نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس گزارش | کد خبر: 21296
تاریخ انتشار: 1396/02/06 - 15:59:02

اتفاقیه از لزوم توجه به جرم شناسی در حوزه جرایم سایبری گزارش می دهد:

واقعیت های یک مجرم!

با شناخت دلایل ارتکاب جرم می توان از تکرار آن جلوگیری کرد
 واقعیت های یک مجرم!,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، نگاه تک بُعدی به یک جرم شاید بتواند فرد متخلف را برای مدتی موقت مجازات کند اما گرداب مشکلات را بیشتر کرده و انسان را از انسانیت دورتر می‌کند. تفاوت روشنایی و تاریکی برای همه مشخص است و ذات انسان به سمت روشنایی سوق دارد اما انچه از تاریکی بیشتر جلوگیری می کند شناخت دلایل آن است و همین حقیقت در موضوع مجازات برخی مجرمین هم قابل توجه است؛ توجهی که می تواند با نگاه اجتماعی به بسیاری از مشکلات، به حل ریشه ای آن ها کمک کند.

اتفاقیه در گفتگو با دکتر سحر ارباب زاده، دکترای حقوق و فعال حوزه جرم شناسی به بخشی از این نگاه صحیح به جرایم، به ویژه در حوزه جرایم فضای سایبر پرداخته است.

تغییر غافلگیرکننده جرایم در حوزه سایبر
حقوق دان و فعال حوزه جرم شناسی با اشاره به لزوم تفکیک قوانین جزایی حوزه سایبر با سایر حوزه ها، گفت: نظر فعالین عرصه حقوق و بنده این است که ما باید قانون مجازات جرائم سایبری و رایانه‌ای را از قانون مجازات اسلامی به طور کامل جدا کنیم. یعنی به قدری فضای سایب گسترده است که مستلزم وجود یک قانون مجازات کاملاً تخصصی و مجزاست.

ارباب زاده در این باره افزود: فکر می‌کنم که یک مقدار قانون فعلی دست و پای ما را بسته است و هر چه قوانین جزایی در حوزه سایبری گسترده‌تر و تخصصی‌تر باشد، بهتر می‌شود به جرائم در این حوزه پرداخت و به عبارتی ما باید در این حوزه قانون کاملی را داشته باشیم که برای هر جرم با هر میزان و شرایطی، مجازات مشخصی وجود داشته باشد، ولی متأسفانه این جرایم روز به روز با سرعت بیشتر شده و نوعش متفاوت‌تر می‌شود که شاید برای همه سیستم قضایی و حتی پلیس فتا هم غافلگیر کننده است. یعنی ما گاهی جرایمی را می‌بینیم که خیلی تازه هستند و قانونی برایش دیده نشده است.

ضرورت بیان آمار دقیق و به روز از جرایم سایبری
وی با تأکید بر اینکه اکثر جرایم حوزه سایبر توسط متخصصین علم رایانه و انفورماتیک انجام می شود، تصریح کرد: مجموعه پلیس متاسفانه مخالف ارائه آمار دقیق از جرائم در حوزه سایبر هستند به این دلیل که معتقد هستند تشویش اذهان عمومی صورت می‌گیرد و مردم از استفاده فضای مجازی می‌ترسند، چون به هر حال در این دنیای پیشرفته نمی‌شود به طور کلی استفاده از این فضا را نادیده گرفت و خیلی از کارهای روزمره ما به شکلی با این حوزه در ارتباط است و به همین دلیل نه تنها ما نمی‌توانیم آن را محدود کنیم، بلکه روز به روز هم گسترده‌تر می‌شود.

فعال حوزه جرم شناسی در این باره ادامه داد: نظر شخص من این است که با همه این وجود باید اطلاع رسانی کامل انجام شود و جرایمی که به روز و با شیوه‌های مختلف در حال اتفاق افتادن است را مرتب به مردم از طریق جراید، صدا و سیما و رسانه‌های مختلف اطلاع دهیم تا شناخت‌ها بیشتر شود و مردم با هوشیاری و آگاهی کامل وارد این فضا شوند. وظیمه ماست که اول خودمان این جرائم که روز به روز متفاوت تر می‌شوند را بشناسیم و بعد از آن برای سایرین اطلاع رسانی کنیم تا در نتیجه آگاهی بیشتر بتوان از میزان آن‌ها در جامعه کم کرد.

ارباب زاده با اشاره به تلاش برای تناسب بین مجازات و جرم در حوزه جرم شناسی، اضافه کرد: مجازات کردن به حوزه جزا برمی‌گردد که بر اساس جرمی که اتفاق می‌افتد و مندرجات قانون، مجازات برای او تعیین می‌شود. ولی در جرم شناسی من معتقدم که در اولین مرحله باید دلیل این را پیدا کنیم که چرا در فضای سایبر گاهی نخبگان ما دست به جرایمی می‌زنند. به‌جای این که ما به نخبگانمان بها بدهیم و از نبوغ آن‌ها در فضای فیزیکی استفاده صحیح داشته باشیم، از نظر مالی، سیاسی و امکاناتی که باید در اختیارشان باشد، آن چنان توجه را به خود نمی‌بینند، به دلایلی با مشکلات مالی بسیاری مواجه می شوند و ویژگی‌های فضای سایبر گاهی باعث می‌شود که متاسفانه به این جرائم برای رسیدن به خواسته‌های خودشان روی ‌آورند.

لزوم تناسب میان ویژگی های جرم، مجرم و محکومیت
وی در این باره خاطرنشان کرد: جرم شناسی هدفش این است که دلایل ارتکاب یک جرم را به طور دقیق بررسی کند. پلیس فتا و قوه قضائیه در حوزه کشف جرم، دستگیری و مجازات عاملین جرائم سایبری فعال هستند و این‌ فعالیت ها در جای خود قابل ارزش است، اما به نظر من باید فضایی ایجاد شود که جرم شناسی در این رابطه دخیل داده شود و راه کارهایی در نظر گرفته شود تا از وقوع و البته تکرارشان جلوگیری شود.

فعال حوزه جرایم سایبری در تأکید بر لزوم توجه به پیامدهای مجازات اعمال شده، گفت: قطعاً یک فرد با دانش رایانه ای که بنا به دلایلی مرتکب جرمی می‌شود، پس از مجازات در زندان و پایان مدت محکومیت شرایط به مراتب برای او سخت تر از قبل و سابقه کیفری هم به مشکلات گذشته‌اش اضافه می‌شود که زندگی را برایش سخت تر می‌کند.

ارباب زاده در این باره افزود: هدف جرم شناسی این است که اولاً با بررسی و یافتن دلایل ارتکاب جرائم مختلف، فرصت پیشگیری از ان ها را مهیا سازد و راهکاری ارائه دهد تا به جای برخی مجازات‌های سنتی برای گروهی از مجرمین خاص مثل نخبگان، با تعیین مجازات‌های جدید، زیر نظر پلیس فتا، از دانش ان ها برای مقابله با همین جرائم و پیشرفت جامعه استفاده شود. داستان مجرمین سایبری با داستان مجرمین فیزیکی کاملاً متفاوت است و نیاز توجه به این تفاوت‌ها در تعیین و اعمال مجازات‌ها هم احساس می‌شود.

جلوگیری از تکرار جرایم با پیوند جرم شناسی و جزا
وی با اشاره به لزوم ایجاد پیوند میان دو حوزه جزا و جرم شناسی، تصریح کرد: امیدوارم که مسئولین و دست اندرکاران این حوزه به این تفاوت‌ها و ویژگی‌های خاص جرائم سایبری توجه کنند و با جرم شناسی و متخصصان این حوزه همکاری داشته باشند تا بتوانیم با فعالیت بیشتر به نقطه ای برسیم که در مرحله اول با پیشگیری و رفع دلایل شناسایی شده، شاهد کاهش این نوع جرائم باشیم و در مرحله بعد مجازات‌ها به نوعی تعیین شود ِکه مسیری باشد تا هم از دانش و توانایی برخی مجرمین استفاده بهینه شود و هم در آینده او دیگر به سمت تکرار جرم حرکت نکند.

فعال حوزه جرم شناسی،این حوزه را رشته ای چند بخشی دانست و اضافه کرد: در قانون مجازات اسلامی در حال حاضر فقط مجازات‌ها نسبت به جرمی که اتفاق می‌افتد، قید شده است و این دیدگاه حوزه جزا است؛ اما ما سعی می‌کنیم تا به دید جرم شناسی به این حوزه نگاه کنیم که خود این حوزه برگرفته از چندین علم جامعه شناسی، روانشناسی، دانش‌های زیست محیطی و ... است که همه این علوم به کار گرفته می‌شود تا مشکلات را به طور ریشه ای شناسایی کند و برای رفعشان راهکار ارائه دهد و این کار به نوعی کمک به قانون گذار و بخش جزا هم محسوب می شود.

تبدیل هزینه به فرصت با توجه به جرم شناسی
ارباب زاده با اشاره به کاهش هزینه های اجتماعی و مالی کشور با رفع ریشه ای برخی جرایم، گفت: آمارها نشان می‌دهد که حضور یک مجرم در زندان از لحظه ورود تا ترخیص، هزینه بسیار کلانی را به کشور تحمیل می‌کند که اگر بتوانیم دو حوزه جزا و جرم شناسی را با یکدیگر پیوند دهیم، شاهد پیشرفت خیلی زیادی بوده و همانطور که گفته شد هم تعداد مجرمین را کم و هم از برخی مجرمین با توانایی‌های خاص استفاده بهینه می‌کنیم و به جای هزینه برای مجازات آن‌ها، از علم و توانایی‌های ان ها بهره برداری کرده و این هزینه را برای رسیدن به اهداف مثبت دیگر انجام می‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد: قانون گذار تا الان هم خیلی از بحث جرم شناسی استقبال کرده است و از زمانی که این حوزه به طور جدی در ریشه یابی جرائم فعالیت می‌کند، قانون گذار از این حوزه کمک بسیاری گرفته و مجازات‌ها هم در عمل نسبت به گذشته با تفاوت‌های خوبی مواجه بوده است و با توجه به اختیاری که در بخشی از قانون به قاضی داده شده است، قاضی این اختیار و توانایی را دارد که با توجه به ویژگی‌های جرم و عامل آن، مجازات را با تناسب تعیین کند تا بهترین نتیجه را به دنبال داشته باشد.

انتهای پیام/ مصطفی قویدل


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.