نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 22767
تاریخ انتشار: 1396/02/25 - 16:03:46

ادای دین به پیشکوست تئاتر مشهد که سال گذشته همه را سیاه­پوش کرد

«آسید کمال»؛ که به حقش نرسید!

جدیدترین کتاب حمیدرضا سهیلی درباره زندگی و زمانه سید کمال علوی
«آسید کمال»؛ که به حقش نرسید!,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، حمید رضا سهیلی در ارتباط با کتاب جدیدش که در آن به یکی از چهره­های تئاتر مشهد پرداخته در گفت­وگو با اتفاقیه گفت: روز یکشنبه 18 مهرماه 1395 که روز بدرود همیشگی با سید رضا کمال علوی بود در بهشت رضا و در مراسم خاکسپاری جرقه جمعاوری و نگارش یادبود نگاری­های دوستان این هنرمند فرهیخته به ذهنم رسید و همان جا تصمیم گرفتم شروع به کار کنم.

وی افزود: به محض اینکه خاکسپاری تمام شد برای تمام دوستان و همراهان سید رضا پیادم دادم و گفتم که می­خواهم کتابی به یادبود او بنویسیم و دوستان او با من همکاری کردند که در این کار کمکم کرد. این کتاب را در مدت کوتاهی آماده کردم و با پی­گیری­های پیوسته مجوز چاپ آن را گرفتم. الان این کتاب چاپ شده است و آماده توزیع در بین هنرمندان و کتابخانه­ها و کتابفروشی­ها است.

سهیلی خاطرنشان کرد: برای اینکه شخصیت او را خوب بشناسیم و با آن ناگفته­های زندگی هنری ایشان آشنا شویم من از دوستان بسیار دور و نزدیک این مرحوم خواستم که خاطره­نگاری کنند و عده­ای توانستند و عده­ای نتوانستند. استادمحمدعلی لطفی مقدم، رضا حیدرنژاد کارگردان سینما که از دوستان قدیمی کمال علوی بود، رضا وثوقی، مجید فدایی، حسن عاطفی، سعید سهیلی، داودکیانیان، زهره مرادی، سعید تشکری، رضا طوسی، علی حاتمی­نژاد، علیرضا لعلی، محمد ملتجی، حسین مسگرانی، شهاب ملت­خواه، حامد امانپور قرایی و صحرا رمضانیان و رضا حسینی مطالبی نوشتند و ارسال کردند که در کتاب به نوشته­های این عزیزان پرداخته شده است. همچنین زندگینامه رضا کمال علوی به قلم خودش در این کتاب آمده است.

این کارگردان پیشکوست تئاتر مشهد تأکید کرد: محتوای کتاب و موضوع آن یادبود نگاری خاطرات مرحوم رضا کمال علوی است که با با توجه به دوستی دیرینه­ای که حدود سی سال با او داشتم این کتاب ادای دینی به ایشان و به زحماتی که برای تئاتر مشهد کشید، به شمار می­رود. هدفم از نوشتن کتابی که با عنوان شخصیت­نگاری تئاتر مشهد آغاز کردم و این نخستین کتابی است که از این مجموعه چاپ می­شود این است که تاریخ صد ساله تئاتر مشهد را که من قبلا در چند جلد آن را نوشتم از طریق شخصیت­نگاری هنرمندان نام­آور تئاتر مشهد بتوانیم این جریان را ادامه دهیم و آیندگان با شخصیت­های تئاتر مشهد بهتر آشنا شوند. کتاب «آسید کمال» اولین کتاب از این مجموعه است و در حال حاضر دو کتاب دیگر در دست نگارش است که یکی به مرحوم «حسن حامد» و دیگری به زندگی شهید «مسعود سهیلی» می­پردازد. من تصور می­کنم این کتاب­ها با استقبال روبرو شود و بتوانم شخصیت­های تأثیرگذار در تئاتر مشهد را یک به یک در مجموعه­ این کتاب­ها که شاید با جلد­های مکرری بیانجامد را تکمیل و به هنرمندان و مردم عزیز تقدیم کنم.

وی افزود: تنها توضیحی که درباره این کتاب بدهم این است که باید هر کاری از دستمان بر می­آید برای اعتلای تئاتر انجام دهیم. مخصوصا تئاتر مشهد که سالها در انزوا بود و تماشاگری نداشت و حالا خوشبختانه سالن­های زیادی، که البته هنوز خیلی کم است، مهیا شده و نمایش­های بسیاری در آن اجرا می­شود که با استقبال از سوی مخاطبان همراه است. من فکر می­کنم که نوشتن کتاب از کارهایی است که من می­توانم با این کار و به این وسیله به تئاتر مشهد خدمتی کنم و هنرمندان از این کار رضایت داشته باشند.

سهیلی در پایان اشاره کرد: فکر می­کنم رضا کمال علوی به آن حقی که در هنر این شهر داشت نرسید و در حقش جفاهایی شد و امیدوارم مسئولین ما و کسانی که دست­اندرکار هنر هستند قدر چنین هنرمندانی را بدانند و این را بدانند که این هنرمندان هستند که فرهنگ این شهر را می­سازند و با کمک آنهاست که شهر به فرهنگ والای خود دست می­یابد و پیشرفت فرهنگی هر شهری را هنرمندان آن می­نویسند و تألیف می­کنند.

انتهای پیام/ نوید موسوی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.