نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس سیاسی | کد خبر: 20994
تاریخ انتشار: 1396/01/24 - 14:49:37

عضو شورای اسلامی شهر مشهد در گفتگو با اتفاقیه مطرح کرد:

نگاه‌ سیاسی و سلیقه‌ای، آفت مدیریت شهری

 نگاه‌ سیاسی و سلیقه‌ای، آفت مدیریت شهری,

مشهد پتانسیل مدیریت شهری قوی تر را دارد
شاید به جرئت بتوان گفت که انتخاب شهردار یکی از اولین و مهم‌ترین اقداماتی است که شورای اسلامی شهر باید به درستی از آن عبور کند و این انتخاب می‌توان نه تنها تمامی فعالیت‌های یک دوره از شورای شهر را بلکه بسیاری از حوزه‌های مرتبط با توسعه یک شهر را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

سیدجلال فیاضی، عضو کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد در گفتگویی اختصاصی با اتفاقیه، به نکاتی خاص در انتخاب شهردار فعلی مشهد مقدس از سوی چهارمین دوره شورای اسلامی این شهر پرداخته است که شاید در نوع خود جالب توجه بوده و بتواند در آینده شهرداری و شهر مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام و دومین کلان شهر مطرح کشور مؤثر باشد.

از مباحث شاخص مدارانه تا انتخاب سیاسی شهردار در شورای چهارم
عضو کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به این نکته که شورای چهارم در این شهر دارای گرایش خاص سیاسی بوده است، گفت: شورای چهارم اگر چه تخصص‌ها یا در واقع گرایش‌های مختلف تخصصی دارد اما واقعیت این است که یک گرایش سیاسی قالب هم وجود دارد. این گرایش سیاسی قالب که تعداد اعضای آن قابل توجه است از ابتدای بحث انتخاب شهردار که مفصل بود و خاطرات جالبی هم دارد، گفتند معیارها و شاخص‌ها را تعیین کنیم و یکی از دوستان حتی طرحی را تهیه کرد که مدل ریاضی برای انتخاب شهردار بود و در جلسه مطرح کرد. ابتدا خیلی مسائل شاخص مدارانه صورت گرفت منتها بعد بحث ملی و غیر ملی مطرح شد که شهردار باید یک شخصیت ملی باشد که من در آنجا هم معتقد بودم این موضوع خیلی ملاک نیست و مهم این است که شهردار بتواند ارتباطات مناسبی را داشته باشد و شهر را بشناسد. ولی نهایتاً همه گزینه‌هایی که مورد بحث قرار گرفت بیشتر دارای گرایش و سلیقه سیاسی ویژه بودند.

فیاضی در این باره افزود: با همه این حرف‌ها و اسامی مختلفی که صورت گرفت ما در شورا در کل با یک نفر بیشتر جلسه نگذاشتیم و آن هم آقای سعیدی کیا بود که صحبت‌هایش را کرد و بعد هم خبر داد که من به دلیل داشتن پروژه در شهر ری و مسئولیت دیگر نمی‌توانم بیایم و پس از آن یکدفعه آقای مرتضوی توسط همین دوستان اکثریت سیاسی شورا مطرح شد که معاون سیاسی وزارت کشور دولت آقای احمدی نژاد بود و قبلاً هم در استانداری خراسان جنوبی فعالیت کرده بود.

وی با تأکید بر مخالفت‌های صریح خود با این انتخاب، ادامه داد: من در جلسه غیر علنی و علنی نسبت به این قضیه نظر متفاوتی داشتم. شما آن روزها را اگر رصد کنید تنها کسی که رسماً در خصوص انتخاب آقای مرتضوی به عنوان شهردار مشهد صحبت کرد من بودم. علت این نبود که من نسبت به شخصیت ایشان اعتراضی داشتم. من در همان جلسه گفتم که بعضی از دوستانی که اینجا جزو طرفداران جدی وی هستند شاید دو هفته است که از نزدیک می‌شناسند ولی من بیست سال است که او را می‌شناسم. من عضو هیئت مؤسس انجمن روزنامه نگاران مسلمان ایران بودم و در یک مقطعی وی را که مدیرمسئول روزنامه حمایت بود به عنوان دبیرکل این انجمن انتخاب کردیم. بنابر این بحث من در مورد انتخاب شهردار در آن زمان شخصی نبود و به شخصیت فرد هم برنمی گردد.

ورود به دعواهای سیاسی، سم مهلک مدیریت شهری
من در مورد دلایل مخالفت خود با این انتخاب شورای چهارم تصریح کرد: همانطور که مقام معظم رهبری در فرمایشاتشان گفته‌اند که شورا و شهرداری نهادهای اجتماعی هستند و ورود این‌ها به دعواهای سیاسی و رقابت‌های سیاسی سم مهلک است، من گفتم بالاخره آقای مرتضوی مسئولیت سیاسی داخلی دولت قبل را داشته است. اگر ما تقسیم بکنیم، وزیر امور خارجه مسئول سیاست خارجی هر دولت است و معاون سیاسی وزارت کشور هم مسئولیت سیاسی داخلی دولت را برعهده دارد. دولت موجود صرف نظر از هر اعتقادی، دولتی است که مردم انتخاب کرده‌اند و رهبری نیز تنفیذ نموده‌اند و دولت رسمی جمهوری اسلامی در حال حاضر است. من معتقد هستم که مدیریت شهری نباید با دولت درگیر شود و وارد دعواهای سیاسی شود. این برای مدیریت شهری یک سم مهلک است و کارها را قفل می‌کند.

عضو چهارمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به این که این شورا و شهرداری در موارد مختلفی با دولت در ارتباط است و باید برخی موضوعات از طریق نهادهای دولتی پیگیری شود، اضافه کرد: این مخالفت من مورد قبول دوستان واقع نشد و آقای مرتضوی به عنوان شهردار مشهد انتخاب شد و تقریباً سه سال از آن گذشته است. من در کل این را گفته‌ام که اصولاً نگاهم سیاه و سفید نیست و اتفاقاً یکی از آفت‌های رقابت‌های سیاسی در کشور ما نگاه سیاه و سفید است. هر جریان سیاسی خودش را سفید و رقیبش را سیاه می‌بیند در حالی که در هر جریان سیاسی نقاط قوت و نقاط ضعفی وجود دارد. بنابر این ما باید خاکستری ببینیم. اگر بخواهیم بگوییم این دوره مدیریت یک دوره کاملاً ناکارآمد و مردود است این را قبول ندارم. بالاخره یک کارهایی انجام داده‌اند که گاهی خیلی هم خوب است. اگر برعکس بگوییم این دوره طلایی مدیریت شهری مشهد بوده، این هم اشتباه است. من تعبیرم این است که این دوره مدیریتی شهرداری مشهد یک دوره متوسط است اما شهر مشهد پتانسیل مدیریت شهری قوی تر را دارد.

فیاضی رکود سرمایه گذاری در شهر را از جمله نقاط ضعف این دوره از شهرداری مشهد برشمرد و گفت: ما سرمایه گذاری در شهرمان کاملاً تعطیل شده و تقریباً هیچ پروژه سرمایه گذاری در شهر مشهد نداریم و در سه سال گذشته، عملکرد حوزه اقتصادی ما فقط در واگذاری زمین، پروانه و اوراق مشارکت خلاصه می‌شود در حالی که خیلی از پروژه‌ها را می‌توان با مشارکت سرمایه گذار انجام داد و این خود باعث ایجاد رونق اقتصادی می‌شود. تنها کار در این حوزه تلاشی بوده که شهرداری انجام داده است تا قراردادهای قبلی تمام شود که می گویند اشکالاتی داشته‌اند.

رکود طرح‌های توسعه ای شهر مشهد در اثر رفتار سیاسی شهرداری
وی افزود: بنابر این عملکرد شهرداری مشهد در این چند سال نشان می‌دهد که یک دوره متوسط است اما در این که غلبه تفکر سیاسی بر آن وجود دارد، تردیدی نیست. نگاه‌های سلیقه ای سیاسی کاملاً روشن است. مدیریت حتماً باید دارای تفکر سیاسی باشد و این را من رد نمی‌کنم. مخصوصاً در خصوص مسائل انقلاب، موضوعات بین المللی، مردم و ... حتماً باید حساسیت وجود داشته باشد، اما این که شهرداری و شهردار وارد دعواهای سیاسی شوند، اشتباه است که در این دوره شاهد آن بوده‌ایم. حتماً در جواب این نظر من می گویند که طرف مقابل هم سیاسی برخورد می‌کند اما من می گویم که در دعوا که حلوا پخش نمی‌کنند و وقتی شما سیاسی برخورد می‌کنید طبیعی است که طرف مقابل همین کار را انجام دهد.

عضو کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص نتایج این رفتار سلیقه ای سیاسی در مدیریت شهری مشهد، ادامه داد: حاصل این نوع رفتار مشکلاتی است که در خیلی از کارهای این دوره دارد. به عنوان مثال طرح جامع ما تصویب شده است اما طرح تفصیلی در دعواهای سیاسی گیر کرده است. همچنین از روزی که شهرداری منطقه ثامن کار طرح بازسازی را شروع کرده است همیشه شهردار و مدیرعامل سازمان مسکن سازان یک نفر بوده است اما به دلیل همین درگیری‌ها در حال حاضر شهردار ثامن انتخاب شده است اما دولت حاضر نیست که او را مدیرعامل این سازمان معرفی کند و نتیجه آن توقفی است که در طرح ثامن شاهد هستیم و خیلی از مسائل مشابه این چنینی که در اثر همین درگیری‌ها و دعواهای سیاسی ایجاد شده است.

فعالیت‌های زیربنایی شهرداری مشهد در دوره قبل
فیاضی در مقایسه ای کلی این دوره از شهرداری را ضعیف تر از دوره قبل خود دانست و تصریح کرد: من این دوره را اگر در جزئیات با دوره‌های قبلی مقایسه کنم، قطعاً شهرداری در دوره فعلی را از دوره مدیریت شهری قبلی ضعیف تر می دانم. می دانید که همه با نقد گذشته شروع به کار می‌کنند و گاهی هم نقد تبدیل به تهمت می‌شود. اما هیچ کدام از این اتهامات اثبات نشده است. دوره قبل واقعاً شکوفا بود. شهر زنده بود. تقاطع‌های غیر هم سطح بسیاری در آن دوره ساخته شد، قطار شهری در آن دوره تکمیل و واگن‌هایش خریداری شده بود و حتی بحث ادامه آن تا فرودگاه هم در آن زمان آغاز و بعد تکمیل شد.

وی در این مورد اضافه کرد: در حوزه مشارکت‌های اقتصادی قراردادهای بسیاری در شهرداری دوره قبل بسته شده بود و حتی به نظر من در مورد حاشیه شهر که این دوره کارهای بسیاری کرده‌اند، بزرگ‌ترین پروژه‌های زیربنایی در آن رابطه هم در دوره مهندس پژمان انجام شد. پل‌ها و تقاطع‌ها، بلوارها، پارک‌ها و ... که در آن منطقه ایجاد شد بخشی از این فعالیت‌هاست اما یکی از مسائلی که ما داریم همیشه این بوده است که بودجه شهرداری را که از داخل شهر می‌گیرند نمی‌توانند در حاشیه شهر خرج کنند چون در آن‌جا درآمدی وجود ندارد اما هم در آن زمان و هم در این دوره از بودجه هزینه شد و درست هم هست. در این راستا یکی از کارهای زیربنایی که در شهرداری دوره مهندس پژمان انجام شد، این بود که در اردیبهشت سال 1392 در حالی که سال‌ها این قضیه مورد بحث بود، بخش عمده ای از حاشیه شهر به شهر ملحق و شهرداری موظف شد که به این‌ها خدمات ارائه کند و این راه قانونی را با شهامت آقای پژمان امضا کرد. البته آن دوره هم ممکن است ضعف‌هایی داشته باشد، به عنوان نمونه در بحث بلندمرتبه سازی ممکن است اتفاقاتی افتاده باشد که در این دوره هم مواردی بوده که حتماً باید بررسی شود.

انتهای پیام/ مصطفی قویدل


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.