نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس گزارش | کد خبر: 21325
تاریخ انتشار: 1396/02/07 - 16:14:42

اتفاقیه حضور زنان در عرصه‌های مدیریتی خراسان را بررسی می‌کند؛

سهم زنان از کلان‌شهری به نام مشهد!

در حوزه‌های سیاسی زنان خراسانی بیشترین مشارکت را در انتخابات دارند اما آمادگی رأی گرفتن ندارند
سهم زنان از کلان‌شهری به نام مشهد!,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، زنان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند، بیش از 60درصد ورودی دانشگاه ها را به خود اختصاص داده اند، وظیفه تربیت یک چهارم جمعیت کشور را بر دوش می کشند اما هنوز جایگاه واقعی خود را در جامعه پیدا نکرده اند.جامعه ما هنوز در برخی از زمینه‌های اجتماعی و سیاسی درگیر نگرش های ذاتی و سنتی خود است به همین دلیل به زنان فرصت های برابر با مردان نمی دهد. سبقه جامعه ما فرایند مردسالارانه دارد و همچنان آثار این روند و نگاه در جامعه ما باقی مانده است برای همین وقتی در جایی هم حرکتی در جهت به جلو راندن حضور زنان و مسائل آنها صورت می گیرد خواه ناخواه این حرکت در ذات خودش ناقص است.

مشارکت زنان و حضور الزامی آنان در عرصه‌های مختلف موضوع جدیدی نیست اما انتخابات پیش‌رو، انگیزه‌ای شد تا دوباره سراغ مسئولین شهری به ویژه بانوان مدیر را بگیریم تا بازهم گفت‌وگویی داشته باشیم از ظرفیت حضور خانم‌ها در آینده پیش‌رو.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری در زمینه موفقیت‌های رو به رشد حضور بانوان در عرصه‌های مدیریتی استان گفت: در استان ما و در بعضی دیگر از استان ها توانسته اند تا این توفیق را داشته باشند که تعداد زیادی از مدیران میانی و مدیران ارشد استانی را از میان خانم ها انتخاب کنند. اما در استان خراسان رضوی با قاطعیت می‌گویم که استاندار به عنوان نماینده عالی دولت در استان، با حضور خانم‌ها در سطوح مدیریتی هیچ محدودیتی را قائل نیستند. ایشان بارها و بارها در جمع مدیران و معاونین استانداری و همچنین در سخنرانی‌های عمومی اعلام کرده‌اند که تمایل دارند تا از ظرفیت و پتانسیل زنان توانمند استفاده کنند.

فرشته سلجوقی افزود: تمام زنان ما توانمند هستند اما آن چیزی که باید اتفاق بیفتد توانمندافزایی در این قشر است. شاید گاهی اصطلاح سقف‌های شیشه‌ای برای زنان، نه فقط در ایران بلکه در سراسر دنیا مطرح می شود اما من فکر می کنم که مانع مهم‌تری از این مسائل وجود دارد و این مانع بزرگ چسبندگی از کف است.

عده زیادی از زنان ما تحصیل کرده هستند و توانمند هستند اما تمایل دارند که در حاشیه امن هم قرار بگیرند. در طرح بازنشستگی پیش از موعد تقریبا یک سوم از فضای کسب و کار زنان از دست می‌رود. حدود 14 درصد از بدنه شاغل در کشور را زنان تشکیل می‌دهند که اگر این طرح به اجرایی شود، نزدیک به یک سوم این تعداد ریزش می‌کند.

لازم به ذکر است که در استان در بحث اشتغال دولتی تعداد پرسنل زن کم نیستند و تقریبا نزدیک به 50 درصد از این سطوح را بانوان تشکیل می‌دهند که در رابطه با برخی نهادها مانند آموزش پرورش حتی تا 58 درصد هم می رسند.

به نظرم مشکل ما خانم‌ها این است که شاید تا حدی در محیط های کاری ما روحیه مردانه فراگیر است و فضایی است که برای ساختار جسمی زنان طراحی و آماده نشده است و نه تنها در کشور ما، بلکه در هیچ جا این اصول رعایت نشده اند.

در محیط‌های کاری به اعتقاد من هیچ جا فرش قرمز برای خانم‌ها پهن نمی‌کنند و این زنان هستند که باید به طریقی شایستگی‌های خودشان را به اثبات برسانند که به لطف خدا این موضوع نیز اثبات شده است.

وی بیان کرد: در حوزه‌های سیاسی زنان خراسانی بیشترین مشارکت را در انتخابات دارند و رأی می‌دهند ولی آمادگی رأی گرفتن ندارند. ما باید بدانیم که رأی دادن صرفا یکی از حوزه‌های مشارکت سیاسی ما در حوزه زنان است و ما باید بتوانیم رأی هم بگیریم.

در تمام دنیا حضور زنان را جدی نمی‌گیرند و زنان تصورشان این است که اگر جایی در یکی از احزاب برای تکمیل یک پازل حضور دارند، خانم ها برای گرفتن مطالباتشان پافشاری آقایان را ندارند و در بسیاری از موارد اعتماد بیشتری به مقامات بالادستی دارند. زنان به دلیل این که شاید تجربه حضور در فضای سیاسی را کمتر داشتند و جامعه هم فرصت آزمون و خطا را به آن ها نداده است، این اعتماد را دارند. بر فرض اگر یک مدیر میانی مرد کارش را درست انجام ندهد و برکنار شود، فقط نگاه ها به سمت خود آن شخص و ناتوانی او در مدیریت متمرکز می شود، اما اگر این مدیر برکنار شده زن باشد، نگاه ها همه توانمندی جامعه زنان را زیر سوال می برد و این باعث می شود که زنان ما ریسک را نپذیرند.

سلجوقی تصریح کرد: همینطور شاید اعتماد عمومی به توانایی بانوان در مناسب مدیریتی تا حد زیادی پایین است. یک اشکال بزرگ را هم که من به مدیریت زنان وارد می دانم این است که بسیاری از زنان ما زمانی که مدیریت می گیرند، تصور می کنند که باید مدیریتی مردانه داشته باشند و در نتیجه یک تقلید ناقص از مدیریت مردانه دارند، اما این در حالیست که مدیریت مادرانه در تمام جهان پذیرفته شده است.

همه اعتراف می کنند که اگر یک خانواده منسجم است، دلیلش وجود یک مادر توانمند به عنوان مدیر آن خانواده است. یادمان باشد که خانم ها نباید از زن بودن خودشان فرار کنند و وقتی که مسئولیت می‌گیرند باید هوشمندانه یک مدیریت موفق مادرانه را اعمال کنند.

مدیریت مادرانه مدیریتی است که تمام افراد را می بیند، عدالت به خرج می دهد و حتی اگر احساس می‌کند که جایی یک نفر کمی بیشتر نیاز به توجه دارد این کار را انجام می‌دهد تا او هم خود را به سایرین برساند و معتقدم که مدیریت مادرانه یک مصداق بسیار خوبی از یک مدیریت اعتدال‌گر است.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خاطرنشان کرد: اگر چه که نمی توانم ادعا بکنم که من دارای مدیریتی موفق هستم و با ایده آن مد نظرم فاصله دارم اما تلاش کرده ام که از نکات منفی کاری افرادی که با آن ها همکاری داشته ام و بازخورد منفی به همراه داشته اند، بپرهیزم و به هیچ عنوان از مدیریت خودم احساس رضایت نمی کنم و بهتر از این ها می توانست باشد که البته شرایط هم در آن مؤثر است.

البته این را هم باید بدانیم که ما در استان و شهری فعالیت می کنیم که افتخارمان همسایگی با مرجع شریف رضوی است و امام رضا(ع) به امام مهربانی ها شهرت دارند. بنابر این ما باید بدانیم که به عنوان خادم مردم، مستخدم دولت هستیم و باید در خدمت مشتریان داخلی و خارجی باشیم. مشتریان داخلی همکاران ما و مشتریان خارجی ارباب رجوع هستند که باید همه کار به طور منسجم به پیش برود و مردم داری اصل بسیار با ارزشی در این حوزه است.

باید توجه داشته باشیم که پیامبر اسلام (ص) برای مکارم اخلاق مبعوث شده اند و اگر ما با مردم شفاف باشیم و خودمان را جزئی از مردم بدانیم، موفق هستیم. ما هر لحظه باید بتوانیم شفاف به مردم پاسخگو باشیم و آن ها داوران بسیار خوبی هستند که واقعیت ها را درک می کنند.

انتهای پیام/ نیلوفر اقبال


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.