سرویس گزارش | کد خبر: 25299
تاریخ انتشار: 1396/06/12 - 16:44:39

یک آغاز شاعرانه به نام «اخوان ثالث»

نخستین جلسه انجمن بزرگ شعر اخوان با حضور شاعران و مسئولین فرهنگی در مشهد برگزار شد
یک آغاز شاعرانه به نام «اخوان ثالث»,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، نخستین جلسه شعر اخوان با حضور شاعران و اهل ادب و هنر در سالن عروسکی مجتمع امام رضا(ع) واقع در پارک ملت مشهد با اجرای دکتر محمدرضا سرسالاری و با حضور یوسف امینی، معاون فرهنگی اداره­کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسعود ریاضی، نماینده شورای اسلامی شهر مشهد و صد و هفتاد نفر از شاعران خراسانی برگزار شد. در این جلسه سرسالاری ضمن تشکر، قدردانی و ابراز خرسندی از حضور مسئولین و شاعران و مخاطبان ادبیات به قرائت شعر «هوا بس ناجوانمردانه سرد است» از زنده یاد اخوان ثالث پرداخت.

وی در ادامه گفت: این هیئت که متشکل از حضور آقایان مهدی آخرتی، ایمان مرصعی، ابوالقاسمی و خانم­ها الهه فیاضی، مجتبی اصغری و بیات مختاری بود با کسب رای بیشترین آرا از بین شاعران خراسان انتخاب و به این سمت منصوب شدند. این جلسه بدون درنظر گرفتن ژانرها، گرایش­ها و حزب­ها برگزار خواهد شد و خاستگاهی برای حضور اکثریت شاعران در زیر یک سقف است.

شروعی با شعرخوانی

اولین شاعر دعوت شده برای شعرخوانی مهدی آخرتی بود که به پیروی از صحبت­های سرسالاری به خوش­آمدگویی و شعرخوانی پرداخت. در ادامه کیان با یک غزل و مرصعی با یک شعر رباعی و همینطور تیمور زحمتکش به شعرخوانی پرداختند. نسرین خواجه با شعری کوتاه، انسیه صداقتی و همینطور استاد سالک نیز به شعرخوانی در جمع حضار پرداختند.

سید مسلم موسوی از شاعران آیینی حاضر در جلسه با اشاره به روز عرفه، شعری در این رابطه خواند و علیرضا جهانشاهی صحبت  های خود را با بیتی از محمد سعید شاد آغاز کرد و ضمن ابراز خرسندی و تشکر از این حرکت رو به جلو و مستقل، در ادامه به شعرخوانی پرداخت. نفر بعد که برای شعرخوانی دعوت شد مسعود ریاضی عضو شورای شهر مشهد بود که در رابطه با حضورش، سرسالاری به معرفی و البته گلایه  ای کوتاه پرداخت.

یک شهر فرهنگی

سرسالاری گفت: آقای ریاضی، عضو شورای شهر و البته از شاعران مودب و بااخلاق هستند که با رای مردم انتخاب شده  اند و به عنوان یک شاعر به شعرخوانی خواهند پرداخت. اما ما از ایشان انتظار و خواهش داریم که برای جایگاه شعر مشهد مساعدتی کنند و صدای دوستان شاعری که با کمترین امکانات و سطح توقع، در این مختصات هستند را به گوش مسئولان برسانند. مثلا برای یک سالن گرفتن و اجرای جلسه شعر نباید انقدر سختی کشید. سالن­های بزرگ و با امکانات خوبی هست که گاه بی­استفاده مانده و خاک می­خورد و نیازمند صحبت و رایزنی  هایی در شورای شهر هستیم تا بتوانیم از این سالن­ها استفاده کنیم.

ریاضی در پاسخ به طرح خواسته­های شاعران تصریح کرد: قبل از اینکه شعری بخوانم مژده خوبی برای دوستان دارم. بنده به شخصه نسبت به این جمع احساس تعلق دارم و احساس وظیفه می­کنم. در این رابطه، در اولین جلسات شوراها که برگزار شد پیشنهاد ایجاد کمیسیونی به نام توس را دادم  که با توجه به دغدغه  های فرهنگی­ای که بین دوستان در شورای شهر وجود دارد به سرعت توسط جمع پذیرفته شد و برای اولین بار در تاریخ شورا، این کمیسیون افتتاح شد که به صورت هفتگی ذهن اعضا درگیر مسئله توس، فردوسی و شاهنامه باشد. چرا که بیست­ویک سال از فرمان تاریخی رهبری می­گذرد که فرموده بودند باید به توس توجه ویژه­ای بشود و از آن به بعد هر سه چهار سال یکبار فعالیت جزئی­ای اتفاق می­افتاد و عملا کار جدی­ای در این خصوص صورت نمی  گرفت و حداقل نتیجه ایجاد این کمیسیون درگیری مدام ذهن اعضای شورا با مسئله توس و اهمیت فردوسی است.

او در ادامه با خوانش یک رباعی و یک غزل به صحبت  های خود خاتمه داد.

حضور فرزند «رضا بروسان»

در ادامه سرسالاری بیان کرد: خوشحالیم از اینکه فرزند زنده  یاد رضا بروسان در جمع ما حضور دارد و به جای پدر و مادرش شعر خواهد خواند و مجتبی بروسان نیز به شعرخوانی پرداخت.

در پایان این جلسه خانم­ها فیاضی، حسینی، بیات مختاری، ماموریان، سالاری، اصغری و نیز آقایان دلفراز، شهلا، پوریوسف، آراسته، موسوی، تیموریان و باغانی به شعرخوانی پرداختند.

گفتنی است این جلسه که پس از این به صورت ماهانه برگزار خواهد شد، ماه آینده نیز میزبان حضور شاعران خراسانی خواهد بود

انتهای پیام/ مهناز اصغری


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.