نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس گزارش | کد خبر: 21239
تاریخ انتشار: 1396/02/03 - 16:46:33

به مناسبت روز زمین پاک؛

ایست قلبی زمین!

اگر زمین زبان داشت حتما می‌گفت هوایم را داشته باشید، نه فقط در روز زمین پاک و به صورت نمادین، که همه روز و همه جا
ایست قلبی زمین!,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، زمین و آسمان، کوه و دشت و کویر، دریا و آب و آتش و حالا مدت‌هاست که به برکت پیشرفت در علوم مختلف و تکنولوژی بیشتر عناصر طبیعی و غیرطبیعی را به تسخیر خود درآورده‌ایم. حالا توی هر خانواده‌ای پیدا می‌شود کسی که مسافرت‌های خارج از کشور را تجربه کرده باشد و ما شاهدیم هربار که دوست یا فامیلی از مسافران‌های خارجی برمی‌گردد تا سال بعد از فرهنگ و کوچه و خیابان و آداب و رسوم شهر سفر کرده‌اش صحبت می‌کند.

اوایل برایمان جالب بود که فهمیدیم فلان کشور زباله‌دان‌های تفکیکی دارند، حتی شنیدیم که در برخی از شهرها سطل زباله مجزایی برای ته سیگارها در تمامی کوچه‌ها و خیابان‌ها تعبیه شده. به خودمان ژست گرفتیم که ما رفته‌ایم و این چیزها را دیده‌ایم اما چه فایده؟ شهر ما و در گسترده وسیع‌تر، باید گفت که کشورمان در خطر است. نه به دلیل تولید زباله یا نداشتن سطل‌های زباله اختصاصی، تنها به خاطر رعایت نکردن چیزهای کوچک. از پوست تخمه گرفته تا بزاق دهان، کیسه‌های درباز ِ زباله کنار خرابه‌ نزدیک خانه تا پوست خیار و خربزه کنار سواحل شهرهای شمالی کشور... دودکش‌های غیر استاندارد و زیاد شدن ماشین‌های تک سرنشین و بسیاری از موارد دیگر، که اگر آنها را کنار بگذاریم به زمین دوستی می‌رسیم و فرهنگ پاک نگه‌داشتن زمین.

ما می توانیم خیال کنیم که کس دیگری غیر از ما در این شهر زندگی نمی‌کند که بخواهیم برای رعایت کردن حقوق شهروندی، خودمان را به دردسر بیاندازیم. اصلاً هم لازم نیست از آن همه پله پایین بیاییم و زباله ها را دم در بگذاریم. خدا پدر و مادر پنجره سازها را بیامرزد که کار ما را راحت کرده اند. تازه با این کار، کمکی به گربه‌‌های گرسنه محل کرده‌ایم اما به این فکر کنید که شهرما کجا و شهرهای ِ پاکِ در سفر رویت شده کجا؟!

زمین شبیه انباری‌هایی شده که صاحبش مدت‌هاست که او را از یاد برده است. حالش چندان خوب نیست و حتی روز به روز بدتر از قبل هم می‌شود. شاید اگر می‌توانست می‌گفت هوای من را داشته باشید، نه فقط در روز زمین پاک و به صورت نمادین، که همه روز و همه جا.

حدود پنج دهه پیش در سال ۱۹۷۰ چندین و چند حادثه رخ داد تا جهانیان تکانی بخورند و به یاد این زمین از یاد رفته بیفتند. در آن سال ۲۲ آوریل (۳اردیبهشت)نخستین باری بود که برای پاک بودن زمین، جشن گرفتند. کم کم بحران‌های مخرب و تهدید کننده محیط زیست شدت گرفت و نزدیک به ۲۰ سال بعد، در سال۱۹۹۰ جامعه جهانی رسما این روز را به ‌نام روز زمین پاک نام‌گذاری کرد.

در سراسر جهان در این چنین روزی به همه زمینیان یادآور می‌شوند زمینی هم هست و کمی هوای آن را داشته باشید و در هر کشوری با هدف افزایش آگاهی و تجلیل از محیط زیست کره زمین، مراسمی خاص برگزار می‌شود. در هر حال طرفداران محیط زیست، بارها و بارها گفته‌اند تنها به یک روز بسنده نکنید و هر روز و همه جا به یاد زمین باشید و در حفظ پاکیزگی آن شده حتی قدمی کوچک بردارید. هر فرد و گروهی می‌تواند با برگزار كردن یک مراسم كوچک یا بزرگ، با پراكندن واژه‌های محیط زیست و بازیافت و صرفه جویی و مانند این‌ها در جامعه، با ترویج شیوه‌های زیست ساده‌تر، با جلوگیری از ریخت و پاش غیرضروری، با عضویت در گروه‌های زیست محیطی، با مراقبت از درختان و... به طور كلی با كسب آگاهی از وضع زمین و احساس مسئولیت نسبت به آن، هر روز را برای خود روز زمین پاک کند و آن را جشن بگیرد.

در همین رابطه رییس حفاظت محیط زیست کاشمر با بیان اینکه دوم اردیبهشت ماه به نام «روز زمین پاک» نام‌گذاری شده است، گفت: به دلیل اینکه زمین در بین میلیاردها سیاره در کهکشان راه شیری تنها سیاره ای است که شرایط مناسبی برای زندگی انسان‌ها و موجودات دارد اما قدر آن را نمی دانیم.
مهدی جمعه پور با اشاره به اینکه از زمین به عنوان مهد آسایش انسان یاد شده است، افزود: در نظر گرفتن روزی به نام روز زمین پاک، برای حساس‌کردن جامعه نسبت به مسئله تخریب و آلودگی زمین است.

وی با اعلام اینکه انسان امروزی با سرعت غیر قابل باوری در تلاش برای از بین بردن تنها سکونتگاه خود است، اظهار کرد: بیابان زایی، جنگل زدایی و دست اندازی به طبیعت و آلودگی زمین با سموم تنها جزء بسیار کوچکی از آثار تخریبی ما بر روی زمین است.

رییس حفاظت محیط زیست کاشمر گفت: به دلیل تولید بیش از حد زباله و از سویی دفع غیر بهداشتی و اصولی موجب شده صدمات جبران ناپذیری به زمین وارد کنیم.

وی با بیان اینکه سرانه تولید زباله در دنیا به ازاء هر نفر در روز 400 گرم  و در روستا 150 گرم است، افزود: متاسفانه این آمار در کشور به ازاء هر نفر بین 800 تا هزار گرم و در روستا به 400 گرم می رسد.
جمعهپور در ادامه به کشت‌های زیر پلاستیکی اشاره کرد و گفت: اگر این نوع کشت‌ها درست مدیریت نشود و در پایان فصل به طور کامل از زمین‌ها جمع آوری نشود خود بزرگترین و تهدید برای زمین های کشاورزی در کنار سموم و... به حساب می آید.

وی با اشاره به اینکه پلاستیک‌ها و ظروف یک بار مصرف بین 200 تا 10 هزار سال زمان می‌برد تا تجزیه شوند، عنوان کرد: این نوع زباله ها با ورود به طبیعت چهره بسیار زشت و زننده ایجاد می کنند و در صورت استفاده توسط دام و سایر موجودات زنده موجب اتلاف آنها می شویم. اگر پلاستیک در بافت خاک قرار گیرد موجب تخریب بافت، خفگی گیاه و بستن منافذ خاک می‌شود.

رییس حفاظت محیط زیست کاشمر در ادامه با اشاره به شعار روز زمین پاک امسال که به نام «باهم به سوی زمین پاک» نامگذاری شده است، گفت: لازم است همه باهم برای حفاظت از زمین مشارکت کنیم که به عنوان اولین قدم لازم هست نسبت به کاهش تولید زباله اقدام شود. به نظرم باید در مراسم‌ها به همان سنت قدیم خود برگردیم و کمتر از سفره‌ها و ظروف یک بار مصرف استفاده کنیم، اظهار کرد: نیاز است در خرید خود از فروشگاها کمتر از پلاستیک استفاده کرده و به سمت کیسه های پارچه‌ای و کاغذی برویم. اگر هر ایرانی در هفته تنها یک پلاستیک کمتر مصرف کند در هر هفته 70 میلیون پلاستیک از دامن طبیعت جمع آوری می شود. لازم است شهرداری‌ها به عنوان متولی پسماند که اقدامات مناسبی در جهت جمع آوری و دفن آنجام می‌دهند در خصوص ایجاد مراکز و زیر ساخت‌ها برای بازیافت زباله و ترویج فرهنگ تفکیک زباله نیز اقدام کنند.

وی با بیان اینکه در درجه اول، حفظ محیط زیست به سلامت ما انسان‌ها و موجودات زنده آن منتج می‌شود و در حفظ سلامتی از اهمیت زیادی برخوردار است؛ گفت: برای تشکیل خاک، حدود 700 سال زمان لازم است تا به عنوان زراعی، توانایی پرورش گیاهان را داشته باشد بنابراین باید همه با هم جهت حفظ پوشش گیاهی خاک زراعی و مراتع بکوشیم و از چرای مفرط و بیرویه دام در مراتع و همچنین قطع اشجار خودداری کنیم.

انتهای پیام/ نیلوفر اقبال


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.