نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس گزارش | کد خبر: 22797
تاریخ انتشار: 1396/02/26 - 16:36:21

گزارش اتفاقیه از اجرای موفق طرح تحول سلامت در حاشیه شهر مشهد؛

دولت سنگ تمام گذاشت

 دولت سنگ تمام گذاشت,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، شهر مشهد با جمعیت بالغ بر 2/3 میلیون نفر جمعیت حدود 2/1 میلیون نفر  جمعیت حاشیه نشین دارد که 36% جمعیت را شامل میشود و  بیشترین جمعیت حاشیه نشین در بین شهرهای کشور میباشد. اجرای برنامه تحول سلامت در حاشیه شهر مشهد در سال 1393 آغاز گردید.

با اجرای برنامه تحول سلامت در مناطق حاشیه شهر مشهد تغییرات قابل توجه و بی‌نظیری در ساختار واحدها  و شاخص‌های سلامت به‌وجود آمده به نحوی‌که امروز بعد از اجرای برنامه تحول سلامت در نقاط حاشیه شهر مشهد شاهد افرایش چشم‌گیر تعداد واحدهای ارائه دهنده خدمت، افزایش چند برابری نیروی انسانی شاغل،  احداث و تجهیز واحدها و  افزایش مراقبت‌های سلامت هستیم.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد بعنوان پیشگام و اولین دانشگاه در سطح کشور، از اردیبهشت سال 1393 اجرای برنامه تحول سلامت در مناطق شهری را با اولویت مناطق کم برخوردار( حاشیه شهر مشهد و مناطق محروم) آغاز کرد. در اولین سال اجرا (1393) کلیه مناطق حاشیه شهر مشهد، در سال 1394 تمام شهرهای بالای 20 هزار نفر (10 شهر) و سرانجام در نیمه اول سال 1395 سایر مناطق برخوردار شهر مشهد تحت پوشش برنامه قرار گرفتند. به گونه‌ای که بعد از اجرای برنامه در سطح دانشگاه،  افزایش 50 درصدی در تعداد واحدهای ارائه دهنده خدمت و افزایش 203 درصدی در تعداد نیروی انسانی شاغل را در پی داشته است.

آمارها از عملکرد خوب دولت خبر می‌دهند
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی درباره خدمات بهداشتی وسلامت دولت در حاشیه شهر مشهد گفت: در شروع اجرای برنامه تحول سلامت با توجه به لزوم شناخت ساختار جمعیت جهت ارائه بهتر و کامل‌تر خدمات سلامت، سرشماری جمعیت بصورت خانه به خانه انجام و اطلاعات بدست آمده در سامانه الکترونیک سلامت ثبت شد.

 دکتر عبدالله بهرامی افزود: بعد از اجرای سرشماری و شناخت جمعیت، با هدف رعایت عدالت و دسترسی آسان مرم به خدمات سلامت، برنامه تحول سلامت در حاشیه شهر با صرف اعتباری بالغ بر 970 میلیارد ریال اجرا شد به نحویکه بعد از اجرای برنامه، تعداد مراکز خدمات جامع سلامت از 26 مرکز به 42 مرکز و تعداد پایگاه‌های سلامت از 78 پایگاه به 119 پایگاه افزایش داشت.  همچنین  نیروی انسانی شاغل در واحدها  از 344 نفر به 1003 نفر افزایش داشته است.

وی ادامه داد: در جهت بهبود استاندارد فضای فیزیکی و تجهیزات، تعمیرات ساختمانی لازم جهت کلیه واحدهای ارائه دهنده خدمت که دارای ساختمان دولتی بوده اند که 40 واحد است و تجهیزات جهت کلیه واحدهای ارائه دهنده خدمت برای 161 واحد فراهم گردید.

رئیس بیمارستان امام رضا(ع) با اشاره به افزایش زیرساخت‌های سلامت در حاشیه شهر بیان کرد: در جهت تامین ساختمان مناسب، با توجه به اینکه  ساختمان اکثر واحدهای مستقر در حاشیه شهر استیجاری هستند، پیش بینی احداث 21 مرکز خدمات جامع سلامت و 59 پایگاه سلامت در حاشیه شهر شده است که با توجه به تامین زمین تا کنون، تعداد 10 پروژه مرکز خدمات جامع سلامت و 19 پروژه پایگاه سلامت اجرائی شده است که  تا پایان شهریور 1396 به بهره برداری خواهند رسید.

پیش به سوی دولت الکترونیک
دکتر بهرامی درباره تسهیل کردن روندها و دسترسی‌های مردم به امکانات بهداشتی تصریح کرد: با توجه به اهمیت استقرار دولت الکترونیک، طراحی و اجرای سامانه یکپارچه پرونده الکترونيک سلامت (سینا) در اولویت فعالیت‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار گرفت که در این راستا  کلیه واحدهای ارائه دهنده خدمت در حاشیه شهر مشهد و سایر واحدهای تابعه دانشگاه از طریق اتصال به شبکه اینترنتی با فناوری‌های مدرن  و با رعایت استانداردهای بین المللی به این سامانه متصل شده‌اند.

این مقام مسئول اعلام کرد: با اجرای برنامه تحول سلامت در کلیه مراکزخدمات جامع سلامت برای اولین بار کارشناسان تغذیه و روانشناس بالینی جهت مشاوره،  آموزش صحیح تغذیه ، اصلاح شیوه‌های غلط تغذیه‌ای ،  مشاوره های روانشناسی، پیشگیری از سوء مصرف مواد و کاهش آسیب‌های اجتماعی و... مستقر و به ارائه خدمت به‌صورت رایگان مشغول شدند.

ارایه خدمات رایگان بهداشت در دولت یازدهم
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: بهبود در شیوه ارائه مراقبت‌ها به مردم، با رویکرد ارائه خدمات فعال و رایگان با محوریت مراقب سلامت خانواده از جمله موفقیت‌های چشمگیر برنامه تحول است که سبب رضایت‌مندی مردم و افزایش شاخص‌های سلامت از جمله افزایش پوشش مراقبت مادران باردار، کودکان، سالمندان و افزایش بیماریابی بیماری‌های واگیردار و غیر واگیردار گردیده است.


وی تاکید کرد: قابل ذکر است در جهت افزایش پتانسیل واحدهای بهداشتی و ارائه مراقبت‌ها به جمعیت تحت پوشش، میانگین تعداد مراقبین سلامت از 2 نفر در قبل از اجرای برنامه تحول به 5 نفر در هر پایگاه سلامت افزایش یافته است. همچنین در جهت دسترسی آسان‌تر افرادی که قادر نیستند در شیفت صبح جهت دریافت خدمات  به واحدها مراجعه نمایند  به نحوی برنامه‌ریزی شده است که خدمات در دو شیفت صبح و عصر ارائه گردد.

دکتر بهرامی همچنین درباره دستاوردهای طرح تحول سلامت اداری خاطرنشان کرد: در نهایت با اجرای برنامه تحول سلامت در حاشیه شهر مشهد شاهد افزایش چشمگیری در ارتقاء شاخص‌های سلامت بوده‌ایم که از جمله می‌توان به افزایش 138 درصدی مراقبت بیماران دیابتی، افزایش 156 درصدی مراقبت بیماران مبتلا به فشارخون بالا و افزایش 312 درصدی مراقبت  بیماران دارای اختلالات اعصاب و روان اشاره کرد.

کمبود فضای فیزیکی، سنگ پیش پای دولت
رییس بیمارستان امام رضا(ع)  تصریح کرد: کمبود فضای فیزیکی واحدها و نامناسب بودن مکان ارائه خدمات در مناطق حاشیه شهرها که استیجاری بوده و باعث جابجایی مکرر واحدها می گردد که در این راستا پیشنهاد می شود با همکاری سایر نهادها ( شهرداری ، آستان قدس رضوی و ...) زمین مورد نیاز جهت ساخت واحد در اختیار دانشگاه قرار گیرد.

وجود جمعيت مهاجر و اتباع خارجی بخصوص در جمعیت حاشیه شهر مشهدکه از طبقات محرومند و عمدتا این جمعیت بعنوان کانون بیماریهای واگیر ( سل، و ...)هستند. پایین بودن ضریب امنیت اجتماعی در بافت حاشیه شهر با توجه به وجود زمینه‌های رفتارهای ناهنجار اجتماعی در منطقه و عدم تمایل نیروهای بخش غیر دولتی برای ادامه همکاری در آن مناطق می گردد.

 انتهای پیام/ صادق شیخی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.