سرویس گزارش | کد خبر: 24981
تاریخ انتشار: 1396/05/25 - 16:46:52

اتفاقیه گزارش می‌دهد؛

کاش در موقعیت بهتری به مشهد می‌آمدم

زرینه برای بار دوم به مشهد اعزام و توسط پزشکان مشهدی جراحی شد
کاش در موقعیت بهتری به مشهد می‌آمدم,

انگار خشونت علیه زنان بی‌پناه تمامی ندارد.  همین چندی پیش مطلع شدیم، زن جوانی برای عمل جراحی(پیوند گوش) از افغانستان به ایران اعزام شده و در بیمارستان امام رضا(ع) توسط پزشکان ایرانی سلامتی خودش را بازیافته. زرینه، زن جوان 24ساله‌ای است که در یکی از روستاهای افغانستان به همسری پسرعمویش درآمده و یک شب هنگام خواب، هردو گوشش توسط همسرش بریده شد. با تلاش کنسولگری ایران، این زن جوان برای پیوند گوش به مشهد اعزام شد و چند ماه پیش توسط پزشکان مشهدی برای نخستین بار عمل پیوند همزمان هردو گوش بر روی او انجام شد.

جراح بخش گوش و حلق و بینی بیمارستان امام رضا(ع) گفت: این خانم از مزار شریف اعزام شد برای ترمیم لاله‌های گوش، که توسط همسرش در اقدام خشونت‌آمیزی گوش‌هایش بریده شده بود. در افغانستان توسط متخصص گوش و بینی، زیرپوست شکم تعبیه شده و بعد برای پیوند و بازسازی به ایران اعزام شده بود.

دکتر محمدرضا شریفیان افزود: سه ماه پیش این غضروف‌ها را که تقریبا سالم بود، پیوند زدیم که خوشبختانه این عمل موفقیت‌آمیز بود. اما این جراحی نسبتا سختی بود از این نظر که لاله گوشت بریده شده و توسط جراح بخیه زده بود که همین جریان باعث چسبندگی شده بود و روال کار را کمی دشوارتر می‌کرد. در مرحله دوم از بافت پوست گوش ترمیم شد و نمای تقریبا طبیعی به لایه اولیه گوش داده شد. ممکن است که این مرحله نیاز به جراحی‌های ترمیمی داشته باشد اما خوشبختانه روند جراحی خوب پیش رفته و مشکل خاصی وجود ندارد.

 

پزشک معالج زرینه گفت: بار اول که زرینه به ایران منتقل شد، گوش‌های خودش که توسط پزشک معالج در افغانستان زیر لایه‌های پوست شکم زرینه قرار داده شد تا از عضوها محافظت کند و مجددا همان عضوها پیوند شوند. این کار بهتر راه‌حل برای این پیوند بود و چهارماه طول کشید تا عضوهای آسیب‌دیده ترمیم شده و آماده پیوند شوند. در ایران برای اولین بار پیوند همزمان دو گوش صورت گرفت و در بیمارستان امام‌رضا(ع) با همکاری وزارت امورخارجه و توجه ویژه رئیس این بیمارستان، این عمل جراحی نادر با موفقیت انجام شد. زرینه برای سپری دوران نقاهت مجدد به افغانستان منتقل شد و تحت نظر دکتر شریفیان پزشک معالج خود در کشورش بود. عمل دوم او هفته گذشته با موفقیت تمام انجام شد و غضروف‌های آسیب‌دیده فرم‌ داده شد تا به شکل اولیه گوش بازگردد و همین‌طور باید پوست آن‌ ترمیم شد. سه ماه دیگر باید صبر کنیم تا پیوند پوست موقعیت مطلوبی برای فرم‌دهی پیدا کند. خدا رو شکر لاله گوش تاثیری در شنوایی زرینه نداشته و او در سلامت کامل به لحاظ شنوایی به سر می‌برد.

دکتر باقر رحیمی افزود: زمانی که این اتفاق در افغانستان افتاد و در یک عمل خشونت‌آمیز، مورد حمله شوهرش قرار گرفت و گوش‌های خود را از دست داد، سه کشور ایران، هند و آمریکا اعلام آمادگی کردند که تمامی مراحل جراحی و پیوند عضوهای از دست داده زرینه را انجام دهند. در ارزیابی‌های کنسولگری افغانستان، ایران برای معالجه زرینه در نظر گرفته شد و این همسایگی و اشتراک دینی و مذهبی باعث شد که این کشور مطلوبیت بیشتری برای تعامل در این رابطه را داشته باشد.

وی بیان کرد: پزشکان متخصص ایرانی نبوغ خود را به کار بستند و سلامتی زرینه را به او هدیه دادند. تعاملات خوبی با کادر پزشکی ایران و افغانستان بر قرار شد و امیدوارم این همکاری راه‌گشای پزشکان ما در افغانستان باشد. پزشکان بیمارستان امام رضا(ع) با رفتار حرفه‌ای و گشاده‌رویی در هر دو مرحله عمل جراحی تمام مقدمات و امکانات پزشکی و اقامتی زرینه را مهیا کردند.

رحیمی تصریح کرد: باید از همه کسانی که همراهی کردن تا زرینه به این مرحله برسد و سلامتی خود را پیدا کند، پزشکان معالج، رئیس بیمارستان امام رضا(ع)، کنسولگری ایران و تمام افرادی که ما را با روی باز پذیرفتند و این حرکت انسان دوستانه را انجام دادند، تشکر و قدردانی کنم.

رئیس بیمارستان امام رضا(ع) گفت: این خانم نیاز به سه مرحله عمل جراحی داشت، پیوند گوش، ترمیم پوست آن و فرم‌‌دهی لاله گوش باید به ترتیب انجام می‌شد.

دکتر عبدالله بهرامی افزود: سال گذشته حدود 2 میلیارد تومن به بیماران خارجی که از افغانستان برای درمان به بیمارستان امام رضا(ع) آمده بودند، تخفیف داده شد. موارد زیادی از افغانستان برای دریافت خدمات پزشکی منتقل می‌شوند که ایران با روی باز آنها استقبال می‌کند و متخصصان مشهدی موارد زیادی از این قبیل را با موفقیت معالجه کرده‌اند. البته یکی از اقدامات صورت گرفته در این حوزه، همکاری با خیریه‌های افغانستانی‌های مقیم مشهد انجام شده و کمک به بیماران افغانستانی را در برنامه کاری خود قرار داده‌اند. لازم است بگوییم که ایران به ویژه مشهد و بیمارستان امام رضا(ع) بدون هیچ محدودیتی قابلیت ارائه خدمات پزشکی و درمانی را به عموم متقاضیان بدهد.

زرینه گفت: در مدت درمانی که باید به مشهد می‌آمدم و مراحل عمل جراحی را پشت سر می‌گذاشتم مشکل خاصی نداشتم. مشهد را بشدت دوست دارم و در این شهر احساس راحتی می‌کنم، کاش می‌شد برای همیشه اینجا ‌بمانم. هرچند برای عمل جراحی آمده‌ام و در حادثه‌ای تلخی هردو گوش‌هایم توسط همسرم بریده شد، با خودم می‌گویم که کاش چیز دیگری مرا به مشهد می‌کشاند و می‌توانستم در شرایط بهتری اینجا اقامت داشته باشم.

وی افزود: در سفر قبلی که به مشهد آمدم، توسط تیم پزشکی متخصص، پیوند گوش‌هایم با موفقیت انجام شد. دکترها می‌گفتند که برای اولین بار پیوند همزمان دو گوش انجام می‌شود. مدتی تحت نظر پزشکان مشهدی بودم و بعد به دلیل اینکه باید بین سه مرحله جراحی فاصله زمانی باشد، مجدد به افعانستان برگشتم.

زرینه بیان کرد: ترمیم پوست روی گوش‌هایم انجام شد و فکر می‌کنم یک عمل دیگر باقی مانده، اما از این که سلامتی خودم را به دست آوردم احساس خوبی دارم. ناامید شده بودم و هرگز فکر نمی‌کردم عضو از دست داده‌ام را دوباره به دست می‌آورم.

وی خاطرنشان کرد: بار قبل تصمیم گرفته بودم وقتی به افغانستان برگشتم، درس بخوانم اما وقتی برگشتم کسی نبود که مرا حمایت کند و تشویقم کند تا درس بخوانم و مشکلات گذشته را فراموش کنم. از ترس جانم و به خاطر تهدیدهای همسرسابقم نمی‌توانم از خانه بیرون بروم، چون او بارها مرا تهدید کرده و دلم نمی‌‌خواهد تمام درد‌هایی که به خاطر بریده شدن گوش‌هایم و بعد به خاطر عمل‌های جراحی که داشتم دوباره تکرار شود و وجودم را پر از عذاب و درد کند. از مسئولین کشورم خواستم که مرا حمایت کنند، قرار است وقتی به افغانستان برگردم در خانه امن که مخصوصا زنان خشونت دیده مستقر شوم. به جز مادر و برادرم کسی را ندارم و هیچکس نمی‌تواند برایم کاری کند که از این وضعیت نجات پیدا کنم.

وکیل زرینه گفت: به خاطر شرایط ویژه زرینه، وکالت او را قبول کردم. باید از کنسولگری بلخ تشکر کنم که موقعیت درمان زرینه را در ایران مهیا کرد و او توانستند مجددا سلامتی خودش را به دست آورد. ایران همکاری خوبی با ما در این زمینه داشت و تمامی امکانات رفاهی برای بستری، جراحی و اقامت زرینه را فراهم کردند. اما درباره مراحل حقوقی کارهای او باید بگویم، همان‌طور که می‌دانید افغانستان یک کشور جنگ زده است با تمام مشکلات موجود در کشورمان ما توانستیم پیگیر حقوق زرینه باشیم. بار اول که او برای پیوند گوش‌هایش به ایران منتقل شد، همسر خشونت‌گر او تحت تعقیب قانون قرار داشت و متواری شده بود. بعد از مدتی توانستیم او را پیدا و دستگیر کنیم. در محاکم کشورمان مراحل طلاق شرعی او انجام شد و به صورت رسمی با شواهد موجود از همسرش جدا شد. اما فرهنگ قومیتی به ویژه در شهری که زرینه در آن زندگی می‌کند کمی شرایط را دشوار می‌کند. همسرش، پسرعموی او بوده و نسبت خانوادگیشان به این مشکلات دامن می‌زند. همسرش توسط خانواده خود، با قید وثیقه و فشار به زرینه برای رضایت دادن از زندان آزاد شده و چندبار به زرینه مراجعه کرده و او را تهدید کرده است. به خاطر زرینه او را تا ایران همراهی کردم هرچند این موضوع از حوزه وظایف من نیست اما شرایط حساس و تنهایی زرینه باعث شد تا با او همراه شوم با جدیت بیشتری پرونده‌ی او را پیگیری کنم.

زاهده قاضی زاده افزود: درباره سفرم به ایران باید بگویم، اینجا بیشتر از آنچه که فکر می‌کردم بهتر است و از طرف دیگری شرایط تبادل افکار و اطلاعات بین ما و متخصصان پزشکی و مشاوره‌ای در ایران فراهم شد که این موضوع دستاورد فوق‌العاده‌ای برای ما محسوب می‌شود.

وی تاکید کرد: من به نمایندگی از کنسولگری بلخ از تمام مردم ایران تشکر کنم می‌کنم که ما را به عنوان مهمان خود تکریم کرده و به مسائل پزشکی و سلامتی زرینه به خوبی پرداختند. آرزوی من این است که تبادل افکار و اطلاعات در حوزه‌های مختلف به ویژه در وکالت و حقوق بین افغانستان و ایران انجام شود و سایر وکیل مدافع‌های در افغانستان بتوانند با همکاری ایران پیشرفت‌های مناسبی در این زمینه داشته باشند و امید دارم این همکاری موجب حمایت از زنان آسیب‌دیده کشورم شود.

انتهای پیام/ نیلوفر اقبال


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.