نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اجتماعی | کد خبر: 21151
تاریخ انتشار: 1396/01/30 - 15:53:41

عضو کمیته علمی اتحادیه کلانشهرهای جهان:

نگاه سوداگرانه مدیران شهری ناشی از نبود آیین نامه مشخص است

عضو کمیته علمی اتحادیه کلانشهرهای جهان گفت: در کشور ما با توجه به توسعه جمعیت شهری از سی درصد به هفتاد و پنج درصد و همزمان عدم توسعه شهری، باعث شده است که امروز تکالیف بسیاری بر دوش شهرداری‌ها باشد.
نگاه سوداگرانه مدیران شهری ناشی از نبود آیین نامه مشخص است,

محمد مهدی برادران روز گذشته در نشست بررسی بحران‌های شهری، مدیریت و توسعه پایدار مشهد که در محل خانه احزاب و با حضور احزاب، تشکل‌های سیاسی و اجتماعی ومتخصصین مدیریت شهری برگزار شد، افزود: یکی از بحث‌های جدی در توسعه پایدار، موضوع تراکم‌فروشی و نگاه سوداگرانه مدیران شهری است. این مساله ناشی از نبود آیین نامه مشخص برای درامدشهرداری‌ها است.

وی تاکید کرد: سال 62 که شهرداری‌ها خودکفا شدند.قانون دولت را ملزم کرد ظرف شش ماه لایجه خود را تقدیم مجلس کند، اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است. در دوره‌ای که ریاست برنامه‌ریزی کلان شهرهای ایران را داشتم با کمک شهرداری تهران، مجلس شورای اسلامی و وزارت کشور قانون شهرداری‌ها تدوین شد اما به مرحله اجرا نرسید.

برادران اضافه کرد: بودجه آینه تمام نمای یک سازمان است مهمترین کار اعضای شورای شهر بعد از انتخاب شهردار تصویب، تفریغ و اصلاح بودجه  ونظارت است. گاهی مدیران بااستفاده از فقر سواد جامعه مصارف را هزینه ومنابع را مصارف بیان می کنند که نیاز است آگاهی داده شود به جامعه تا مردم بدانند تعریف هریک از اینها چیست. منابع عمومی شهرداری شامل  کمک‎های دولت، بخش‌ خصوصی، شخصیت‌های حقیقی وحقوقی،عوارض وعوارض خاص است که مجموع این موارد، سی‌درصد بودجه را تشکیل می‌دهد.

همچنین هفتاد درصد بودجه شهرداری‌ها از طریق مازاد عوارض شهرسازی تامین می‌شود و جزء درآمدهای ناپایدار محسوب می‌شود. با توجه به این که در بسیاری از موارد موضوعات در هم تنیده است. با توجه به این که مشهد شهری است که از توسعه عقب افتاده است. مشکلات بسیاری را پیش روی خود دارد. برای مثال به ازای جمعیت سه میلیون نفری و با توجه به استاندارد هر 50نفر یک ایستگاه آتش‌نشانی در این شهر حداقل نیاز به 60 ایستگاه آتش نشانی داریم.

مدیران شهری و اعضای شورای شهر باید نگاهی همه جانبه به مسائل داشته باشند. در حال حاضر نقطه نظرات پیرامون مسائل فرهنگی است که این مساله دوحالت دارد. یا واقعا نگاه‌شلان معطوف فرهنگ است .و یا به خاطر عدم تخصص در سایر حوزه‌ها و کمیسیون‌ها بر روی فرهنگ متمرکز شده‌اند. . در جالی که برنامه ریزی برای توسعه پایدار این امکان را به ما می‌دهد که تمام نیازهای یک شهروند را پیش‌بینی کنیم.

برادران تصریح کرد: اگر بخواهیم در مسیر توسعه پایدار حرکت کنیم باید بپذیریم که نسبت به کلاس عقب هستیم. متاسفانه در حال حاضر نسبت به استانداردهای خودمان نیز عقب هستیم. دولت‌ها نمی‌توانند بودجه زیادی را در اختیار شهرداری‌ها قرار دهند. نهایت بودجه‌ای که تخصیص می‌یباد بین سه تا پنج درصد است. شهرداری باید به سمت خلق ثروت حرکت کند. با همین رویکرد در دوره مهندس پژمان معاونت اقتصادی در شهرداری مشهد ایجاد شد.

وی با تاکید بر این که شهرداری با امکاناتی که در اختیارش است می تواند خلق ثروت کند، افزود: در دوره مهندس پژمان 3هزار و پانصد پارکینگ ساخته شد. بدون اینکه شهرداری یک ریال هزینه در حوزه سرمایه  گذاری داشته باشد. منابع این ارگان امکانات وزمین های شهری است که در تملک دارد. از طرفی فروش اوراق مشارکت و زمین نیز جزئ محل‌های درامدی شهرداری است. شهرداری در صورتی به شرایط پایدار نزدیک است که نسبت درآمد عمرانی آن به نسبت درآمد جاری آن مثبت باشد.

وی در ادامه افزود طبق قانون هر شش ماه یکبار شهرداری بایدتراز مالی خود را شفاف سازی کنند دنیا در حال حاضر به این سمت می رود که به صورت آنلاین این اطلاعات را در اختیار مردم بگذارد ونیاز است ماهم به این سو حرکت کنیم.

 

انتهای پیام/
 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.