نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اقتصادی | کد خبر: 20957
تاریخ انتشار: 1396/01/23 - 14:44:20

با پیگیری‌های استاندار خراسان رضوی؛

گازارزان شد

گازارزان شد,

اقلیم مشهد از ۳ به ۲ تغییر کرد

استاندار خراسان رضوی از تغییر اقلیم مشهد از 3 به 2 خبر داد که از این پس مبنای محاسبه قبض‌ها خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، تغییر اقلیم شهر مشهد و سایر شهرها براساس نامه ای که در 20 مرداد سال 95 از سازمان هواشناسی توسط ابراهیم فتاحی، معاون پژوهشکده هواشناسی کشور، به دست ما رسید، اعمال شد.

طرح تشخیص اقلیم برای طبقه بندی در سال 89 ابلاغ شد تا فصول سرد و گرم جدا شود. از ابتدا اقلیم‌های پنجگانه در رده‌های اقلیم سرد 1، سرد 2، سرد 3، معتدل 1 و معتدل 2 محاسبه شد. از ابتدای این موضوع شهر مشهد اقلیم 3 بود. توزیع صورت حساب‌ها نیز بر همین اساس بود ولی بعدا اقلیم مشهد 2 شد و در تاریخ 20 مرداد سال گذشته این اقلیم به 3 تغییر پیدا کرد.

اقلیم یک به ازای هر واحد 300 متر مکعبی برای هر ماه 414 ریال محاسبه می‌شود. در اقلیم 2 تا 250 متر مکعب و در اقلیم 3تا 200 متر مکعب 414 تومان محاسبه خواهد شد. تعرفه گاز در سال95 همان پایه 94 بوده و تغییری نداشته است.

اقلیم مشهد بر اساس گزارشات هواشناسی 3 اعلام شده است. متعاقب دریافت این اقلیم، در شرکت گاز استان پیگیر بودیم که شهر مشهد اقلیم 3 نیست و باید بررسی شود. بر مبنای همین اقلیم تغییر یافت و بیش از سه مرتبه مکاتبه با شرکت ملی گاز و جلسات حضوری نیز برگزار شد و همه اعتقاد داشتند که اقلیم مشهد باید 2 باشد.

در تاریخ 20 فروردین 96 اقلیم مشهد به عنوان اقلیم 2 تغییر یافت و در اولین صورت حساب‌های جدید تعدیل گازبهایی که بابت تغییر اقلیم از مردم گرفته شده، دوره زمستانی آن به اقلیم دو بازمی‌گردد و صورت حساب جدید بر مبنای اقلیم 2 تعدیل می‌شود.

 مدیر عامل شرکت گاز خراسان رضوی گفت: بر اساس نامه معاون پژوهشکده سازمان هواشناسی، اقلیم مشهد از سه به 2 تغییر یافته و این تغییر از 20 فروردین در قبض‌های جدید نیز اعمال می‌شود.

سید حمید فانی روز دوشنبه در نشست خبری افزود: تفاوت نرخ جدید با مبلغی که طی زمستان گذشته بر اساس اقلیم گازی قبلی محاسبه و دریافت شده است به مردم بازگردانده می‌شود.

وی اظهار کرد: اقلیم مشهد 20 مرداد ماه سال گذشته بر اساس اعلام سازمان هواشناسی از 2 به سه تغییر یافت و بهای گاز مصرفی نیز بر مبنای اقلیم سه محاسبه شد.

وی گفت: با توجه به اینکه این امر را حق مشهد نمی‌دانستیم، اصلاح آن را با جدیت پیگیری کردیم تا اینکه بعد از حدود چند ماه اقلیم مشهد اصلاح و دوباره از 3به2 تغییر یافت.

فانی با اشاره به تقسیم بندی‌ها بر اساس اقلیم‌های پنج گانه، سرد یک، سرد 2، سرد سه، معتدل یک و معتدل 2 افزود: این تغییر اقلیم در 29 شهرستان استان انجام شد اما شاخص‌ترین آنها با توجه به جمعیت و گستردگی آن مربوط به مشهد بود و قوچان نیز از اقلیم 2 به یک تغییر یافت.

وی با بیان اینکه تعیین اقلیم بطور متوسط هر 2 سال یکبار اصلاح می‌شود، اظهار کرد: بر اساس اقلیم یک، هر واحد گاز مصرفی تا 300 متر مکعب بر اساس تعرفه سال 1394 معادل 414 ریال محاسبه شده و مابقی به صورت پلکانی محاسبه می‌گردد.

وی گفت: برای اقلیم سرد 2، هر واحد گاز مصرفی تا 250 متر مکعب و در اقلیم سرد سه تا 200 متر مکعببا نرخ مزبور محاسبه می‌شود.

فانی ادامه داد: در پی این تغییر اقلیم به طور میانگین برای هر مشترک در مشهد 11 درصد تعدیل محاسبه می‌شود. با توجه به شدت و مدت طولانی‌تر سرما در زمستان سال گذشته مصرف انرژی رشد قابل توجهی یافت بطوریکه به 52 میلیون متر مکعب در روز رسید در حالی که زمستان سال قبل از آن این میزان حدود 46میلیون متر مکعب در روز بود.

وی با بیان اینکه خراسان رضوی از نظر مصرف گاز جزو سه استان پر مصرف کشور می‌باشد اظهار کرد: بر این اساس هیچ افزایشی در نرخ مصرف گاز نداشته ایم و همه محاسبات بر اساس نرخ‌های سال 1394 بوده است و در سال جاری هم بر این اساس محاسبه شده و افزایش قیمت نخواهیم داشت.

 

انتهای پیام/
 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.