نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس سیاسی | کد خبر: 24352
تاریخ انتشار: 1396/04/28 - 15:53:29

اعتراض عضو شورای شهر چهارم به مصوبه جدید:

اعزام روحانی وظیفه شهرداری نیست

عضو شورای چهارم شهر مشهد گفت: منابع مالی که از مردم دریافت می‌شود برای اولویت‌های اولیه و اساسی شهر باید هزینه شود.
 اعزام روحانی وظیفه شهرداری نیست,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، صدوهشتادودومین جلسه علنی شورای شهر مشهد با چالش‌هایی بر سر طرح اعزام 100 روحانی به مناطق حاشیه شهر همراه بود؛ محمدرضا دیمه‌کار، عضو شورای شهر چهارم مشهد و عضو کمیسیون ویژه ساماندهی حاشیه شهر و رسیدگی به مناطق کم‌برخوردار، به عنوان مخالف این طرح بیان کرد: با یک بررسی اجمالی در مصوبات شورای چهارم شهر مشهد می‌بینیم که بخشی از وظایف سایر دستگاه‌ها و نهادها به شهرداری موکول شده است در حالی که برخی از وظایف اصلی نگهداری و اداره شهر مغفول باقی مانده است.

وی ادامه داد: به جای اینکه سایر نهادها و سازمان‌هایی که وظیفه اصلی آن‌ها اشاعه فرهنگ اسلامی است و متولی این موضوع هستند به مقوله‌ فرهنگ کمک کنند، شورای شهر قدری از این بار را از دوش آن‌ها برداشته و آن را بر روی دوش شهرداری و مردم شهر گذاشته است.

دیمه‌کار افزود: منابع مالی که از مردم دریافت می‌شود برای اولویت‌های اولیه و اساسی شهر باید هزینه شود.
عضو شورای شهر چهارم با اشاره به قابل توجه بودن هزینه این طرح بیان کرد: بیش از یک میلیارد و صد و پنجاه میلیون تومان برای این طرح هزینه در نظر گرفته شده است که شامل پرداخت ماهی هشتصد هزار تومان به هر یک از روحانیون اعزام شده می‌شود.


 بیش از یک میلیارد تومان هزینه از سوی شهرداری برای این طرح باید پرداخت شود که شامل ماهیانه هشتصد هزار تومان برای هر روحانی است
این عضو کمیسیون ویژه ساماندهی حاشیه شهر و رسیدگی به مناطق کم برخوردار افزود: با این مقدار بودجه می‌توان در بخش‌های دیگری که زمینه‌های زیرساختی بحث نماز را فراهم می‌کند هزینه کنیم؛ چرا باید این پول را به افرادی بدهیم که وظیفه تامین آن‌ها بر عهده سایر نهادها و سازمان‌ها فرهنگی است.

ماهیانه هشتصد هزار تومان برای هر روحانی که به حاشیه شهر اعزام شود
در ادامه جلسه علی اصغر نخعی راد به عنوان موافق این طرح گفت: ممکن است گروهی بگویند که شهرداری وظایف فرهنگی ندارد در حالی که در بودجه شهرداری به طور پیوسته بودجه فرهنگی مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: کدام سازمان تکلیف دارد که روحانی به حاشیه شهر مشهد اعزام کند و هزینه‌های او را بدهد؛ برای مقابله با تهاجم فرهنگی صورت گرفته در حاشیه شهر، بهترین کاری که می‌توان انجام داد این است که شورای شهر با امضای تفاهم نامه با سازمان تبلیغات اسلامی استان خراسان رضوی و تامین هزینه‌های این طرح، از آن‌ها بخواهد تا روحانیون مورد نیاز برای اجرای این طرح را معرفی کند.

نخعی راد با اشاره به جزئی بودن مبلغ دیده شده در این طرح که به هر روحانی داده می‌شود افزود: مبلغ در نظر گرفته شده برای هر روحانی ماهیانه 800 هزار تومان است و از این بهتر نمی‌توان هزینه فرهنگی کرد.

این عضو شورای چهارم شهر مشهد ادامه داد: هر سال توافق‌نامه‌هایی با سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی امضا می‌شود و امروز نیز دغدغه ما کلیات این طرح نیست بلکه به دنبال استمرار این طرح برای آینده هستیم.

سازمان تبلیغات اسلامی وظیفه ارسال روحانی به حاشیه شهر ندارد
در ادامه جلسه غلامحسین صاحبی عضو دیگر شورای شهر مشهد و عضو کمیسیون ویژه ساماندهی حاشیه شهر و رسیدگی به مناطق کم برخوردار نیز در تذکری پیرامون این طرح گفت: در قانون تنها برای فرستادن روحانی به روستاها به سازمان تبلیغات اسلامی وظیفه محول شده است و وظیفه‌ای برای ارسال روحانی به حاشیه شهر ندارد به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در یک کار مشترک با این سازمان برای بهبود اوضاع فرهنگی حاشیه شهر در قالب این تفاهم‌نامه شرایط فرهنگی این مناطق را بهبود دهیم.

شاید بودجه‌های فرهنگی تخصیص داده شده از سوی شورا در جای دیگر هزینه شده است
در ادامه جلسه محمد رضا دیمه کار به عنوان مخالف در رابطه با استمرار این طرح برای سال‌های آتی بیان کرد: اگر شورا قصد دارد به این طرح رای بدهد برای همین دوره این کار را انجام بدهد نه اینکه با رای دادن به استمرار این طرح باری بر دوش شورای آینده بگذارد.

وی افزود: اگر شورای آینده این طرح را غیرکارشناسی ارزیابی کند در عین حالی که به زمان زیادی برای اصلاح و یا خارج کردن این طرح نیاز دارد، همچنین ممکن است از سوی برخی از افراد مخالفت با نماز و فرهنگ اسلامی معرفی شود.


 نباید با تصویب استمرار این طرح شورای شهر و شهرداری آینده را در عمل انجام شده قرار دهیم
وی یادآور شد: نباید با تصویب این لایحه شهرداری و شورای شهر آینده را با مشکل مواجه کنیم و آنان را در عمل انجام شده قرار دهیم.

دیمه‌کار خاطرنشان کرد: ما به اندازه کافی بودجه فرهنگی هزینه کرده‌ایم و توجهات لازم را به مسائل فرهنگی داشته‌ایم اما شاید متاسفانه این بودجه‌ها در قسمت‌های دیگری هزینه شده است.

این عضو شورای شهر مشهد با بیان اینکه نباید تنها دغدغه ساخت مسجد داشته باشیم ادامه داد: شورای شهر به سازمان صداوسیما کمک‌های بسیاری برای امور فرهنگی کرده است، همچنین روزنامه شهرآرا به عنوان رسانه شهرداری کمک زیادی به این موضوع می‌توانست بکند که متاسفانه این روزنامه درگیر مسائل سیاسی شده است.

در نهایت اعضای شورای شهر مشهد به طرح ارسال ۱۰۰ روحانی به حاشیه شهر مشهد توسط شهرداری رای دادند. بر این اساس شهرداری باید ۸۰ درصد سهم در تامین حقوق این روحانیون به میزان یک میلیارد و ۱۵۲ میلیون تومان را هزینه کند. همچنین ۲۰ درصد باقی‌مانده هزینه بر عهده سازمان تبلیغات اسلامی بوده که باید به میزان ۲۸۸ میلیون تومان هزینه کند. بر اساس این مصوبه شهرداری موظف شد تا همه ساله اعتبار مورد نظر برای اجرای این مصوبه را در آلبوم بودجه سنواتی لحاظ کند.

همچنین در ادامه این جلسه اعضای شورای شهر مشهد با طرح هبه هزینه صدور پروانه ساختمانی برای انجمن خیریه حمایت از بیماران سرطانی مشهد با مبلغی در حدود 260 میلیون تومان رای دادند.

انتهای پیام/ حسین خنداندل


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.