سرویس سیاسی | کد خبر: 24665
تاریخ انتشار: 1396/05/11 - 14:45:27

با آغاز مرحله دوم بررسی افراد پیشنهادی از سوی اعضای شورای شهر پنجم؛

6 نامزد پیشنهادی برای شهرداری مشهد معرفی شدند

دبیر و سخنگوی منتخبین شورای شهر پنجم مشهد گفت: در مرحله اول انتخاب شهردار مشهد، با رای اعضا 6نفر انتخاب شدند که 10 روز برای تدوین برنامه‌های و راهکارهای خود برای اداره شهر فرصت دارند.
6 نامزد پیشنهادی برای شهرداری مشهد معرفی شدند,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، محمدرضا حیدری در نشست خبری که برای معرفی این 6نفر برگزار شد، افزود: در پایان 10 روز، این 6نفر منتخب در جلسات جدی و چالشی منتخبین شورای پنجم، باید از برنامه‌های خود دفاع کنند و در مرحله دوم 3 نفر از آن‌ها که بهترین برنامه‌ها و راه‌حل‌ها را برای خروج از بحران‌های موجود شهر مشهد بدهند انتخاب خواهند شد.

وی درخصوص اسامی 6نفر منتخب، ادامه داد: وحيد قربانی ، حميدرضا مسعودی، غلامرضا انصاري، قاسم تقی‌زاده خامسي، حسين انصاری و محمدرضا کلائی به ترتیب بیشترین آرا را از میان منتخبان کسب کردند. رای‌گیری‌ها در فضایی کاملا آرام و صمیمی انجام می‌شود و باید از تمام چهره‌های محترم و شایسته‌ که برای تصدی پست شهرداری و خدمت به مردم اعلام آمادگی کردند تشکر کنم.

حیدری درباره تاریخ انتخاب شهردار مشهد توضیح داد: در مرحله بعدی که سی‌ام مردادماه خواهد بود، 3نفر از جمع 6 نفر انتخاب می‌شود و که بحث‌های جدی‌تری را با آن‌ها دنبال خواهیم کرد و در نهایت در ششم شهریور کاندیدای اصلی تصدی پست شهردار مشهد معرفی می شود و در آغاز کار شورای پنجم، انتخاب وی به رای گذاشته خواهد شد.

دبیر و سخنگوی منتخبین شورای شهر پنجم مشهد تاکید کرد: براساس شنیده‌ها ممکن است زمان آغاز بکار شورای پنجم، ماه جاری باشد اما این مسئله تغییری در روند انتخاب شهردار نخواهد داشت تنها ممکن است برنامه زمانبندی‌شده فشرده‌تر شود؛ در این صورت با انتخاب سرپرست شهرداری کار را آغاز خواهیم کرد.

شهردار توانمند برای آینده شهر
وی با دادن اطمینان خاطر به شهروندان و چهره‌‌ها و نهادهای تاثیرگذار گفت: دغدغه‌ منتخبین این است که فارغ از نگاه‌های خاص و سلیقه‌ای، تنها به توانایی و توانمندی کاندیداها توجه کنند و با اطمینان می‌گوییم شهردار آینده فرد توانمندی خواهد بود که در جمع این 6نفر وجود دارد.

حیدری با اشاره به انتشار لیست 20نفره و اظهارنظرهای پیرامون آن تصریح کرد: نگرانی مردم کاملا بجا و درست است و انتظار دارند که شرایط شهرشان بطرف نقطه مطلوبی حرکت کند؛ ما برای آوردن چهره‌های ملی که موردعلاقه مردم نیز بودند، تلاش خود را انجام دادیم اما آن‌ها بدلایلی ترجیح دادند در این موقعیت قرار نگیرند. معمولا مدیران دوست ندارند به جایگاه سابق خود برگردند. ضمن اینکه شهرداری را یک تیم اداره می‌کند نه یک فرد و افرادی که در کنار شهردار قرار می‌گیرند او را در اداره مطلوب شهر یاری می‌کنند. شهردار می‌تواند با توان مدیریتی که دارد، ظرفیت‌ای موجود و مشارکت‌های مردمی را بکار بگیرد و در مدیریت شهری از آن‌ استفاده کند.

سخنگوی منتخبین، تنها شرط اضافه شدن کاندیدای جدید به لیست 6نفره را درخواست 8نفر از اعضای شورای پنجم اعلام و خاطرنشان کرد: فرد پیشنهادی باید حداقل یک رای بالاتر از نفر آخر لیست 6نفره داشته باشد.

تنها 30 درصد از درآمد شهرداری محقق شده‌است
وی مهمترین شاخصه شهردار آینده را توان مدیریتی و چالش پیش‌روی وی را بدهی‌های معوق وتامین منابع مالی موردنیاز دانست و اظهار کرد: طبق گزارش‌های دریافتی و بررسی‌های صورت گرفته شرایط مالی شهرداری مشهد بسیار نامساعد است و تحقق درآمد با کاهش جدی مواجه است؛ بطوریکه در چهارماه نخست امسال تنها 30 درصد از درآمد شهرداری محقق شده که این میزان از هزینه های جاری شهرداری مشهد کمتر است.
حیدری همچنین از تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی، طرح جامع و تفصیلی، حوزه فرهنگی و اجتماعی، مشارکت‌های مردمی، حوزه سرمایه‌گذاری و بافت‌های فرسوده و حاشیه‌شهر را از دیگر چالش‌های جدی برشمرد.

امور واجب مشهد را به مستحبات آن ترجیح ندهیم
وی درخصوص مصوبه‌ها و هبه‌های شورای شهر چهارم تاکید کرد: ما امور واجب، مباح و مستحب داریم که تاکید شده‌است اول باید به واجبات پرداخته شود. ما چطور تعهداتمان را به پیمانکار پرداخت نمی‌کنیم یا پروژه‌ای نمیه تمام را رها می‌کنیم و به سراغ مستحبات می‌رویم. امور واجب شهر مشهد را نباید رها کرد و به هبه و مستحبات پرداخت. با وجود پروژه های ناتمام و مشکلات و آسیبهای جدی در حاشیه شهر مشهد هبه و بخشش فایده ای ندارد.

دبیر و سخنگوی منتخبان شورای پنجم شهر مشهد ادامه داد: براساس قانون، شهرداری و شورای شهر حداکثر 2 درصد از بودجه شهرداری را می توانند هبه کنند ولی هم اکنون کل بودجه هبه می شود و کسری هم دارند. وقتی خزانه خالی است هبه و تخفیف معنا ندارد و مردم نیز راضی نیستند در این بخش مالی شهرداری با مشکل مواجه باشد. امروز تخفیف‌هایی داده می‌شود که با روح قانون مغایر است.

وی گفت: باید براساس انظباط مالی جدی در شورای پنجم هزینه ها را در شهرداری مشهد کاهش داد تا مردم به مدیریت شهری اعتماد کنند. در حوزه مبارزه با فساد و رانتخواری نیز برنامه جدی داریم و شهردار، معاونان، مدیران، مشاوران و اعضای شورای شهر مشهد نباید در هیچ شرکت طرف قرارداد شهرداری منافع داشته باشند. همچنین تمام قراردادهای بالای 10 میلیارد ریال در شورای پنجم در سایتی منتشر خواهد شد تا مردم در جریان قرار گیرند
حیدری از شورای چهارم خواست بررسی مصوباتی که ضروری نیست را اعضای منتخب شورای پنجم بسپارند.


انتهای پیام/ صادق شیخی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.