نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اجتماعی | کد خبر: 24274
تاریخ انتشار: 1396/04/26 - 09:08:11

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری:

روستاهای هدف گردشگری خراسان‌شمالی متحول می‌شود

روستاهای هدف گردشگری خراسان‌شمالی متحول می‌شود,

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌شمالی وعده تحول روستاهای هدف گردشگری استان را طی اجرای برنامه ششم توسعه داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتفاقیه، محمد سویدانلویی در گفت‌وگو با اتفاقیه بابیان اینکه درگذشته برای توسعه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری جایی در اسناد فرادستی وجود نداشت گفت: اما در برنامه ششم توسعه کشور بحث اسناد فرادستی برای میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری دیده‌شده که سبب توسعه این بخش می‌شود.

 

ایجاد زیرساخت در 17 روستا

وی اظهار داشت: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، بنیاد مسکن موظف به ایجاد جاذبه‌های لازم در 300 روستای دارای بافت تاریخی و جاذبه گردشگری شده است که استان خراسان شمالی نیز سهمی از این روستاها دارد.

وی افزود: در این بخش ‌بر اساس وسعت و جمعیت استان، 10 روستا سهم خراسان شمالی بود که با پیگیری‌های بنیاد مسکن این سهم به 17 روستا افزایش یافت و تا پایان برنامه ششم توسعه، زیرساخت‌های مربوطه در این 17 روستا در استان ایجاد می‌شود.

 

تحول اسفیدان تا پایان سال

سویدانلویی همچنین از تحول روستای اسفیدان تا پایان امسال خبر داد و گفت: روستای اسفیدان 530 میلیون تومان اعتبار دارد که 100 درصد آن از محل سفر مقام معظم رهبری تخصیص‌یافته و اکنون نیز در دسترس است.

وی افزود: باوجوداینکه این اعتبار سال 92 ابلاغ‌شده بود اما توانستیم طی امسال آن را جذب کنیم. در همین راستا این اعتبار در بخش‌های اجرای سنگ‌فرش، پیاده‌رو و حاشیه رودخانه، ساماندهی بافت و جداره‌ها، تأمین آب آشامیدنی برای کمپ و گاز کشی مجموعه هزینه می‌شود.

وی تأکید کرد: با اقداماتی که امسال انجام می‌شود مردم اسفیدان شاهد تحول این محل خواهند بود و این روستا از وضعیت کنونی خارج می‌شود تا بدین شکل از خجالت مردم در بیاییم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همچنین گفت: روستاهای دیگری نظیر دشت، درکش، فیروزه، زوارم و ... نیز اعتباراتی دارند که با توجه به آن‌ها زیرساخت‌های گردشگری این روستاها مهیا می‌شود.

 

تسهیلات کم‌بهره برای مالکان بناهای قدیمی

سویدانلویی در ادامه درباره بناهای دارای قدمت بالا در استان اظهار داشت: منازل فراوانی در استان با قدمت بیش از 100 سال وجود دارد که در راستای مرمت آن‌ها به هر میزان که مالک بنا مشارکت داشته باشد میراث فرهنگی دو برابر همان میزان به آن‌ها اعتبار اختصاص می‌دهد.

وی افزود: صاحبان این منازل همچنین می‌توانند از بنای تاریخی‌شان در قالب واحدهای اقامتی بوم گردی استفاده کنند که در این صورت 100 میلیون تومان تسهیلات کم‌بهره از جانب صندوق کارآفرینی امید به آن‌ها اختصاص پیدا می‌کند.

وی در پاسخ به اقدامات در نظر گرفته‌شده برای استفاده حداکثری از ظرفیت مسافران عبوری از استان طی ایام تابستان نیز گفت: در این راستا جشنواره فرهنگی گردشگری جاده ابریشم از اواخر مرداد یا اوایل شهریور ما در باباامان به مدت یک ماه آغاز به کار می‌کند.

سویدانلویی خاطرنشان کرد: برگزاری هفتمین نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی کشور از اواسط مردادماه در بش‌قارداش، راه‌اندازی بازارچه‌های تابستانی و استقرار کانکس‌های فروش صنایع‌دستی در مناطق گردشگری نیز از دیگر برنامه‌های ما طی تابستان است.

 

سبزه‌میدان تنها بافت تاریخی باقی‌مانده بجنورد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به پرسشی درباره رسیدگی به سبزه‌میدان بجنورد گفت: سبزه‌میدان بجنورد تنها بافت تاریخی باقی‌مانده در بجنورد است که با حدود 500 الی 600 میلیون اعتباری که در اختیارداریم آن را از این شکل خارج کرده و به نگینی در بجنورد تبدیل خواهیم کرد.

وی ضمن تقدیر و تشکر از همکاری مالکان این محل با میراث فرهنگی تأکید کرد: در این مسیر دستگاه‌های دیگر به‌ویژه شهرداری مرکز استان باید همکاری بیشتری داشته و نظر مالکان را با اعطای مشوق‌هایی که در دسترس است تأمین کند تا آن‌ها نیز از همکاری برای مرمت و توسعه فضاهای تاریخی پشیمان نشده و اعتماد آن‌ها نیز جلب شود.

انتهای پیام/ مسلمی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.