن به صورت نیمی خصوصی اداره شود این کار بدی نیست اما از چه گروهایی این مبالغ و به چه طریق دریافت شود مهم است. ریس قبلی اداره ارشاد این کار را انجام می­داد اما با توجه به اینکه آقای علی­آبادی خود از بچه­های تئاتر هستند، شکل دریافت تغییر کرده است. در کنار بچه­های تئاتر که زیر نظر انجمن نمایش فعالیت می­کنند، کارهای بخش خصوصی هم به اجرا در می­آید که ما همین نوروز امسال یک اجرا از بخش خصوصی داشتیم و کارهای جُنگ یا نمایش پرده­ای که شاید حاوی محتوای زیادی هم نباشد تنها به خاطر درآمدزایی اجرا شد.

در واقع این فعالیت­ها نیاز است چرا که هزینه حفظ نگهداری سالن بالاست و لازم است ادراه ارشاد برای تامین هزینه­های آن به فکر درآمد­زایی هم باشد. به عنوان مثال  اگر پرسنل سالن بخواهند بیشتر از زمان قانونی بمانند، گروه­های تئاتر باید هزینه­ای به نیروی اجرایی سالن بابت یک تا دوساعت اضافه تر پرداخت کنند و همان روز تسویه شود. در ادامه باید بگویم مطلبی که شما می­گویید قانون نانوشته­ای است که اجرا می­شود و این بخشنامه نیست. در سبزوار گروه ثبت شده­ای نداریم و قوانین انجمن نمایشی تنها برای گروه­های ثبت شده لازم­الاجراست. گروه تئاتر ثبت شده گروهی است که زیر نظر اداره ارشاد یا انجمن نمایش باشد و این قوانین تنها شامل گرو­ه­های ثبتی می­شود. در غیاب گروه­های ثبتی، کار تا حدودی سلیقه­ای انجام می­شود و اداره ارشاد در شهرستان­هایی که گروه­های ثبت شده ندارند می­تواند بخشی از هزینه­ها را از خود هنرمندان دریافت کند. این اتفاق در تهران هم افتاده است قانون سالن چارسو با سالن ارسباران متفاوت است و هرکدام قوانین خاص خودش را دارد. اتفاقا در دیگر شهرستان­های استان هم چنین وضعیتی را داریم که رویه­ها به صورت سلیقه­ای شکل می­گیرد و به نظر من درست است.

اجرا در اتاق­های انجمن!

مرتضی ربیعی یکی دیگر از کارگردانان سبزواری در این باره گفت: تعداد روزهای تمرین در سالن بسیار کم و محدود است و ما بیشتر مجبوریم در اتاق­های انجمن نمایش به تمرین بپردازیم. از این بابت پولی دریافت نمی­شود اما اگر بخواهیم چند روزی در سالن تمرین کنیم نیاز است کلی پیگیری کنیم واین انرژی یک گروه را می­گیرد. سبزوار استعدادهایی زیادی در کار تئاتر دارد و باید از این توانایی حمایت شود و مسیر را هموار کرد؛ البته سالن در اختیار تمام گروها چه بخش خصوصی  و چه گروه­های هنری است و هر کس توان این را داشته باشد که هزینه اجرای خود را پرداخت کند می­تواند سالن را در اختیار بگیرد.

مشکل همیشه پول نیست!

مصطفی حمیدی­فر کارگردان تئاتر «افراسیاب» گفت: برای گرفتن سالن خیلی اذیت می­شویم و همیشه مشکل سالن داریم. اولویت همیشه با گروه­های تئاتری است اما می­خواهم بپرسم چرا درسبزوار اولویت با تئاتر نیست؟ ز

در واقع مشکل ما پول نیست و به نظرم تا شرایط و امکانات برای یک گروه فراهم نشود، نمی­شود توقع داشت آن نمایش اجرای خوبی داشته باشد و مخاطب را جذب دیدن تئاتر کند. برای رشد وپیشرفت تئاتر نیاز است بستر آن فراهم باشد تا بتوان کاری در خور ساخت و به اجرا درآورد. شاید اگر مرزی بین الویت­بندی بین گروه­های تئاتری  بخش خصوصی باشد قدری مشکلات کم شود و ما بتوانیم بهتر به تمرینات خودمان بپردازیم واین یک دغدغه برای من وامسال من است.

اهمیت تئاتر در دیار سربداران

وقتی حرف­های هنرمندان را شنیدیم به سراغ مسئولین رفتیم تا توضیحی از این مطالبات از زبان رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سبزوار بشنویم. محمد علی­آبادی ابتدا با مقدمه­ای از وضعیت تئاتر در سبزوار آغاز کرد و در این باره گفت: در سالی که گذشت 9 اجرای صحنه­ای داشته­ایم و در پنج بخش جشنواره فجر حضور پیدا کردیم. دوکار نمایشی ما به نام «افراسیاب» در بخش صحنه و «بزم و رزم» در بخش تئاتر خیابانی در جشنواره فجر حضور پیدا کرد و مقام­هایی در بخش کارگردانی، طراحی صحنه و لباس به دست آوردیم. در بخش هویت بصری جشنواره فجر مقام دوم را کسب کردیم و در جشنواره بین­الملی مریوان هم مقام  برتر کشور به نمایش «چشم­آرو» اختصاص یافت. همچنین ورکشاپ­های متنوع و متفاوتی برگزار کردیم. همچنین لازم است بگویم هم­اکنون در سبزوار یازده گروه نمایشی فعالیت دارند و دو پروانه نمایش در سال جدید صادر شده است.

بودجه­ای یک میلیونی!

اگر بخواهم دقیق بگویم بودجه تئاتر سبزوار یک میلیون و سیصد هزار تومان برای حمایت از اجراها وانجن نمایش است و این در حالی است که تنها در یک تئاتر که در سال گذشته به اجرا درآمد، فقط برای دکور 17 میلیون هزینه شده است و این نشان می­دهد این مبلغ بسیار ناچیز است و هیچ حمایتی از گروه­های تئاتری نمی­شود. متاسفانه یا خوشبختانه یک روال در مشهد جا افتاده که تئاتر مشهد به سوددهی رسیده است و نگاه اداره­کل به دیگر شهرستان­های استان هم نظیر مشهد است درصورتی که مشهد نه تنها در خراسان که در کشور یک استثنا است و اداره کل باید این نگاه را تغییر دهد و از شهرستان­ها بیشتر حمایت کند. تئاتر خراسان در سطح کشور بسیار مطرح است و شهرستانی مثل سبزوار در حوزه تئاتر همیشه یک قطب بوده است. باید بگویم در شهرستان­ها همه کارها به این حد نمی­رسد که فروش فوقالعاده­ای داشته باشند، شاید فقط در سال یک نمایش اجرا شود و سوددهی خوبی هم داشته باشد.

پرداخت بدهی­های معوق

هم­اکنون برای حمایت از هنرمندان تئاتر، بخش خصوصی  جلو آمده است اما شرایط به گونه­ای نیست که موفق بشود و به نتیجه نرسیده است. زمانیکه سالنی بدهی بالایی دارد بخش خصوصی نمی­آید ورود کند. تاکنون توانسته­ایم همه بدهی­ها را پرداخت کنیم اما اگر سالنی امکانات مناسب نداشته باشد چطور می­شود بخش خصوصی را راغب به ورود کرد؟ هنوز بلک باکس در شهرستان نداریم و لازم است امکانت بیشتری در نظر گرفته شود و ما نیز براین تلاش هستیم که شرایط بهتری را محیا کنیم، البته باید بگویم به لحاظ تئاتری از خیلی شهرستان­های کشور جلوتر هستیم.

سالنی که فقط برای تئاتر نیست!

از گروه­های تئاتر هیچ هزینه­ای برای تمرین نمی­گیریم و لازم است تاکید کنم هیچ مبلغی بابت هیچ تمرینی دریافت نشده است. شاید هزینه بایت نظافت دریافت شده باشد اما از بابت تمرین هرگز. حتی گفته شد که سالن به اداره تربیت بدنی واگذار شده و ایراد گرفتند که باید بگویم بله درست است، با همکاری­هایی­ که بین اداره تربت بدنی و ارشاد صورت گرفت این اتفاق افتاد و سالن ارشاد که سالن عمومی شهر است و به صورت همایشی طراحی شده است و مناسب تئاتر نیست در اختیار اداره تربیت بدنی قرار گرفت. در واقع این سالن زمانی که نهادهای دیگر بخواهند برنامه­ای داشته باشند در اختیارشان قرار می­گیرد. همین طور که در هفته گذشته دانشگاه سالن را برای سخنرانی یکی از اساتید مورد استفاده قرار داد. در پایان باید بگویم ما تلاش می­کنیم شرایط را برای تمامی گروه­های هنری فراهم کنیم اما شاید کمی صبوری لازم است تا به دلخواه همه علاقمندان هنر درآید.

قضاوت با اهل­ نظرست اما...

گفته­ها را از مسئولین و هنرمندان شنیدیم و تحلیل و بررسی بیشتر برای نگاه به آینده تئاتر این شهرستان را به صاحب­نظران این رشته واگذار می­کنیم. اما گاهی همه چیز دست به دست هم می­دهد که حال تئاتر سبزوار خوب نباشد؛ کمبود بودجه، فراهم نبودن امکانات و تسویه بدهی معوق و درآمدزایی اداره ارشاد، دغدغه مسئولین بوده و هست تا شاید بشود کمی شرایط را برای گروه­های تئاتری بهتر کرد اما با وجود تمام تلاش­ها همچنان مشکلاتی دیده می­شود.

انتهای پیام/ مهسا هاشم­آبادی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.