نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اجتماعی | کد خبر: 21179
تاریخ انتشار: 1396/01/31 - 14:48:45

معاون سازمان شهرداریها ودهیارهای کشور اعلام کرد:

کمک 73هزار میلیاردی دولت یازدهم به دهیاری‌ها

همایش ملی بررسی راهکارهای مدیریت توسعه کار آفرینی روستایی که در دانشگاه حکیم سبزواری با حضور جمعی از مسئولین در دانشگاه حکیم سبزواری برگزار شد.
 کمک 73هزار میلیاردی دولت یازدهم به دهیاری‌ها,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه معاون سازمان شهرداریها ودهیارهای کشور در این همایش بیان کرد: در سه سال و نیم گذشته، 73هزار میلیارد ریال به دهیاری‌های کشور کمک مالی شده است. این نشان می دهد که توسعه پایدار روستایی از اولویت‌های دولت فعلی است .همچنین ساختارهای نظام برنامه‌ریزی اصلاح شده ودر اختیار دستگاه‌های اجرایی قرار خواهد گرفت.

سعیدرضا جندقیان در حاشیه این همایش به خبرنگار اتفاقیه گفت: پیرو صحبت های مقام معظم رهبری بنظر می رسد توسعه کشور نیاز به رویکرد جدید دارد و وزارت کشور هم بعنوان مسئول ستاد اقتصاد مقاومتی این رویکرد را پیگیری می‌کند.

وی ضمن تاکید بر توسعه روستاها افزود: توسعه را باید از روستا شروع کنیم البته به نظرمن نگاه صرف فقط به روستا غلط است زیر باید نگاه ما همه جانبه باشد یعنی اینکه شهرهای کوچک و میانی با نقاط حیات بخش روستاها باید باهم دیده شوند خوشبختانه نظام برنامه‌ریزی از پایین به بالا در دولت آقای روحانی شروع شده است که می تواند نقطه عطفی باشد به تغییر رویه  نسبت به سیاست های گذشته. در دوره قبل ما به روستاییان برنامه می‌دادیم اما در این دوره از آنها برنامه می خواهیم جهت بهبود شرایط زندگی وکاری در جهت توسعه روستاها وما درکنارشان به عنوان مشاورین وراهنما قرار گرفته ایم.

این مقام عالی وزارت اظهار داشت: پول باید با برنامه  برای ایجاد اشتغال وکارآفرینی پرداخت شود بر همین اساس ما از روستاییان خواستیم که برای توسعه خودتان یک برنامه بدهید. بعنوان مثال اگر توسعه وبرنامه ای در حیطه  گردشگری دارند به آنها کمک می‌کنیم، مشاورین را جهت حمایت معرفی می کنیم وهماهنگی های بین دستگاهی اجرایی انجام می دهیم. مجوزات لازم را نیز در اختیارشان قرار می دهیم وهمچنین با دادن وام های کم‌بهره که قرارداد آن با پست بانک بسته شده است از آنها حمایت می کنیم. جندقیان خاطرنشان کرد: ما واسطه ای هستیم جهت معرفی بخش خصوصی برای ورد وسرمایه گذاری در طرح های کار آفرینی و برای ایجاد اشتغال یکصد میلیارد تومان برای یک سال در نظر گرفته شده است. تنها یک نکته داریم برای پرداخت مبلغ وآن این است که طرح باید سودآور باشد وتاکنون چهل درصد این مبلغ به کارآفرینان حوزه‌های مختلف پرداخت شده است.

نتوانستیم مانع مهاجرت روستاییان شویم
فرماندار سبزوار در این همایش بیان کرد: یکی از چالشهایی که امروزه در نظام اجتماعی روبه رو هستیم مهاجرت از روستاها و حاشیه‌نشینی درشهرها است.  70درصد جمعیت امروز در شهرها زندگی می‌کنند که خود عامل وجود مشکلاتی در حوزه اجرایی کشور است.

احمد برادران افزود: علی‌رغم اینکه خدمات شایسته‌ای دراین 38 سال در حوزه روستا اجرا شده است ولی نتوانستیم جمعیت را در روستا مدیریت کنیم، با این‌حال در حوزه زیرساخت‌ها و خدمات که در این 38 سال انجام شده است ما رکورددار هستیم. در حوزه‌های راه، آب‌رسانی، خانه‌های بهداشت و مدرسه که اصلا رشد قابل ملاحظه‌ای داشتیم بطوریکه از ابتدای انقلاب اسلامی تا سال 93 تنها چهارده هزار روستا گازرسانی شده است اما در سه سالی که از دولت یازدهم می گذرد بیش از 9هزار گازرسانی به روستا ها انجام شده است. بیست پنج هزار روستا نیز خدمات اینترنتی و ارتباطی برایشان فراهم شده است و در حوزه سلامت، طرح تحول سلامت خدمت بزرگی را در کشور انجام داده است ویازده میلیون نفر که فاقد دفترچه بوده‌اند صاحب دفترچه بیمه شده‌اند.

وی ادامه داد: حق فرانشیز که از بیمار دریافت می‌شد در حوزه روستایی 3درصد و شهری 6درصد شده‌است که قبل از این سه سال 63 درصد دریافت می‌شده است اما متاسفانه علی‌رغم خدماتی که ارائه شده است نتوانستیم روستاییان را در روستا نگه داریم.

برادران با اشاره به ظرفیت‌های موجود در روستاها بیان کرد: شاید بهتر این است که نگاه صرف زیرساختی را تغییر دهیم وبا یک نگاه جدید وارد حوزه برنامه ریزی در جهت توسعه روستا  شویم و آسیب شناسی انجام شود که چه عواملی می تواند مانع توسعه روستا شود هرچند که در حال حاضر هم روستاها ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه کشاورزی گردشگری وتولید می‌توانند داشته باشند.

 فرماندار سبزوار اظهار داشت: اقدام خوبی که در روستاها صورت گرفته است بحث توانمند‌سازی زنان است البته برای به نتیجه رساندن این توانمندی نیازاست که اقدامات فرهنگی نیز صورت بگیرد و زنان روستایی ما به این باور برسند که می توانند یک بانوی کارآفرین باشند و ما نیز حمایتشان می‌کنیم.
وی ضمن درخواست از همه اقشار برای شرکت در انتخابات گفت: یکی دیگر از راه‌های توانمندسازی و جذب مشارکت در توسعه روستا می‌تواند بحث انتخابات و شوراها باشد. مشارکت کردن روستاییان و دهیاران در امور روستا نقش بسزایی در توسعه روستا و تصمیماتی که درمنطقه گرفته می شود دارد و نقش روستایی ومطالبه آنها باید در الویت اول قراربگیرد. خوشبختانه این رویکرد در این سه سال اتفاق افتاده است.

برادران خاطرنشان کرد: از دستاوردهای بدست آمده در بحث توسعه روستایی هوشمندسازی صد درصد کنتور برق چاه‌های آب است. همچنین در بخش گلخانه‌ای 50هزار مترمکعب زیر کشت قرار گرفته است و در حوزه اقتصاد مقاومتی اولین مقام را در استان در حوزه پرورش گوشت ماهی  داریم و 35 درصد گوشت ماهی استان توسط این شهرستان تامین می شود.

برنامه‌ریزی نادرست علت اصلی کیفیت پایین زندگی در روستاها
رئیس همایش نیز گفت: توسعه هر کشوری برمبنای چهار شاخص صورت می گیرد که سه شاخص عینی وشاخص چهارم ذهنی است.شاخص اول سخت افزار است شاخص دوم نرم افزار است .شاخص سوم اطلاعات وچهارم مدیریت است که بصورت ذهنی اعمال می شود وهدفش برقراری ارتباط بین این سه شاخص در سطح سرزمین است بنابراین جا دارد بیشتر به مدیریت اهمیت داد و از مدیران کارآمد ومتخصص بهره بگیریم.

دکتر جعفر جوان افزود: مقوله دوم مربوط به سمینار است که به توسعه روستاها می پردازد. در حال حاضر نسبت کیفیت زندگی روستایی نسبت به زندگی شهری بسیار پایین است که در این کیفیت خود روستاییان هیچ نقشی نداشته اند وعلت آن  می تواند برنامه ریزی نادرست در این حیطه باشد. بنابراین برای اصلاح وضع روستا باید برنامه های ملی و فراملی داشته باشیم  جهان امروز به سمتی می رود که روستا گریز است و نیاز است به گونه‌ای مدیریت شود که امکانات فرصت های مناسب باتوجه به  توانمندی های روستا هافراهم شود.
 

انتهای پیام/ اتفاقیه


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.