نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 21037
تاریخ انتشار: 1396/01/26 - 15:57:03

بهارانه نکوداشت با طعم عرفان و ادبیات

بزرگداشت روز ملی عطار با حضور فرهیختگان ایرانی در فرهنگسرای سیمرغ نیشابور برگزار شد
بهارانه نکوداشت با طعم عرفان و ادبیات,

بزرگداشت فریدالدین ابوحامد محمد عطار نیشابوری مشهور به شیخ عطّار نیشابوری همزمان با روز ملی این شاعر و عارف ایرانی با حضور مسئولین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و چهره­های فرهیخته علمی، پژوهشی و علاقه­مندان به ادب و عرفان در فرهنگسرای سیمرغ شهرستان نیشابور، زادگاه این عارف نامی، برگزار شد.

محمدمهدی احمدی در این مراسم گفت: 25 فروردین سالروز بزرگداشت عطار نیشابوری است، فردی که ویژگی‌ها شعر و عرفان را باهم تلفیق کرده و توانسته رابطه منطقی با مردم و جامعه خودش برقرار کند، در اشعار او همه جوانب جامعه مشاهده می‌شود و این نشان می­دهد که او شاعری متعلق به جامعه است.

مدیرکل امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: نسل جوان ایران برای سبک زندگی خود که بر پایه منطق و عقل باشد نیاز به الگوهایی دارد که از پیشینه تمدنی ایران اسلامی باشد. عطار یقیناً می‌تواند الگویی برای سبک زندگی مردم امروز جامعه ما باشد. او علاوه بر این‌ها زینت اخلاقی داشته و فرهنگ اسلامی را نیز ترویج داده است.

مدیرکل امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این‌گونه همایش‌ها برای بزرگداشت عطار می‌تواند جامعه را به‌سوی نیاز امروز که همان سبک اسلامی است هدایت و تشویق کند.

در این مراسم همچنین سید سعید سرابی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: با اهتمام وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی وستاد شهرستان بتوانیم آثار فاخر هنری تولید شود که انشااله  یک فیلم بلند سینمایی سال آتی از عطار  نیشابوری داشته باشیم .

در ادامه دکتر رضا اشرف‌زاده تأکید کرد: عطار نیشابوری برای خاندان نبوت طوری صحبت می­کند که شیعه تمام می­نماید. دلدادگی عطار به خاندان رسالت و نبوت عجیب است و مطالعات من نشان می­دهد عطار که خوداهل سنت است ولی برای خاندان نبوت طوری صحبت می­کند که گویی شیعه است.

اشرف­زاده گفت:در تذکره الاولیااز ٧٢ ولی در ابتدا و ٢٢ ولی در آخر ذکر شده  که به حضرت امام جعفرصادق «ع» نیزپرداخته که شگفتی می­آفریند .عطار درباره صحابه و اهل بیت نظر داشته­اند که به حضرت امام صادق (ع) اکتفا می­کند و می­گوید هر که اهل بیت را قبول ندارد حضرت محمد (ص) را قبول ندارد .

این استاد ادبیات دانشگاه آزاد اسلامی مشهد خاطرنشان کرد: در باب ٩٧ با حضرت امام باقر (ع) تذکره الاولیا را ختم می­کند و در مصیبت نامه نیز از حضرت امام علی(ع) ستایش می­کند و حضرت امام علی(ع) جامع خصایل پیامبران گذشته است و در ستایش ایشان  نیز از امام حضرت حسن مجتبی(ع) صفاتی نیکو یاد می­کند و لعنت می­کند کسانی که به کام وی زهر ریختند.

این عطارشناس و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد اظهار کرد:  عطار از نظر عرفانی دارای جایگاهی بسیار برجسته و از نظر ادبی یکی از شاعران بزرگ زبان و ادبیات فارسی است. نوآوری‌های او در حوزه عرفان بیش از ٣٠ - ٤٠ مورد است و مولوی در همین خصوص از عطار بهره گرفته است.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد اظهار کرد: همانطور که در تاریخ نیز نقل شده اگر می‌خواهید سنایی را بفهمید، آثار عطار را بخوانید و عطار همه آنچه را که در تفکرات سنایی هست، دارد.

وی در خصوص تحمیدیه‌های (حمد و ستایش خداوند) عطار نیز تصریح کرد: در تحمیدیه‌های این شاعر عارف، نوآوری‌های بسیار جالبی وجود دارد و بسیاری از آن‌ها با آیات و روایات قابل تطبیق است یا از آن‌ها سرچشمه گرفته است.

در ادامه رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور در این مراسم اظهارکرد: نیشابور از شهرهای مهم و استراتژیک در تاریخ ایرانیان بوده است و با حملات  فراوان در طول تاریخ هنوز روپای خود ایستاده است. این شهر همچون نگینی تابناک بر تارک ایران اسلامی می­درخشد و حضور اندیشمندان و شاعران نقش موثری به هویت نیشابور داده­اند .

جعفر سعیدی خاطرنشان کرد: نقش عطار نیشابوری در حوزه عرفان و ادب ایران اسلامی ویژه است که نقد، بررسی و پژوهش برای نسل امروز مهم است.عطار نیشابوری همواره اثر مثبت دارد اگر بارها اهل علم و معرفت دورهم جمع شوند و به آثار وی به پردازند به دریافت­های تازه می­رسند.

وی عنوان کرد: توجه عطار به ضعف­های اجتماعی قابل توجه است که به مسایل آسیب­های اجتماعی می­پرداخته و از درد مشترک مردم سخنی می­گوید که مستوجب بلا و مصیبت شده است.از میان آثار دریافتی از ٢٠ شهر مختلف و دانشگاههای سراسری، آزاد، پیام‌ نور، غیرانتفاعی و آزاد ٣٠ اثر به بخش علمی راه یافت که از این تعداد ١٠ اثر در مجله تخصصی زبان و ادبیات دانشگاه آزاد مشهد ویژه بزرگداشت عطار انتشار یافته است.

وی افزود: لوح فشرده ١٠ اثر نیز در همایش عطار نیشابوری ارائه می­شود و چهار اثر پژوهشی هم در این همایش به صورت سخنرانی ایراد می­گردد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابورتصریح کرد: عطار وارث چهار و نیم قرن عارفان اسلامی است برای  همین شعر عطار ماندگار او جهانی شده است.

 

انتهای پیام/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.