نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 22743
تاریخ انتشار: 1396/02/24 - 15:52:09

شخصیت­های اساطیری شاهنامه زنده می­شوند

همزمان با نزدیک شدن به 25 اردیبهشت و روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، برنامه­های این بزرگداشت در نشستی به همین نام اعلام شد
شخصیت­های اساطیری شاهنامه زنده می­شوند,

مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی 25 اردیبهشت ماه امسال با حضور جمعی از دانشمندان و فرهیختگان زبان فارسی برگزار می­شود.

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، سعید سرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در رابطه با ویژگی­های بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و روز پاسداشت زبان فارسی بیان کرد: برای نخستین بار روز 25 اردیبهشت ماه در تقویم رسمی به عنوان روز پاسداشت زبان فردوسی و بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی ثبت و ضبط شد که در واقع یک آرزو از ناحیه  اهالی فرهنگ و هنر و علم و ادب اندیشه در سطح کشور دستی بر آتش داشتند محقق شد.

وی افزود: این روز امسال در سال 2017 و مشهد پایتخت فرهنگی اسلام همزمان شده است و از خیلی پیش­تر این موضوع رو شده بود که بزرگداشت فردوسی در سالی که مشهد پایتخت فرهنگی است می­تواند به صورت ویژه در جریان امور فرهنگی تاثیر گذار باشد.

سرابی تصریح کرد: برگزاری مراسم اهدای نشان فردوسی است که به عنوان چهارمین گام برگزار می­شود. طرح موضوع برگزاری فردوسی در شورای فرهنگی استان مطرح شد و تایید و تاکید اعضای شورای فرهنگی عمومی و ریاست محترم شورای فرهنگ عمومی هم بود که مصوباتی داشتیم و جلسات متعدد که برگزار شد با حضور دستگاه­های اجرایی مرتبط با برگزاری و بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی است.

وی ادامه داد: مشخصا چند دستگاه اصلی که هر دو محور روز بزرگداشت فردوسی هستند به طور خاص سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان و همچنین دانشگاه فردوسی مشهد در کنار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن استان به محوریت برگزاری روز ملی فردوسی را امسال بر عهده دارند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: جریان فرهنگی هنری امسال با این رخداد گره خورده است. کنگره توس و نیشابور را به روال سال­های گذشته خواهیم داشت. افتتاحیه کنگره در روز ملی فردوسی شاد با شکوه بیشتر و کامل­تری نسبت به گذشته در بخش توس برگزار خواهد شد. همچنین برنامه­های هنری متعدد در پی خواهد داشت.

در ادامه این نشست دکتر محمدجعفر یاحقی فردوسی­شناس و استاد دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: همزمانی بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی فالی نیک است. زبان فارسی پرچم هویت ملی است از آن جهت که زبان شاهنامه زبان فارسی است که این شاخصه فرهنگ است.

وی اظهار داشت: در این روز از فرهنگ نگاران تجلیل خواهیم کرد با حضور مولف کتاب «فرهنگ و سخن» علی اشرف صادقی و حسن عنبری عضو پیوسته زبان فارسی و کارشناسان و فرهنگ نگاران خارجی از قلمرو زبان فارسی که شامل کشورهای ترکمنستان، افغانستان، ترکیه و آسیای مرکزی هستند، برگزار می­شود. عبدالغفور آرزو دانشمند فرهیخته افغانستانی که به تحکیم زبان فارسی و بخش­های مختلف علاقه پیدا کرده است، نیز در این مراسم حضور دارد.

یا حقی در ادامه گفت: دوشنبه 25 اردیبهشت ماه از 3 کتاب رونمایی می­شود: اولین رونمایی از جلد دوم کتاب «فرهنگ جامع زبان فارسی» است. دومین کتاب «شاهنامه نگاری گذر از متن به تصویر» با حضور فاطمه ماه وان مولف این کتاب رونمایی می­شود و سومین رو نمایی از کتاب ترجمه ایتالیایی شاهنامه با نام  «ایتالو پیتزی» رونمایی می­شود که دانشمند فعلی ایتالیایی کریستو فر. تی باز آفرینی و جلد اول آن به چاپ رسیده است.

در ادامه این نشست افشین تحفه گر معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: در سلسله برنامه­هایی که در بخش هنر تدارک دیده شده می­توان به برگزاری نمایشگاه آثار هنرمند برجسته هنرهای تجسمی حجت شکیبا که در ابعاد یک و نیم در یک و نیم متر با حضور اساتید شاهنامه در نگارخانه پایتخت فرهنگی در مجتمع فرهنگی امام رضا (ع) برگزار می­شود اشاره کرد.

وی بیان کرد: همزمان با روز بزرگداشت فردوسی توسی برنامه­های مختلفی در نظر گرفته شده است. ابتدا شاهنامه­خوانی استاد محمد یگانه را در شب گذشته داشتیم که با استقبال خوبی روبرو شد و اتفاق افتاد. بحث نقالی و پرده­خوانی و شاهنامه خوانی را در سطح شهر خواهیم داشت و نمایشگاه دیگری که نمایشگاه عکس است  در سالن دانشگاه فردوسی برپا می­شود.

تحفه­گر ادامه داد: روستای پاژ زادگاه فردوسی است و در روز بزرگداشت کاروانی که به عنوان کاروان پاژ معرفی شده در آنجا مراسمی خواهند داشت و با موسیقی و سخنان کوتاه پژوهشی در بحث شاهنامه خوانی و ولادت فردوسی و همچنین خیر مقدمی توسط مدیران  آغاز خواهد شد و کاروان با هفت شخصیت اساطیری شاهنامه که ازشخصیت هایی همچون ابوالقاسم فردوسی، رستم، سهراب، سیاوش، کاوه و یکی دو نفر دیگر با گریم و لباس خاص خود از آن قلعه خارج می­شوند و از آنجا به اتفاق مردم به آرامگاه فردوسی خواهند آمد و مراسم گلریزان خواهند داشت که امیدواریم مورد توجه و استقبال قرار گیرد.

انتهای پیام/ الناز پورعباس


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.