نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس سیاسی | کد خبر: 24858
تاریخ انتشار: 1396/05/19 - 15:54:17

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی خبرداد:

با عرضه تولیدات داخلی قیمت‌های کاذب شکسته خواهد شد

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی گفت: نوسانات قیمت در میوه‌ها و تره‌بار تازه مخصوصا محصولاتی که امکان ذخیره‌سازی آن‌ها وجود ندارد امری معمول است که چاره کار نیز واردات نخواهد بود چرا که با واردات محصول تولید داخلی ضربه خواهد خورد.
با عرضه تولیدات داخلی قیمت‌های کاذب شکسته خواهد شد,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، مجتبی مزروعی در نشستی که به مناسبت روز خبرنگار در سالن همایش‌های این سازمان برگزار شد در خصوص وضعیت قیمت گوشت سفید و قرمز در استان افزود: قیمت گوشت مرغ در حال حاضر متعادل است و تا قیمت کیلویی 7500 تومان برای گوشت مرغ مناسب است که در حال حاضر قیمت گوشت مرغ کمتر از این رقم است؛ در بحث گوشت قرمز نیز چندین سال متوالی است که فعالیت دام سبک غیراقتصادی بوده است؛ افزایش و یا کنترل جمعیت طیور نسبت به دام سبک و سنگین راحت‌تر امکان پذیر است اما بحث مدیریت جمعیت دام کار بسیار سختی است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی ادامه داد: در شرایط میانگین هر سال هر میش یک بره دارد و اگر طرح‌های خاصی اجرا شود یک میش در هر دو سال سه بره می‌آورد و باید توجه کرد که هر میش همواره باردار نمی‌شود.

وی با بیان این موضوع که از سال 86 تا 94 جمعیت دامی ما به دلیل آن‌که صرفه اقتصادی نداشت، سیر نزولی پیدا کرد و با کاهش روبه‌رو شد، ادامه داد: با توجه به این که قیمت دام در بازه‌ای خوب شد، دام گوشتی و مولد توسط خود صاحبان دام به بازار عرضه شد و سازمان از سه سال قبل بارها راجع به بحث کاهش جمعیت دامی تذکر داده است.

وی افزود: گرانی گوشت هیچ دلیلی جز کم شدن عرضه دام زنده ندارد و راه‌حل این است که در کوتاه مدت این مشکل را با واردات گوشت گرم جبران کنیم که واردات گوشت گرم نیز حساسیت‌ها و سختی‌های خود را دارد اما در حال انجام است.

مزروعی با اشاره به اهمیت ویژه‌ به دام مولد ادامه داد: امسال یکی از حساسیت‌های ما بحث تمرکز بر دام مولد است؛ 13.4 درصد دام سبک کشور مربوط به استان خراسان رضوی است و ما اولین تولید‌کننده گوشت قرمز در سطح کشور و تامین‌کننده گوشت خیلی از استان‌های کشور هستیم و دام جایگاه ویژه‌ای در بحث اقتصادی استان ما دارد.

وی افزود: تلاش کردیم تسهیلات مناسب برای این مهم را دستور کار قرار دهیم؛ همچنین بحث اصلاح‌نژاد دام‌‌های استان نیز در دستور کار سازمان قرار دارد.

مزروعی با اشاره به افزایش قیمت های برخی اقلام مانند پیاز خاطرنشان کرد: قیمت‌های کاذب به محض تزریق تولیدات داخلی شکسته خواهد شد؛ نوسانات قیمت در میوه‌ها و تره‌بار تازه مخصوصا محصولاتی که امکان ذخیره‌سازی آن‌ها وجود ندارد امری معمول است که چاره کار نیز واردات نخواهد بود چرا که با واردات محصول تولید داخلی ضربه خواهد خورد بنابراین راه حل برای بهبود وضعیت قیمت این است که نوع مصرف مدیریت شود.

امنیت سرمایه مهم‌ترین دغدغه سرمایه‌گزاران بخش کشاورزی
مزروعی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این موضوع که بخش کشاورزی همانند سایر بخش‌های اقتصادی کشور در مسیر توسعه بوده و نیازمند آرامش و امنیت روانی و اقتصادی است گفت: سال‌های متمادی شاهد فرار سرمایه از بخش کشاورزی بوده‌ایم و در طی سال‌های گذشته کشاورزان و دامداران ما برای امنیت اقتصادی و پشتوانه خود، درآمدها و یا بخشی از املاک و اموال خود را در شهرها سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

وی ادامه داد: به دلیل تورم افسارگسیخته، مشاغل کاذب وغیره، بخش کشاورزی نتوانست با این سودهای بادآورده رقابت کند و بعضی اوقات نیز بخش کشاورزی در شرایط زیان‌ده قرار گرفته است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی گفت: برای جذب سرمایه در بخش کشاورزی و رشد و توسعه آن، باید در جهت جذب سرمایه تلاش کنیم؛ جذب سرمایه مستلزم امنیت و آرامش است و باید در کشاورزی برای جذب سرمایه بستری امن ایجاد کنیم و این امنیت در سایه تولید علمی، منطقی و ارتباط موثر با سایر کشورها و نیز برخورداری از یک بازرگانی پایدار میسر می‌شود.

مزروعی تصریح کرد: به همین جهت یکی از مسایلی که باید مورد توجه باشد، امنیت سرمایه گذاری و تولید است؛ تا زمانی که این امنیت برقرار نشود، سرمایه به بخش کشاورزی نخواهد آمد و امروز با توجه به جایگاهی که بخش کشاورزی استان در اشتغال، تولید و اقتصاد دارد، باید کمک شود تا این امنیت ایجاد شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی عنوان کرد: 23.4 درصد جمعیت استان در بخش کشاورزی فعال است در حالی که میانگین این رقم در کشور 18.2 درصد است؛ 15.4 ارزش افزوده اقتصادی استان نیز توسط این بخش تامین می شود که میانگین کشور 9.2 درصد است و بنابراین ما از لحاظ اقتصادی و اشتغال به بخش کشاورزی در استان اتکا ویژ‌ه‌ای داریم در حالی که بسیاری از شاخصه‌های توسعه کشاورزی در استان ما مانند مکانیزاسیون، توسعه کشت گلخانه ای، ایجاد زنجیره های تولید از میانگین شاخصه‌های توسعه کشور پایین‌تر است.

مزروعی اضافه کرد: اگر بخواهیم جامعه اقتصادی مطمئن داشته باشد، باید برنامه‌های تولیدگرایانه تدوین شود و به همین جهت یکی از مهم ترین وظایفی که امروزه مدیریت بخش کشاورزی بر عهده دارد، جذب سرمایه و افزایش سرمایه گذاری در بخش کشاورزی در تمام شئونات آن است؛ هنر ما باید در جهت جذب سرمایه برای عبور بخش کشاورزی از حالت سنتی به حالت مدرن باشد و سال ها سرمایه‌های بخش کشاورزی از خارج از این بخش جذب شده ولی امروز باید این درآمد از خود بخش کشاورزی تامین شود.

سهم بخش کشاورزی از بودجه استان کمتر از یک سوم سهم اشتغالی است که ایجاد کرده است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: باید نگاه مدیران عالی رتبه استان برای جذب سرمایه در بخش کشاورزی جلب شود؛ یکی مهم ترین شاخص‌ها در این بحث جمعیت شاغلین است که سهم بخش کشاورزی 23.4 درصد اشتغال است ولی سهم ما تنها 7.8 درصد از بودجه استانی است؛ در حقیقت سهم بخش کشاورزی از بودجه استان کمتر از یک سوم سهم اشتغالی است که ایجاد کرده است؛ وقتی به آمار بودجه نگاهی می اندازیم، می بینیم که آب شرب روستایی 10 درصد بودجه تملک دارایی استان را به صورت تکلیفی به خود اختصاص می دهد.

وی با اشاره به لزوم سرمایه گذاری در بخش کشاورزی خاطرنشان کرد: در برنامه پنجم 34 درصد بودجه به آب تخصیص یافته است؛ بنابراین باید در این مسیر مسئولان استان و نمایندگان مجلس گام بردارند تا میزان صادرات بالا رود، بهره وری ها افزایش یابد؛ باید به این بخش سرمایه تزریق شود و در واقع سهم بخش کشاورزی از بودجه استانی و ملی به اندازه نقشی که در اقتصاد استان دارد باید باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: طی چند سال اخیر که در حوزه تامین نهاده‌ها و مکانیزاسیون کار کردیم، تحولی بزرگ در یک فاصله سه ساله ایجاد شد و در بسیاری از تولیدات مانند گندم خودکفا شده ایم؛ چند روز پیش نیز جشن خودکفایی تولید شکر در کشور برگزار شد و همه این ها در حالی است که در روز ابتدایی دولت یازدهم تنها یک میلیون و 500 هزار تن تولید چغندر قند داشتیم.

وی ادامه داد: با این حال با توجه به شاخص‌های توسعه بخش کشاورزی، میزان تولید چغندر قند در یک بازه زمانی سه ساله به 5 میلیون و 700 هزار تن رسیده است و اگر سرمایه گذاری مناسب صورت گیرد، با وجود اینکه سطح زیر کشت ما کاهش داشته است اما شاهد تحولی بیش از پیش در این حوزه خواهیم بود.

انتهای پیام/ حسین خنداندل


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.