نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 24839
تاریخ انتشار: 1396/05/18 - 18:25:04

یک پیشکسوت تئاتر:

بودجه­های هنری شهر کجا رفته است؟

دیدار دوستانه پیشکسوتان و هنرمندان خانه تئاتر خراسان رضوی با تحریریه اتفاقیه به مناسبت روز خبرنگار

ساعت هشت صبح و تقریبا در اولین دقیقه­های آغاز یک روز کاری تعدادی از هنرمندان پیشکسوت تئاتر خراسان رضوی به همت و با هماهنگی خانه تئاتر استان به دفتر روزنامه اتفاقیه آمدند. علی سوزنچی بازیگر پیشکسوت، حمیدرضا سهیلی رئیس انجمن پیشکسوتان خانه تئاتر، کارگردان و مولف کتاب «صد سال تئاتر مشهد»، علی روحی رئیس خانه تئاتر استان، حسین وحدتی دبیر پیشین نشست­های تخصصی نمایشنامه­خوانی «شنبه­های خوانش» و جواد غفوری منش کارگردان تئاتر معلولین، میهمان دفتر روزنامه بودند و در گفت­وگویی صمیمانه به نقش رسانه در جریان هنر اشاره کردند. آنچه می­خوانید شرح مختصری از این دیدار دوستانه است.

تئاتر به مسئولین وابسته نیست!

علی سوزنچی ابتدا گفت: خیلی از هنرها وابسته به مدیران هستند و ما به مسئولین وابسته نیستیم. شما اگر از هرکدام از مسئولین بپرسید که در ماه چند تئاتر دیده­اند شاید نتوانند نام ببرند. هنرمندان تئاتر در همه حال کار خودشان را انجام می­دهند و به جایی وابسته نبوده­اند. انواع و اقسام مدیرها آمده­اند و رفته­اند و ما همچنان مانده­ایم. به لحاظ فکری با هم فرق داریم اما در نهایت همه با هم هستیم و کارمان را انجام می­دهیم.

سوزن­چی ادامه داد: خیلی­ها به من می­گویند کی می­خواهی کارگردانی کنی و من می­گویم بازیگرم و اگر بتوانم همین یک کار را درست انجام دهم کافی است و لزومی ندارد همه کارها را با هم انجام دهم. ما باید امروز روی پای خودمان بایستیم. متأسفانه در خیلی از هنرها هنرمندان پشت هم نیستند و این آسیب بزرگی است.

تأثیرهای بلند مدت

حمیدرضا سهیلی گفت: در مورد اهمیت رسانه و کاری که انجام می­دهد باید بگویم اثر این کار شاید امروز دیده نشود. در جریان پژوهش برای کتاب صد سال تئاتر وقتی به روزنامه­ها مراجعه می­کردم و اطلاعات کافی به دست می­آوردم به آن روزنامه­نگاران آفرین می­گفتم. البته خیلی از آن روزنامه­نگاران خودشان از هنرمندان بودند که حرکتی ماندگار رقم زدند.

علی روحی تصریح کرد: به نوبه خودم روز خبرنگار را تبریک می­گویم. این روز خاصی است و ما رسانه­ها را فراموش نمی­کنیم. طبیعتا رسانه نقش مهمی در رونق بیشتر تئاتر در استان داشته است و رسانه در واقع پل ارتباطی میان مردم و هنرمندان و مسئولین است. امروز در تمام روزنامه­های استان اخباری در مورد تئاتر منتشر می­شود که نشان از دغدغه روزنامه­نگاران و خبرنگاران این حوزه دارد. این کار بی­شک اثرات ماندگاری دارد و اطلاع­رسانی دقیق خیلی مهم است. هیچ وقت تئاتر با رسانه بیگانه نبوده و همیشه با آن همراه بوده است. این همکاری صمیمانه رسانه با هنرمندان و هنر تئاتر است که موجب یک حرکت موثر می­شود. اگر امروز تئاتر فروش خوبی دارد و گیشه رونق یافته باید قسمتی از این رونق را از اثرات رسانه­ها دانست. اینکه عده­ای اخباری تهیه می­کنند که از رویدادهای تئاتری به شهروندان اطلاع­رسانی می­کند.

بودجه­های فرهنگی کجا رفت؟

سهیلی افزود: من امروز در روزنامه قسمتی با عنوان ذره­بین دیدم و جا دارد تأکید کنم که یکی از کارهایی که رسانه­ها می­توانند با جدیت به آن بپردازند همین با چالش کشیدن مسئولین است. این خیلی خوب است که از هنرمندان بخواهیم انتقاد­ها و خواسته­های خودشان را مطرح کنند. به عنوان مثال شهرداری مشهد بودجه­ عظیم فرهنگی دارد که در چند سال گذشته این بودجه متأسفانه هدر شد و کمکی به هنر تئاتر و سینما نکرد. امروز باید از آقای جلیلی پرسید که بودجه فرهنگی شهرداری مشهد در سال­های گذشته صرف چه مواردی شده است و ایشان باید پاسخگو باشند. خیلی از مسئولین فرهنگی هستند که باید پشت همین میزها پاسخگوی هنرمندان و مطالبات جامعه هنری باشند و این کاری است که رسانه انجام می­دهد.

نقش و اهمیت رسانه

جواد غفوری­منش: یکی از کانال­هایی که اول صبح باز می­کنیم کانال اتفاقیه است که برایمان جذابیت­های خاص خودش را دارد. از همان ابتدا که روزنامه پا گرفت حامی سفت و سخت تئاتر بود و توجه ویژه­ای به این هنر داشت که با گذشت زمان به هنرهای دیگر هم تسری پیدا کرد و امروز شاهد تنوعی در موضوعات هستیم که همیشه خبری از تئاتر هم در آن حضور دارد. پوشش اخبار جشنواره­ها و برنامه­ها و رویدادهای هنر تئاتر بی­شک اثرات سازنده و موثری در جامعه دارد.

وحدتی ادامه داد: خیلی خوشحالم که خانه تئاتر خراسان این فرصت را فراهم کرد که این دیدار مهیا شود. رسانه خدمات ارزشمندی دارد که در دراز مدت مشخص می­شود. به خاطر دارم که در یکی از همین روزنامه­های شهر سال‌ها پیش فعالیت داشتم و آن زمانی بود که آنها اخباری از هنرمندان درج می­کردند اما به تدریج متأسفانه آنها حمایت خود از این هنر را محدود و کم کردند. امیدوارم این اتفاق در اتفاقیه رخ ندهد و مسیری که آغاز کرده را ادامه دهد. هنرمندان با این روزنامه بدون چشم­داشتی همکاری کردند و همراه بودند و اتفاقیه هم از آنها به سهم خود حمایت کرده­ است و نتیجه این همکاری چیزی است که می­بینیم.

انتقادی بودن جسارت می­خواهد

وحدتی تأکید کرد: همین نگاهی که آقای سهیلی هم به آن اشاره کردند در انتقادی بودن روزنامه­نگاری است. به عنوان کسی که در فضای تئاتر حضور دارم و مسئولیت داشته­ام تأکید دارم که پرسش­هایی که از مسئولین پرسیده می­شود باید خیلی مهم و تعیین­کننده باشد. در واقع پرسش­هایی باید از مسئولین پرسیده شود که چالش برانگیز و جسورانه باشد. خیلی باید مراقب باشیم که در مطالبه درخواست­ها دچار سانسور نشویم. رسانه باید از فرصت روبرو شدن با مسئولین استفاده کند و آسیب­هایی که رصد کرده­ است را با آنها درمیان بگذارد و از آنها بخواهد تا پاسخگو باشند. اگر غیر از این باشد هنرمندان به رسانه­ها اعتماد نمی­کنند و از آن فاصله می­گیرند. ذره­بین بودن یعنی همان نگاهی که قرار است خورشید را در یک نقطه متمرکز کند تا اثرگذار و تعیین کننده باشد. انتقادی بودن و انتقادی ماندن امروز فرصتی است که اتفاقیه دارد و ما در رسانه­های دیگر کمتر این را سراغ داریم اما این انتقادی بودن باید جسورانه باشد و در عین حال در ایده باقی نماند و در اجرا خودش را نشان دهد.

به امید روزهای خوب

وحدتی در پایان گفت: روزهای خوبی برای هنر این شهر آرزو دارم، هرچند رویکرد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در تصمیم­گیری­ها به نظرم کمی لاغر و ضعیف شده است. در نهایت امیدوارم به کمک رسانه­ها و با همراهی هنرمندان بتوانیم هنر مکتب خراسان اتفاق افتد و ما مانند دهه­های قبل پیشانی هنر این شهر باشیم.

سوزنچی ادامه داد: اتفاقیه به نظرم از اتفاقی که قرار است رخ دهد خبر می­دهد و همه ما به این اتفاق­های خوب امیدواریم و در تلاش هستیم.

در پایان این دیدار هنرمندان پیشکسوت تئاتر استان با اهدای لوحی به خبرنگاران روزنامه اتفاقیه از آنها تجلیل کردند و روزنامه­نگاران نیز با این هنرمندان برجسته استان عکس یادگاری گرفتند.

انتهای پیام/ نوید موسوی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.