نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اجتماعی | کد خبر: 21152
تاریخ انتشار: 1396/01/30 - 16:01:23

گزارش اتفاقیه از مهربانی برای تحصیل کودکان؛

کودکانی که ایستاده بزرگ می‌شوند

کودکان گاهی انقدر بزرگ می‌شوند که معنای کودکی را فراموش می‌کنند. همه در دوران کودکی حسرت بزرگ شدن را خورده‌ایم اما هستند کسانی که هنوز حسرت کودکی را در دل دارند.
کودکانی که ایستاده بزرگ می‌شوند,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، دست سرنوشت پدران و مادرانی کوچک را می‌سازد که هرچند صاحب فرزند نیستند اما همانند پدر و مادران این سرزمین، از آرامش خود برای آسایش خانواده‌شان گذشت می‌کنند و کودکی خود را قربانی سرنوتشت می‌بینند؛ سرنوشتی که با تلخی، لحظه‌های شیرین بچگی را به رؤیایی کوتاه در خواب‌هایشان تبدیل کرده است.

مهربانی نقطه مقابل همه بدی‌های عالم است. گاهی می‌شود لقمه را اماده کرد و در دهان انسانی گرسنه گذاشت، اما چه بهتر که دستش را بگیری، از زمین بلندش کنی تا خود با احترام و عزت بر سر میز غذا بنشیند و از خوردن غذای محبت لذت ببرد.

برای کودکان این قصه، این دو نوع مهربانی را می‌توان داشت؛ می‌شود برای پسربچه و دختر بچه ای که بجای تحصیل در خیابان‌ها دست فروشی می‌کنند، دلسوزاند و شاید همه اجناسشان را هم یک جا خرید، اما عده ای این قطره‌های با ارزش مهربانی را تبدیل به رودخانه ای خروشان می‌کنند که کودک سوار بر موج‌های آن به دریای عظیم انسانیت و خوشبختی وارد می‌شود.

عده ای در این سرزمین دست در دست هم، با مهربانی‌های صمیمانه خود، این فرزندان سرزمین مان را به کودکی‌شان بازمی‌گردانند تا با تلاش و تحصیل به جایگاهی برسند که نه تنها زندگی خود و خانواده‌شان را زیبا بسازند، بلکه در تداوم مسیر این رودخانه زندگی بخش نیز سهیم باشند.

حضور اتفاقیه در جشن رویش مهر و در جمع خیرین و مددکاران موسسه فرهنگی دارالاکرام، بهانه ای شد تا از این مهربانی‌های عزت مندانه گزارش دهد.

پوشش حمایتی موسسه دارالاکرام برای 500 دانش آموز مشهدی
مدیر شعبه مشهد موسسه فرهنگی دارالاکرام، با تأکید بر فعالیت این موسسه در حوزه حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل، گفت: موسسه فرهنگی دارالاکرام از سال 1380 در تهران فعالیت خود را آغاز کرده و در حال حاضر در 8 استان دارای شعبه فعال است و حدود 2000 دانش آموز و خانواده آن‌ها را تحت پوشش حمایتی خود دارد.

مریم تقوی با اشاره به این که موسسه دارالاکرام یکی از تأثیرگذارترین مراکز در زمینه دفاع از حق تحصیل کودکان در کشور است، افزود: شعبه مشهد این موسسه از اسفند سال 1390 فعالیتش را شروع کرده و الان بالغ 500 دانش آموز را از طریق بورسیه تحصیلی مورد حمایت قرار می‌دهد که علاوه بر بورسیه تحصیلی، خدمات آموزشی، فرهنگی، تربیتی، بهداشتی – درمانی و معیشتی به این کودکان و خانواده آن‌ها ارائه می‌شود.

وی در این باره تصریح کرد: ما در واقع تلاش می‌کنیم تا سرپرستی که این کودکان در زندگی خود کم دارند و آن حلقه مفقوده زندگی‌شان را با حمایت‌های مادی و معنوی موسسه و مددکارانمان تأمین کنیم و بر اساس آن ظرفیت‌ها و توانی که کودک دارد، کمک کنیم تا بتواند استعدادش را از حالت بالقوه به بالفعل تبدیل کند و موانع رشدش حذف شود تا در آینده انسانی توانمند، کارا و شریف را در جامعه داشته باشیم.

مهربانی خیرین و مددکاران برای آینده روشن کودکان سرزمین
مدیر شعبه مشهد موسسه فرهنگی دارالاکرام با بیان این که در حال حاضر 155 مددکار به طور داوطلبانه در این موسسه فعالیت می‌کنند و حقوقی دریافت نمی‌کنند، یکی از اهداف برگزاری جشن رویش را تجلیل و قدردانی از این مددکاران به مناسب روز مددکار برشمرد و اضافه کرد: دانش آموزان تحت پوشش این موسسه از طریق مدیران آموزش و پرورش در مناطق محروم و خیریه‌ها و خرین معتبر به موسسه معرفی شده و بعد از تحقیقات میدانی، و تکمیل پرونده‌هایشان، پس از تصویب وارد چرخه بورسیه می‌شوند و مورد حمایت قرار می‌گیرند.

تقوی با اشاره به همکاری بیش از 2 هزار خیر حامی و سفیر همیار با این موسسه در حوزه‌های مختلف مالی، خدماتی و فنی، خاطر نشان کرد: ما در موسسه بر روی کارسازی اجتماعی برای اینکودکان تمرکز داریم. به این معنی که کودکان بورسیه‌هایشان را خودشان خلق می‌کنند. فعالیت و تلاش کودکان در کسب معدل و رتبه‌های علمی، باعث می‌شود که میزان بورسیه تغییر کند و ضرایب بورسیه به تلاش خود این کودکان بستگی دارد و این یک اشتغال اجتماعی برای دانش آموزان است.

"به مهربانی" را در اینترنت جستجو کنید
وی درباره رونمایی از پایگاه اینترنتی این موسسه در جشن رویش، ادامه داد: نرم افزاری در فضای وب با نام "به مهربانی" تهیه و فعال شده است که خیرین و مردم عزیز از سراسر کشور می‌توانند به این وب سایت اینترنتی مراجعه کرده و از طریق آن داوطلبی خود در بخش‌های حامی مالی، مددکاری، همیار معتمد و ... را اعلام و یا دانش آموزان دارای شرایط مربوطه را به موسسه معرفی کنند.

مدیر شعبه مشهد موسسه فرهنگی دارالاکرام، اهدای جوایز رتبه‌های برتر جشنواره دانش اموزی فرهنگ، ادب و هنر پارسی به نام جشنواره اطهر را دیگر برنامه این مراسم دانست و تأکید کرد: جشنواره اطهر توسط خیر و بانی محترم خانم شهلا اطهری و با مشارکت موسسه دارالاکرام با هدف پرورش خلاقیت در دانش اموزان و اشاعه فرهنگ برگزار کردید که دانش اموزان برتر جوایز خود را دریافت کردند.

با توجه به این که دور اول این جشنواره بود و دانش آموزان هیچ امکانات و آموزش خاصی ندیده بودند، استقبال خیلی خوب بود و ما پیش بینی این تعداد آثار را نداشتیم. امیدواریم که برای دورهای آینده گسترش قابل توجهی پیدا کند و این نه تنها در سمن دارالاکرام که در تمامی سمن‌های مرتبط با کار کودک برگزار شود و در مناطق محروم آموزش و پرورش در تمامی کشور به اجرا گذاشته شود.

طرحی برای احیای فرهنگی کودکان سرزمین
بانی جشنواره دانش آموزی اطهر در گفتگو با اتفاقیه به اهداف پایه گذاری این طرح اشاره کرد و گفت: هدف این بود که هیچ بچه ای به دلیل مشکلات مالی استعدادش خاموش نشود. با توجه به این هدف ایده جشنواره را با موسسه دارالاکرم که از ابتدای تشکیلش در مشهد با آن‌ها همکاری داشتم، در میان گذاشتم که خیلی مورد استقبال قرار گرفت.

شهلا اطهری در این باره افزود: این جشنواره در چندین حوزه از جمله خط، نقاشی، صنایع دستی، خلاقیت و کارآفرینی برگزار شده است که برای نخستین دوره آن به نفرات اول هر رشته 500 هزار تومان و به نفرات دوم تا پنجم هم به نسبت جوایز نقدی اهدا شد.

وی با اشاره به مشارکت دانش اموزان تحت پوشش موسسه دارالاکرام و آموزش و پرورش ناحیه تابتکان مشهد و همچنین داوری آثار توسط کارشناسان میراتث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تصریح کرد: 54 دانش آموز در این طرح شرکت کرده بودند که هرچند بعضی آثار در چهارچوب موضوعی مورد نظر نبود اما از نظر خلاقیت و ابتکار، در سطح بالایی دیده می‌شد که برای اولین دوره امیدبخش بود و امیدواریم در سال‌های بعد شاهد حضور آثار فاخرتر و افزایش این جشنواره در سطح کشور با استفاده از حمایت‌های خیرین و مسئولین، باشیم.

بانی جشنواره دانش آموزی اطهر خاطرنشان کرد: امیدواریم که این گونه جوایز و جشنواره‌ها بهانه ای برای ورود فعالین حوزه‌های مختلف به این عرصه باشد تا بتوانیم بیش از پیش مهربانی در در جامعه گسترش دهیم و ارزش‌های ایرانی را ارتقا ببخشیم.

گفتنی است که آثار ارسالی دانش آموزان در محل ساختمان موسسه دارالاکرام به نمایش گذاشته شده است و ضمن این که برای یادگاری در مرکز باقی می‌مانند، خیرین می‌توانند از فرصت خرید آن‌ها به طور همت عالی به منظور کمک به این دانش آموزان و خالقان آن آثار استفاده کنند.
 

انتهای پیام/  مصطفی قویدل


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.