نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 24668
تاریخ انتشار: 1396/05/11 - 15:16:05

شکوه شاعرانه رفتن

غلامرضا شکوهی، پیشکسوت شعر خراسان، بر اثر عارضه قلبی پس از یک روز در کُما بودن، دار فانی را وداع گفت
شکوه شاعرانه رفتن,

روز گذشته یک روزنامه­نگار مشهدی از وقوع عارضه قلبی یکی از پیشکسوتان عرصه شعر و ادبیات خراسان خبر داد و گفت: استاد غلامرضا شکوهی بر اثر عارضه قلبی هم­اکنون در بیمارستانی در تهران بستری شده است.

به گزارشپایگاه خبری اتفاقیه، جلیل فخرایی شاعر و روزنامه‌نگار مشهدی روز گذشته با اعلام این خبر به ایسنا که استاد غلامرضا شکوهی با عارضه قلبی مواجه شده است، گفت: غلامرضا شکوهی شاعر آیینی و غزلسرای معاصر پس از مراسم تجلیل در بخش ویژه‌ شب شعر مقام رضا(ع) که در تهران برگزار شد در مسیر بازگشت به فرودگاه پس از پیاده شدن دچار عارضه مغزی و متعاقب آن ایست قلبی شده است. فخرایی در این باره اضافه کرد: پس از رساندن به بیمارستان با تلاش پزشکان بیمارستان رسالت تهران قلب احیا شد و تا هم‌اکنون از نظر پزشکی در حالت کُما به سر می‌برد.

انتشار این خبر نگرانی­های برای جامعه هنر، ادب و فرهنگ مشهد و خراسان به همراه داشت. خبرهای جسته و گریخته­ای از گوشه و کنار در میان روزنامه­نگاران و اهالی رسانی دست به دست شد اما هیچکدام خیلی امیدبخش نبود تا اینکه شب گذشته این استاد پیشکسوت دار فانی را وداع گفت.

شکوهی هم رفت!

همسر استاد شکوهی در این باره گفت: ایشان در جلسه شعری در تهران بودند و  بعد از جلسه در فرودگاه دچار عارضه قلبی می­شوند و دوستان می­برندشان به بیمارستان و قلبشان احیا می­شود اما تمام روز گذشته در بی­هوشی بودند تا اینکه شامگاه دهم مرداد ماه در بیمارستان رسالت تهران جان به جان آفرین تسلیم کردند.

یک شاعر خراسانی

با یکی از پیشکسوتان عرصه ادب و هنر در مشهد تماس گرفتیم. محمدباقر کلاهی اهری درباره استاد شکوهی گفت: ارتباطی که من با استاد شکوهی داشتم به سال­های دور بر می­گردد و با اینکه افق شعری­ام با او تفاوت داشت از دیرباز دوست بودیم. به نظرم شکوهی و شاعرانی چون او خیلی غریب هستند و رسانه­ها در چنین تنگناهایی که کار از کار گذشته سراغ آنها می­روند. خیلی از هنرمندان خراسانی ما در سال­های اخیر بر اثر بی­اعتنایی از شهرمان رفته­اند و این اصلا خوب نیست که تنها در پایتخت به آنها توجه شود. او دستکم پنج دهه حضور مستمر در شعر داشته­ و از قدیم در وادی شعر بود، در مسیری که خودش می­دانست و تشخیص داده­ بود، حرکت می­کرد و در تحول شعر از سبک­های قدیمی به جدید هم تأثیرگذار بود. بی­شک آقای شکوهی را باید یکی از چهره­های تأثیرگذار شعر خراسان و به تبع ایران دانست.

استاد اشعار آیینی

مصطفی محدثی خراسانی یکی از شاعران آیینی نام­آشنای کشور نیز درباره استاد شکوهی گفت: در بین غزل­سرایان معاصر در سطح کشور ایشان جایگاه خاصی دارند و از پیشگامان غزل نوهستند. در کنار حسین منزوی و محمدعلی بهمنی قرار دارند و کسی را ما در خراسان نداریم که غزل را نو و جدید به سبک شکوهی گفته باشد.

شاعرانی که پس از شکوهی در خراسان برخاستند همگی به نوعی متأثر از استاد شکوهی بودند. از ویژگی­های او روی آوردن به مضامین مذهبی بود و حضور درخشانی که با این موضوع داشتند و مجموعه­هایی از شعر آیینی توسط ایشان به ادبیات فارسی اضافه شده است که شایان توجه ویژه است.

کارنامه درخشان!

غلامرضا شکوهی متولد سال 1328 در تربت جام و عضو شورای شعر انجمن ادبی رضوی موسسه آفرینش­های هنری بود.  او در غزل و تجربه كردن فضاهاي تازه به ویژه شعر آیینی،  قریحه­ای بالا ومثال زدنی داشت.

شكوهي با بهره گرفتن از بدايع و كشف­هاي زباني به خوبي از غناي ادب فارسي بهره گرفت وبا تلفيقي هنرمندانه با بيان و زبان فاخر خود تصاويري زيبا در ادبیات فارسی خلق كرد.

وی توانست با آفرينش تصاوير بديع در بافت زبان باعث برجستگي شده و به غزلهایش جان­مايه و حركتي ستودني ببخشد.

ازآثارمنتشرشده وی می­توان به «صد پرده آواز خاموش»، «سُرمه­ای درغزل»، «یک ساغر نگاه»، «آهی بر باغ آیینه» و... اشاره کرد.

انتهای پیام/ نوید موسوی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.