نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 22727
تاریخ انتشار: 1396/02/23 - 18:39:04

دفتری برای «گوزن­های پا به ماه»

دفتری برای «گوزن­های پا به ماه»,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، از جلسه نقد کتاب «گوزن­های پا به ماه» که در حوزه هنری خراسان رضوی برگزار شد

جلسه نقد و پژوهش شعر با نقد کتاب  گوزن  های پا به ماه  اثر کمال شفیعی با حضور وی و منتقدین و شاعران خراسانی در حوزه هنری خراسان رضوی برگزار شد .

در این جلسه در ابتدا محمد کاظم کاظمی مدیر اجرائی جلسات به معرفی مولف این اثر و همچنین دیگر آثار وی  پرداخت. او گفت: کمال شفیعی صاحب آثاری ارزشمند درحوزه شعر بزرگسال، نوجوان و شعر کودک است. قاسم رفیعا دیگر مسئول برگزاری جلسات ضمن خوش آمد گویی به کمال شفیعی و حاضرین و عذرخواهی بابت تاخیر در شروع جلسه از وی دعوت به صحبت کرد. کمال شفیعی در ابتدا توضیح مختصری در مورد طرح روی جلد و تاریخ تولید آثار داد وسپس از حضور منتقدین و شاعران تشکر کرد و با آرزوی روزهای بارانی و بهاری برای آنان صحبت­های خود را با خواندن چند شعر سپید کوتاه از خود به پایان برد.

نقد تخیل در شعر

منتقد اول علیرضا جهانشاهی سخنان خود را با صحبت در مورد جلد کتاب شروع کرد و گفت: به نظر من بهتر است طرح جلد برداشتی از حال و هوای کتاب باشد، نه یک تعریف صرف و من معتقدم  این نوع طرح جلد هیچ کاری نمی‌کند.

وی همچنین در مورد عنصر تخیل در کتاب گفت: تخیل در یک مجموعه واقعی از حوادث زندگی ظهور می  کند  اما من جنس خاصی از تخیل را در این اشعار دیدم . شعرها مبتنی بر عناصر واقعی نبودند و ما در اشعار با نوعی تصنع روبرو بودیم  و عموم جملات با همین تکنیک ساخته شده بودند و هیچ نوآوری در کار نبود و به عنوان سخن آخر به نظر من بی‌دقتی در انتخاب کلمات  و متصل کردن جملات به چشم می‌خورد. یکی دیگر از چیزهایی که در چشم بود تغییر مضمون بود و شاعر بدون اینکه حتی زحمت تغییر صفت­ها را به خود بدهد آنها را به  کار گرفته است .

جهان­بینی شاعر و محتوای شعرش

منتقد دوم این جلسه سلمان نظافت صحبت خود را با تعریف از طرح جلد آغاز کرد و گفت : اولین موضوع مهم در این کتاب عنوان کتاب است که در اول به نظر می‌رسد به شکلی اعتراض شاعر به استحاله مردانگی است. اما در برخورد با اشعار می‌بینیم که این نام برگرفته از  یک تصویر از یکی از شعرهاست. وی افزود شاعر 26 بار در موقعیت­های مختلف کلمه من را به کار برده است و ما در شعرها با وفور من مواجه می  شویم و کاملا مشخص است که شاعر بیشتر درگیر خودش است و در کنار آن نقش تو نیز که معشوق است در کتاب پررنگ است و شاعر مدام با او در حال دیالوگ است .

نظافت افزود: نکتۀ بعدی اینکه گویا شاعر، شاعر شهری نیست. با اینکه او ساکن تهران و آشنا به آلودگی هوا و ترافیک آن است، هنوز در شعرهایش درگیر خاطرات اسدآباد است و این می‌تواند هم نقطۀ قوت باشد و هم ضعف. شاید اگر شهر در این اشعار نمود بیشتری داشت با شعرهای تهاجمی تری روبرو بودیم اما شعرها فضای عاطفی آرامی دارند و وجه غالب این شعرها عاطفه است.

دیگر اینکه ظاهرا تجربه زیستی به شاعر وجه تمایز می  بخشد و او را شاخص می  کند و اتفاقات دوران کودکی او از قبیل جنگ ، عشق ، بیماری و غیره با بیان شاعرانه  ای برای مخاطب ترسیم می  شود و این ارزشمند است .

1934 کلمه در یک کتاب

منتقد سوم ادریس بختیاری کار خود را با بازی با اعداد آغاز کرد و گفت : از مجموعه 58 شعری که من دیدم چیزی حدود 1934 کلمه وجود داشت که در تقسیم به شعرها حدودا هر شعر از سی وچند کلمه تشکیل شده است و نتیجه اینکه اگر شعر ما بازتاب تجربه  های شخصی ما باشد ما باید با شعرهای کوتاه و بلند مواجه می  بودیم در حالی  که شعرها همه کوتاه بودند.

او ادامه داد شفیعی جزو شاعرانی  ست که تکنیک هایی دارد که با اتکا به آنها می  نویسد که بازتاب تجربه  های شخصی او مثل جنگ ، عشق و غیره هستند . همچنین در نوشته­های او نوعی تصنع به چشم می  خورد و ما در این اشعار به ادراک چگونه نوشته شدن می  رسیم. او شاعری ست که عناصر تخیل و تصویر ساز و آرایه  های او تشبیه هستند. من حدود 40 مورد تشبیه در کتاب می  بینم که وجه شبه در تمام شعرها وجود دارد و در جاهایی که اضافات تشبیه وجد دارند تصویر راکد به نظر می-رسد.

ویژگی بعدی شعرها نوعی هایکووارگی  ست که تفاوت آن با  هایکو ژاپنی در این است که حرفها شبیه به یک عکس هستند و در آنها تصویر وجود دارد . شعرهای او به سمت یک تصویر خیالی در حرکتند و چهارچوب بسته­ای دارند و از نقطه­ای شروع و در نقطه­ای پایان می  یابند . نکته مثبت شعرهای ایشان استفاده از تلمیح ها در هیاتی متفاوت است که گاها اشاره به ضری المثل ها دارند .

در حق شاعر ظلم شد!

متقد چهارم مهدی آخرتی بعد از خوش آمد گویی به شاعر  بی  مقدمه سر اصل مطلب رفت و گفت: من احساس می  کنم که در نقد این کتاب به آقای شفیعی ظلم شده است چرا که این نوع نقد کردن نوعی ابراز نظر شخصی است و منتقدین باید این نکته را در نظر بگیرند که در نقد نباید مسائل سلیقه  ای را مداخله دهیم. وی ادامه داد: به نظر من شعر معاصر کاملا فرمالیست است و وقتی ما با یک نحله سر و کار داریم موظفیم آن را بشناسیم و اطلاعات کافی در مورد آن کسب کنیم و در همان نحله نقد کنیم .

انگیزش در شعر می  تواند از جمله دشواری  ها ، قاعده  سازی  ها و ... باشد که به شعر ادبیت می  بخشند و به   نظر من در شعر ایشان انگیزش که از ملزومات شعر است وجود دارد .

ما ناخوداگاه وارد عادات زبانی می  شویم و یک جابجایی کوچک می  تواند انگیزش ایجاد کند . کمال شفیعی در بیشتر اشعار وارد دنیای شعر شده و فقط در جاهایی که بحث بیان مطرح شده گفتمان ادبی متفاوت است و شاید گفتمان قالب تهران که شهر سکونت ایشان است، همین باشد و من نمی  توانم توقع کنم که در تهران با سلیق من شعر بگویند .

وی افزود: چون دوستان بیشتر به نقطه ضعف  های کتاب پرداختند من به نکاتی که به نظرم خوب بود و انگیزش در متن ایجاد شده بود اشاره می  کنم . وی قسمت­های برجسته در شعر زیاد دارد و تنها از نظر ایجاز کمی کم  کاری شده است .

او ادامه داد :فرمالیست  ها معتقد بودند در ادبیات و شعر، گاهی یک سری مسائل پررنگ می  شوند که همان وجه غالب است . در دوره فعلی وجه غالب عاطفه است که شعر را به مسیر بدی می  کشاند و اگر کسی در این روزگار از مسیر عاطفه صرف خارج شود و به سمت دیگری برود در حال شکست وجه غالب است و این باارزش است .

چگونگی ادبی کردن شعر مهم است و به نظر میرسد بعضی شعرهای ایشان با استفاده از ایجاز می­توانست ادبیت بیشتری پیدا کند .

این جلسه با سخنرانی استاد محمد باقرکلاهی اهری در باب شعر و تعریف خاطراتی چند به کار خود پایان داد.

 

انتهای پیام/ مریم اصغری


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.