نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس گزارش | کد خبر: 21181
تاریخ انتشار: 1396/01/31 - 15:13:46

گزارش اتفاقیه ازهمایش رابطین فرهنگی حوزه‌های قضائی دادگستری خراسان رضوی

وقتی فرهنگ به داد قانون می رسد

معاون فرهنگی رئیس کل دادگستری خراسان رضوی گفت: یکی از اهداف کلی معاونت فرهنگی دادگستری این است که ما باید کاری کنیم تا مردم به دادگستری‌ها کمتر مراجعه داشته باشند.
وقتی فرهنگ به داد قانون می رسد,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، حجت الاسلام فروتنی، در همایش رابطین فرهنگی حوزه‌های قضائی دادگستری خراسان رضوی که صبح روز گذشته در مشهد کار خود را آغاز کرد، درباره نقش فرهنگ در دستگاه قضا، افزود: هدف از همایش و جلسات مربوط به آن، این است که به مسائل فرهنگی بیشتر پرداخته شود و افرادی که به عنوان همکاران فرهنگی در دادگستری استان انتخاب شده‌اند،، در بحث مسائل فرهنگی، مفید واقع شوند و سایر همکارانی که در حوزه‌های قضائی سطح استان هستند از آن‌ها بهره ببرند.

وی در این باره خاطرنشان کرد: قوه قضائیه، دستگاه قضایی و دادگستری استان در مسائل فرهنگی توجه ویژه ای دارند و می دانید که در سطح دستگاه قضایی یک معاون فرهنگی که دکتر صادقی هستند، منصوب شده و فعالیت می‌کنند و برنامه‌های بسیار جامعی را پیشبینی کرده‌اند. همه این برنامه‌هایی که در بحث فرهنگی هست به دو قسمت تقسیم می‌شود که یک بخش بحث فرهنگی درون سازمانی است و بخش دیگر مباحث فرهنگی بیرون این دستگاه است اما آن نکته که خیلی مهم است و باید به آن توجه داشته باشیم، مباحث درونی سازمان است که ما بدانیم در حوزه‌های قضایی استان که هستیم در هر مکانی، چه کارهایی را برای اعتلای فرهنگی کارکنان این مجموعه باید انجام دهیم.

معاون فرهنگی رئیس کل دادگستری خراسان رضوی با تأکید بر نقش رابطین و مسئولین فرهنگی حوزه قضایی برای کاهش پرونده‌ها و مراجعات مردم، تصریح کرد: یکی از اهداف کلی معاونت فرهنگی دادگستری این است که کاری کنیم تا مردم به دادگستری‌ها کمتر مراجعه داشته باشند. ما به عنوان رابطین و مسئولین فرهنگی و کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنیم باید در حوزه قضایی و شهرستان و مجموعه ای که هستیم کاری را انجام دهیم که مراجعات مردم به دستگاه قضایی کمتر شده و به عبارتی مردم را به ایثار، از خود گذشتگی، صلح و سازش و نکاتی که در اسلام به آن‌ها سفارش بسیار شده است، دعوت کنیم.

فروتنی اضافه کرد: متأسفانه امروز وقتی ما بررسی می‌کنیم، می‌بینیم که کمتر آحاد جامعه به این نکات توجه دارند. چقدر خوب است که ما با فعالیت‌هایمان باعث شویم که مردم از این مسائل دینی عمیقی که در سنت نبوی، دین، مذهب و قران ما وجود دارد، استفاده کنند و برای هر امری به دادسرا مراجعه نکنند و برای هر موضوع کوچکی پرونده قضایی تشکیل نشود.

وی با اشاره به این که امروز کثرت پرونده‌های قضائی مسئولین این حوزه را رنج می‌دهد، ادامه داد: چقدر اختلافات خانوادگی ما داریم که در بسیاری از این‌ها به واقع بزرگان و ریش سفیدان می‌توانند بنشینند و این اختلافات را در داخل فامیل حل کنند اما متأسفانه دسته دسته از این پرونده‌ها به دادگستری می‌آید و درگیری‌ها، طلاق‌ها و بسیاری از مسائل ناپسند دیگر از همین پرونده‌ها ناشی می‌شود. ما به عنوان مسئولان و رابطین فرهنگی باید نظر بدهیم، برنامه داشته باشیم و در هر شهر و حوزه قضایی به این سمت گام برداریم.

معاون فرهنگی رئیس کل دادگستری خراسان رضوی در توضیح فعالیت‌های فرهنگی در حوزه قضایی گفت: گاهی ذهن‌ها به این سمت می‌رود که کار فرهنگی فقط در تعیین تابلوی اعلانات و برگزاری نماز جماعت خلاصه می‌شود، این گونه مسائل، برگزاری سخنرانی‌های مناسب در ایام مختلف و این گونه فعالیت‌ها باید باشد و بسیار هم خوب هستند اما همه فعالیت‌ها نیستند. ما باید با برنامه ای منظم و جامع و با اگاهی به سمتی گام برداریم که مشکلات مردم تا حد ممکن در خارج از حوزه‌های قضایی حل و فصل شود.

فروتنی در این باره افزود: امروز وقتی نگاه می‌کنیم در خیلی از شهرستان‌های استان تعداد زیاد پرونده‌ها بسیار بیش از حد انتظار ماست. علت این کثرت پرونده این است که مردم از مبانی دینی و فرهنگی دور افتاده‌اند. ما باید آحاد جامعه را دعوت کنیم که به آیین و روش‌های دینی و مذهبی و سنت نبوی مراجعه کنند.

وی با تأکید بر این که کار فرهنگی باید ملموس باشد، خاطرنشان کرد: رابطین فرهنگی در حوزه‌های قضائی نباید خودشان را فقط در یک محدوده اداری و کلاسیک محدود کنند، بلکه باید به طور جهادی به گونه ای فعالیت کنند که مسائل فرهنگی و دینی در آن حوزه ملموس باشد.

انتهای پیام/ مصطفی قویدل


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.