نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اقتصادی | کد خبر: 24220
تاریخ انتشار: 1396/04/24 - 11:49:38

خورشید در جاجرم درآمدزا شد

بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی کشور در جاجرم با حضور وزیر نیرو کلنگ زنی شد
خورشید در جاجرم درآمدزا شد,

قرار است ۳۱۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی در خراسان شمالی وجود داشته باشد که فاز نخست آن با حضور وزیر نیرو در جاجرم کلنگ زنی شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتفاقیه، نیروگاه خورشیدی ۳۰ مگاواتی جاجرم توسط سرمایه‌گذار خارجی اجرایی می‌شود و وزارت نیرو برق تولیدی را به‌صورت تضمینی خریداری می‌کند.

هدف از احداث مزرعه خورشیدی ۳۰ مگاواتی شهرستان جاجرم تولید برق با بهره‌برداری از انرژی پاک است.

تجهیزات مورداستفاده در این نیروگاه پانل و اینورتر با تولید خارج از کشور با ۴۰ درصد و دیگر تجهیزات همچون کابل، سازه‌های فولادی با پوشش گالوانیزه گرم و تجهیزات احداث پست از تولیدات داخلی با ۶۰ درصد است.

تعداد نیروهای موردنیاز در مرحله احداث و راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی جاجرم ۳۸۵ نفر و ۴۱ نفر  در مرحله بهره‌برداری  مشغول به کار می‌شوند.

پروژه نیروگاه خورشیدی ۳۰ مگاواتی با سرمایه‌گذاری ۳۷.۵ میلیارد یورو  به بهره‌برداری خواهد رسید.

بخش‌های دیگر این نیروگاه در قاسم خان اسفراین با ۱۲۰ مگاوات، باغچق ۱۰ مگاوات و ۶۰ مگاوات در شیروان احداث شود.

 

قرارداد نیروگاه 1000مگاواتی

وزیر نیرو گفت: قرارداد ایجاد نیروگاه‌های انرژی تجدید پذیر با ظرفیت ۱۰۰۰ مگاوات در کشور منعقدشده است که تمام این نیروگاه‌ها با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی درزمینهٔ انرژی‌های تجدید پذیر خورشیدی و بادی در کل کشور اجرایی می‌شود.

حمید چیت چیان در آیین آغاز اجرای نیروگاه خورشیدی ۳۰ مگاواتی در جاجرم در خراسان شمالی بابیان اینکه تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران درزمینهٔ های انرژی‌های تجدید پذیر اعلام آمادگی کرده‌اند، اظهار داشت: بیشترین تمایل و جاذبه سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران، سرمایه‌گذاری درزمینهٔ انرژی‌های خورشیدی و بادی است که این نشان‌دهنده ایجاد زمینه‌های مناسب برای ورود سرمایه‌های بخش خصوصی است.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون اجرای 3 میلیارد و 600 میلیون دلار نیروگاه خورشیدی و بادی توسط سرمایه‌گذاران خارجی در کشور درخواست ثبت‌شده است که بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی را به خود اختصاص داده است.

وزیر نیرو بابیان اینکه درگذشته باوجود منابع نفت و گاز مردم به فعالیت‌های انرژی تجدید پذیر ورود پیدا نمی‌کردند، گفت: اما اکنون مزایای استفاده از انرژی تجدید پذیر همانند امکان ایجاد و توسعه اشتغال و امکان سرمایه‌گذاری برای همه مناطق فراهم می‌کند زیرا انرژی تجدید پذیر در تمام مناطق پراکنده است و در یک نقطه متمرکز نیست.

وزیر نیرو احداث نیروگاه‌های خورشیدی در اراک، اصفهان و همدان به ظرفیت‌های زیر 10 مگاوات را ازجمله پروژه‌های موفق خورشیدی تاکنون برشمرد و افزود: با توجه به ظرفیت 30 مگاواتی نیروگاه جاجرم، این نیروگاه، بزرگ‌ترین پروژه خورشیدی تا این لحظه در کشور است.

 

48درصد جمعیت شهری تحت پوشش فاضلاب

وزیر نیرو گفت: در حال حاضر۴۸ درصد جمعیت شهری کشور تحت پوشش شبکه فاضلاب است که این میزان برای خراسان شمالی ۳۱ درصد است.

حمید چیت چیان در حاشیه افتتاح طرح‌های حوزه برق خراسان شمالی اظهار داشت: پوشش شبکه فاضلاب در تمام شهرهای کشور با استفاده از مشارکت بخش خصوصی در حال پیگیری است و به‌زودی با اجرای ۱۲۵ کیلومتر شبکه فاضلاب در خراسان شمالی، ۶۵ هزار مشترک تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار خواهند گرفت و این شاخص در این استان به متوسط کشوری نزدیک‌تر شود.

چیت چیان بابیان اینکه با توجه به محدودیت‌های منابع آب در کشور، به استفاده صنایع از پساب فاضلاب تأکید کرد و افزود: صنایع با سرمایه‌گذاری در این زمینه و احداث شبکه فاضلاب، می‌تواند از پساب حاصل از فرآیند تسویه بهره‌برداری کند و نیز صنعت پتروشیمی بجنورد نیز می‌تواند با این شیوه آب موردنیاز خود برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای را تأمین کند.

چیت چیان تصریح کرد: اجرای تبصره سه با همکاری شورای شهر و اعمال مبالغی بر روی قبوض یکی از روش‌های تأمین اعتبار برای اجرای پروژه‌های فاضلاب و توسعه شبکه است.

وی بابیان اینکه یکی از روش‌های تأمین اعتبار اجرای طرح‌های فاضلاب به روش بی او تی است، گفت: در حال حاضر اجرای عملیات فاضلاب در استان خراسان شمالی نیز به این روش است که در این روش سرمایه‌گذار طرح را اجرا و در یک مدت مشخص درآمد حاصل به سرمایه‌گذار اختصاص می‌یابد.

 

استحصال آب به میزان سالانه یک میلیارد و ۱۲۵ میلیون مترمکعب افزایش‌یافته است

وزیر نیرو همچنین در مراسم آبگیری سد قزلداش در شهرستان راز و جرگلان بابیان این‌که کشورمان در منطقه‌ای خشک و نیمه‌خشک واقع‌شده است که این اهمیت موضوع آب را دوچندان و برنامه‌ریزی دقیق و جدی در مدیریت تأمین و مصرف آب را ضرورت بخشیده است، اظهار داشت: طی روزهای آینده 3 سد دیگر نیز بهره‌برداری می‌شود و طی دولت یازدهم با احداث سدهای جدید، توان استحصال آب به میزان سالانه یک میلیارد و ۱۲۵ میلیون مترمکعب افزایش‌یافته است.

چیت چیان افزود: سد قزلداش خراسان شمالی، سی و چهارمین سدی است که در دولت یازدهم تکمیل‌شده و به بهره داری می‌رسد.

وی با اشاره به اهمیت و حساسیت ویژه مدیریت آب در دنیا، افزود: ساخت سد یکی از برنامه‌هایی است که باید در جهت تأمین آب موردنیاز کشور موردتوجه باشد.

 

بهره‌برداری از فاز اول پروژه احداث نیروگاه خورشیدی تا پنج ماه آینده

مدیرعامل شرکت مهر آفرین و سرمایه‌گذار پروژه احداث نیروگاه خورشیدی ۳۰ مگاواتی جاجرم نیز در حاشیه مراسم کلنگ زنی نیروگاه ۳۰ مگاواتی جاجرم گفت:پیش‌بینی می‌شود فاز اول این پروژه تا پنج ماه آینده به بهره‌برداری برسد.

حسین صادق نژاد بابیان اینکه احداث نیروگاه ۳۰ مگاواتی برق خورشیدی با مشارکت دو کمپانی خارجی فرانسه و اسپانیا و مشارکت شرکت مهر آفرین اجرا می‌شود، افزود: تاکنون این بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی در کشور است که امروز در خراسان شمالی کلنگ زنی می‌شود.

صادق نژاد بابیان اینکه در حال حاضر بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی در کشور تا ۱۰ مگاوات است، اظهار داشت: تاکنون نیروگاه با این ظرفیت در کشور وجود نداشته است.

صادق نژاد خاطرنشان کرد: تفاوت این نیروگاه با دیگر نیروگاه‌های کشور در تکنولوژی، دانش و پنل های نیروگاه است و این پروژه به‌عنوان اولین پروژه فایناس بخش خارجی است که توافق برای تأمین ۶۰ درصد امکانات ایرانی انجام‌شده است.

وی افزود: در این راستا شرکت‌های ایرانی شناسایی و بازدیدها و توان سنجی انجام‌شده است و پیش‌نویس قرارداد تبادل همکاری نوشته‌شده است و امیدواریم با تأمین این امکانات به‌سرعت این پروژه انجام شود.

وی تصریح کرد: برای هر ۳۰ مگاوات این نیروگاه ، ۳۷.۵ میلیون یورو سرمایه‌گذاری می‌شود.

مدیرعامل شرکت مهر آفرین و سرمایه‌گذار این پروژه گفت: این پروژه در دوره ساخت ۳۵۲ نفر و در دوره بهره‌برداری ۴۱ نفر نیروی متخصص و عادی اشتغال‌زایی دارد.

انتهای پیام/ آقایی- یزدان پناه


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.