سرویس سیاسی | کد خبر: 24881
تاریخ انتشار: 1396/05/21 - 15:39:39

در گفت‌وگوی صمیمانه اتفاقیه با منتخبین مردم شهر مشهد مطرح شد:

اصلاح فرایند صدور مجوزهای شهرداری

منتخب شورای پنجم شهر مشهد گفت: برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است تا بحث اطاله زمانی صدور پروانه‌ها و مجوزهای شهرداری را در بازه زمانی کوتاهی پس از استقرار شورای شهر و شهردار جدید اصلاح کنیم.
اصلاح فرایند صدور مجوزهای شهرداری,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، محمدهادی مهدی‌نیا در خصوص معضلات ساختار شهری با بیان این موضوع که کارگروه‌های این امر به صورت جامع و دربرگیرنده تمام نگاه‌ها تشکیل و جلسات آن برگزار شده است، افزود: نیمی از از هدف‌گزاری ما برای معاونت شهرسازی و عمرانی شهرداری برگزار شده است و نیمه دیگر آن نیز در حال برگزاری است؛ چشم‌اندازی که می‌توانیم به صورت ناپخته به آن اشاره کنیم این است که به راهکارهای کوتاه مدت و یک برنامه بلند‌مدت چهارساله رسیده‌ایم و در بخشی از آن که برای مردم ملموس است.

وی ادامه داد: در این شرایط رکود، بحث اطاله زمانی صدور پروانه‌ها مزید بر علت شده و نارضایتی‌های زیادی را ایجاد کرده است که در این خصوص برنامه‌های بلندمدت نیز وجود دارد و با استقرار شورای شهر جدید تدوین خواهد شد و به صحن علنی برای تصویب و اجرا خواهد آمد.

منتخب شورای پنجم شهر مشهد اظهار داشت: با توجه به این که در بحث تراکم‌های شناور، این پروانه‌ها پیش فروش شده است و عملا در بحث درآمدی فایده‌ای برای شورای پنجم نخواهد داشت، سعی می‌کنیم روشی را اتخاذ کنیم که هم ضوابط مقرر رعایت شود و اغتشاشی در حوزه مقررات نداشته باشیم و هم منافع شهرداری مرتفع شود و حقی از افراد و ذینفعانی که این تراکم‌ها را خریداری کرده‌اند نیز ضایع نشود.

طرح تفصیلی شهر مشهد در دستور کار شورای شهر پنجم
مهدی‌نیا در خصوص طرح تفصیلی و جامع شهر مشهد گفت: این طرح ابتدا در 50 سال قبل طراحی شده است و برای بسیاری از نقاط مشهد همان طرح اولیه ملاک عمل است؛ امروز فرصت مغتنمی پیش آمده تا بتوانیم در آن بازنگری‌هایی انجام بدهیم و در این رابطه سعی شد تا یک مدل معقول انتخاب شود تا نه طرح را با شعارزدگی و سریع مصوب کنیم و نه دچار اطاله زمانی شویم چرا که شروع این طرح تفصیلی در سال 86 بوده است و امروز 10 سال از آن زمان می‌گذرد و این اتفاق هنوز رخ نداده است.

وی افزود: امیدواریم در یک بازه زمانی معقول طرح تفصیلی مشهد را به تصویب برسانیم که هم محتوای آن حفظ شود و هم یک بازه زمانی برای آن ارائه شده است که حتما در آن بازه زمانی طرح تصویب شود.

نگاه به درون و رفع معضلات شهری با کارکردهای فرهنگی اولویت شورای شهر پنجم
در ادامه این گفت‌وگو با منتخبین شورای پنجم شهر مشهد، احسان اصولی در خصوص عملکرد دوره چهارم شورای شهر مشهد و کمیسیون‌های تخصصی این شورا در موضوع فرهنگ و در تشریح برنامه‌‌های شورای پنجم برای این مهم گفت: معتقدیم کارکرد بخش‌های فرهنگی و اجتماعی مرتبط با حوزه مدیریت شهری در سطح شهر مشهد باید در جهت تقویت بنیادهای فرهنگی باشد تا شهروندان ما را در جهت زیستن مطلوب‌تر در شهر رهنمون کند.
این منتخب شورای پنجم شهر مشهد ادامه داد: ابزارها و امکاناتی در سطح شهر در اختیار مجموعه مدیران شهری و شهرداری قرار دارد که باید به درستی سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی شوند و این ابزارها می‌توانند تاثیر بسزایی در اصلاح الگوی رفتاری شهروندان و حل شدن بخش زیادی از معضلات شهری داشته باشند.

وی گفت: موضوع ترافیک یک معضل شهری و شهروندی است که البته باید زیرساخت‌ها و امکانات ساختاری مورد نیاز آن فراهم شود اما مهم‌ترین معضل ما در این موضوع مسئله فرهنگ آن است و در شهر مشهد به فرهنگ ترافیک بسیار کم پرداخته شده است.

اصولی با بیان این موضوع که بسیاری از معضلات و مشکلات شهری را می‌توانیم با ابزارها و امکانات فرهنگی که در اختیار شهرداری است برطرف کنیم ادامه داد: متاسفانه این اتفاق در دوره چهارم  شورای شهر رخ نداده است و خروجی آن را در فضای تبلیغاتی، رسانه‌ای و محیطی شهرداری و در رویکرد فرهنگی شورای چهارم می‌توان دید که به هیچ عنوان به این سمت حرکت نکردند.

وی ادامه داد: در شورای پنجم قصد داریم این رویه را اصلاح کنیم و می‌خواهیم رویکردها و سیاست‌گذاری‌های خود را به ماهیت و خواستگاه اصلی آن‌ها برگردانیم تا عموم مردم در سطح شهر مشهد تحت‌تاثیر این رویکردها، آموزش‌ها و فضاسازی‌های شهری که به این موضوع اختصاص داده شده است انتفا ببرند تا معضلات شهری را با استفاده از ابزارهای فرهنگی که در اختیار داریم برطرف کنیم.

اصولی بیان کرد: طبق آمار داده شده در مشهد روزانه 3 میلیارد تومان برای جمع‌آوری و دفع زباله‌های شهری هزینه می‌شود؛ اگر بتوانیم با فرهنگ‌سازی و استفاده از ابزارهای فرهنگی که در اختیار شهرداری است بخشی از این جمع‌آوری و تفکیک زباله را در مبدا انجام دهیم بار هزینه قابل توجهی از دوش شهر برداشته می‌شود و این رویکرد در سایر مسائل مانند آلودگی هوا و غیره نیز قابل اجرا است و می‌توان با کار فرهنگی بسیاری از مشکلات شهری را برطرف کرد.

وی ادامه داد: باید به جای پرداختن به ظرفیت‌های خارج از شهر مشهد، ظرفیت‌های بالقوه‌ای که در شهر وجود دارد را بالفعل کنیم و از آن‌ها استفاده کنیم و نباید به طور مثال وقتی از جایگاه شهدا و جانبازان می‌گوییم، جانبازان و شهدای شهرمان را فراموش کنیم.

این منتخب شورای پنجم شهر مشهد با بیان این که نگاه ما باید به درون و به معضلات شهری و رفع آن‌ها توسط فعالیت‌های فرهنگی باشد گفت: این مهم از اولویت‌های شورای پنجم خواهد بود.

انتهای پیام/ حسین خنداندل


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.