نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس گزارش | کد خبر: 21124
تاریخ انتشار: 1396/01/29 - 17:02:34

اتفاقیه عملکرد شهرداری در حوزه کنترل و پیشگیری از اعتیادرا بررسی می کند

دست به یقه با اعتیاد!

 دست به یقه با اعتیاد!,

متولی اصلی برقراری نشاط اجتماعی شهرداری است اما واقعا تا چه میزان در این زمینه موفق عمل کرده‌اند؟ متولی آموزش مسئولیت اجتماعی به شهروندان کیست؟ موضوعاتی مثل ایجاد و ترویج ورزش‌های هیجانی که در کنترل آسیب‌های اجتماعی مهم است باید توسط شهرداری اجرایی شود اما در این زمینه تا چه میزان ورود پیدا کرده‌اند؟

خبر جداییش همه‌جا پیچید. البته این روزها طلاق مثل گذشته قبیح نیست و اگر دقیق نگاه کنیم می‌بینیم که همه جا ریشه کرده است؛ حتی در خانواده خودمان. طلاقش را نمی‌شد پشت هیچ چیز پنهان کند، بعدها خبرش رسید که چون معتاد بوده همسرش طلاق گرفته و حتی اجازه دیدنش دخترکش را ندارد. فقط طلاق و اعتیاد نبود، او کار نداشت و درآمد نداشت. اتفاقا دوستان ناباب زیادی هم داشت. بازهم به اینجا ختم نمی‌شد و اگر خودش زندگی را ورق می‌زد چیزهای بدتر دیگری هم وجود داشت.


حرف زدن از این مسائل شخصی نیست و تنها متخص حاشیه‌نشینان یک میلیون و دویست نفری مشهد نیست. از خانواده‌های کم بضاعت گرفته تا متوسط و گاهی گریبان افرادی را هم که تحصیلات عالیه دارند، سفت گرفته است. اعتیاد تبدیل به کلیشه‌ای همیشگی شده که گاهی تفریحی و گاهی از سر فلاکت است. نوزادان معتاد، کودکان معتاد، زنان معتاد و متاسفانه بسیاری از جوانان این شهر در گیر و دار فقر و اعتیاد دست و پا می‌زنند. در این زمینه گفت‌وگویی داشتیم با سعید صفاتیان، رئیس گروه کاهش تقاضای اعتیاد و پژوهشگر مواد مخدر.


اعتیاد درمان می‌شود
وی با اشاره به وجود راه‌های درمانی برای معتادان گفت: برای اعتیاد درمان وجود دارد اما مهم نقطه نظرات و اختلافی که بین مسئولین و کارشناسان وجود دارد. به طور مثال وقتی شما به روند کاهشی اعتیاد نگاه می‌کنید وقتی بحث از درمان معتادان می‌شود، نگاه به این سمت می‌رود که باید برنامه‌های کاهش آسیب را فعال کنیم. برنامه کاهش آسیب تقویب برنامه درمان نگهدارنده با متادون، راه‌اندازی مراکز گذری، مراکز مشاوره‌ای یا بحث درمان‌های غیردارویی همچنین استفاده از پتانسیل سازمان‌های مردم است.


اسکان معتادان خیابانی، پاک کردن صورت مسئله
صفاتیان افزود: زمانی که ما از دیدگاه مسئولین به این معضل نگاه می‌کنیم، عموما افراد زیادی نیستندکه درباره کاهش آسیب‌های اجتماعی صحبت کند و محور سخنرانی آنان درباره اسکان معتادان است. به این دلیل که در بهترین شرایط معتاد از خیابان‌ها جمع و اسکان داده شده است. اما سوال این‌جاست موفقیت در زمینه کنترل اعتیاد تنها به اسکان معتادان ختم می‌شود یا خیر؟ پس از اینکه معتاد از اسکان موقت خارج شد چه اتفاقی برای او می‌افتد؟
اگر هزینه‌ای که در اسکان موقت معتادان خرج می‌شود، در اختیار متخصصین و پژوهشگران این حوزه قرار بگیرد و مطابق برنامه‌های راهبردی آنان در راستای کاهش آسیب‌های اعتیاد استفاده می‌شد، بازدهی بهتری به همراه داشت. اما پس از هزینه‌های بسیار و بی‌نتیجه بودن کارهای انجام شده، متوجه می‌شویم که مدیریت در حوزه اعتیاد ضروری و اجتناب ناپذیر است باید تخصصی باشد. در نهایت آنچه باعث تغییر نکردن شرایط شده، اختلاف دیدگاه مسئولین و کارشناسان این حوزه است.


پژوهشگران اعتیاد کجای کارند؟
این پژوهشگر مواد مخدر بیان کرد: استفاده از پتانسیل پژوهشگران مواد مخدر در دستگاه‌های مختلف متفاوت است. برای مثال ستاد مبارزه با مواد مخدر، وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی نیز از این ظرفیت استفاده می‌کنند اما وقتی در  این امر دستگاه‌های متولی غیرتخصصی‌تر می‌شوند، برای مثال شهرداری پای کار می‌آید عموما از ظرفیت و حضور پژوهشگران در این زمینه استفاده نمی‌شود. حتی کافی‌‌ست که از نمایندگان شورای شهر بپرسیم که کارهایی در دوره‌ چهارساله فعالیت خود در بحث کاهش آسیب‌های اجتماعی انجام داده چیست؟ تنها اجرای مسابقه و همایش در کنترل آسیب‌های اجتماعی کارساز نیست و هیچ مشکلی را حل نمی‌کند. مخصوصا در کلان‌شهرها مانند تهران و مشهد که شهرداری قدرت و جایگاه مداخله و حل این معضلات را دارد، متاسفانه عملکرد شدیدا ضعیف بوده و ضعف عملکرد این ارگان‌‌هایی که باید کارهای زیرساختی در زمینه اعتیاد را انجام ‌دهند، به وضوح دیده می‌شود.


تشکل‌های مردمی دچار افسردگی شدند
صفاتیان افزود: سازمان‌های مردم‌نهاد یکی از پایه‌های اصلی درمان اعتیاد و برنامه‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی در همه جای دنیا هستند. در کشور ما، سازمان‌های مردم نهاد و NGOها خوشبختانه رشد کرده‌اند اما رشد آنها به صورت کمی بوده و به لحاظ کیفی حرکتی نداشته‌اند. لازم است جویا شویم که چقدر برای این انجمن‌‌های ‌مردم‌نهاد دوره‌های آموزی در زمینه کاهش آسیب برگزار شده؟ مددکاران و مددیارانی که در این زمینه فعالیت‌ می‌کنند تا چه میزان تحت آموزش قرار گرفته‌اند؟ به جای برگزاری دوره‌های آموزشی روز به روز شرایط را بر حضور و فعالیت آنان سخت‌تر می‌کنیم. این مددکاران و مددیاران حوزه ترک اعتیاد تنها با دو سازمان در ارتباط هستند، سازمان بهزیستی و شهرداری‌ها که در عملکرد می‌بینیم سازمان بهزیستی از ظرفیت حضور این افراد استفاده مطلوب‌تری دارد اما در شهرداری‌ها به ویژه در بحث ساماندهی معتادان خیابانی، این افراد را پای کار آورد و تقسیم کار مختصری انجام داد اما نهایتا در پرداخت بودجه دچار مشکل شدند. متاسفانه باید گفت که این بی‌اعتبار و ضعف عملکرد باعث هرز رفتن این ظرفیت ارزشمند شد. به جای اینکه از این ظرفیت در تصمیم‌گیری‌ها استفاده‌کنند، از حمایت تشکل‌های مردمی سرباز زدند و جلوی رشد کیفی آنان گرفته شد. حتی دستگاه‌های دولتی به جای اینکه به اینها امید و انگیزه دهد برای انجام کار، این امید و انگیزه را از آنها می‌گیرند. اینجاست که این تشکل‌های مردم نهاد نتوانستند با وجود بروز این مشکلات وظیفه اصلی خود را که درمان، پیشگیری و کاهش آسیب به خوبی انجام دهند و لازم است که تاکید کنم این تشکل‌های مردمی بازوی اصلی دولت در حل و فصل مشکلات اجتماعی هستند.


برنامه‌ای برای کنترل آسیب‌های اجتماعی نداریم

رئیس گروه کاهش تقاضای اعتیاد تصریح کرد: وقتی به موضوع آسیب‌های اجتماعی در کلانشهرها نگاه می‌کنیم، به این موضوع پی می‌بریم که برنامه استراتژیک برای حل این معضل وجود ندارد که در طی پنج سال طرحی را اجرا کند که آسیب‌های اجتماعی را در کنترل خود داشته باشد. نکته بعد این است که چه آسیب‌های اجتماعی در اولویت هستند؟ تمام متخصصین و مسئولین کشور به اتفاق معتقدند مهم‌ترین آسیب‌اجتماعی اعتیاد و در مرحله بعد طلاق و حاشیه‌نشینی، خشونت، جرائم و سایر موارد است. باید ببینیم در هرکدام از این زمینه‌ها تا چه حد ورود پیدا کرده‌ایم و فعالیت‌های انجام شده چه تاثیری داشته؟متاسفانه همه اینها حاکی از آن است که همگرایی کافی بین دستگاه‌ها وجود ندارد و مسئولین حوزه شهری دغدغه این مسائل را ندارد. مسئولین شهری نباید فقط به سیاست توجه کنند بلکه باید مشکلات شهری را رصد و درباره آسیب‌های اجتماعی با برنامه و نظام‌مند حرکت کرده و باید از ظرفیت متخصصین و انجمن‌های مردم نهاد استفاده کنند. متولی اصلی برقراری نشاط اجتماعی شهرداری است اما واقعا تا چه میزان در این زمینه موفق عمل کرده‌اند؟ متولی آموزش مسئولیت اجتماعی به شهروندان کیست؟ موضوعاتی مثل ایجاد و ترویج ورزش‌های هیجانی که در کنترل آسیب‌های اجتماعی مهم است باید توسط شهرداری اجرایی شود اما در این زمینه تا چه میزان ورود پیدا کرده‌اند؟

متاسفانه مدیریت ضعیف، عدم نظارت دقیق، عدم گزارش‌دهی منظم و همسو نبودن با سایر دستگاه‌ها نتیجه‌ای جز درجا زدن در حوزه کنترل و پیشگیری آسیب‌های اجتماعی نداشته است.
 

انتهای پیام/ نیلوفر اقبال


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.