نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اجتماعی | کد خبر: 25516
تاریخ انتشار: 1396/06/23 - 15:29:31

استاندار خراسان رضوی:

راهپیمایی اربعین نماد وحدت ادیان

جلسه ستاد استانی هماهنگی اربعین حسینی (ع) روز گذشته با حضور استاندار خراسان رضوی و جمعی از مدیران و مشئولان شهری و استانی در ساختمان استانداری تشکیل شد.
راهپیمایی اربعین نماد وحدت ادیان ,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی در این جلسه با اشاره به اینکه راهپیمایی اربعین یک همایش بزرگ سیاسی و بزرگترین راهپیمایی و محل خودنمایی عظیم برای محبان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است‌، افزود: با توجه به اینکه در این راهپیمایی علاوه بر محبان شیعی اهل بیت(ع) برادران اهل سنت و پیروان سایر مذاهب و ادیان نیز حضور دارند،‌ می تواند یک نماد وحدت، صلح، دوستی و تعامل بین ادیان باشد و نگاه تقریبی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و استمرار پیام امام حسین(ع) در این راهپیمایی بین پیروان مذاهب اسلامی رقم بخورد.

وی با اشاره به اینکه 25 میلیون نفر در راهپیمایی‌ اربعین به عشق اباعبدالله الحسین(ع) عازم کربلا می شوند، عنوان کرد: در دل این افراد شور برای عشق نسبت به اهل بیت(ع) وجود دارد،‌ بنابراین تاکید دارم که پیوست فرهنگی برای همه اقدامات در دستور کار مسئولان کمیته‌های ستاد اربعین حسینی قرار بگیرد زیرا عقیده دارم با همت گروه‌های فرهنگی و در نظرگرفتن برنامه‌های فرهنگی باید به افزایش شعور نسبت به شناخت آن حضرت کمک کرد.

استاندار خراسان رضوی ایجاد هماهنگی بین بخش‌های مختلف اجرایی برای خدمت رسانی به زائران اربعین را مهم دانست و گفت: باید تلاش کرد که از همه امکانات متعلق به مردم و ظرفیت دستگاه‌های اجرایی برای خدمت رسانی بیشتر به زائران در عراق استفاده کرد.

وی با تاکید به اینکه مسئولان کمیته‌های مختلف ستاد اربعین خراسان رضوی باید تا برگشت آخرین زائر خدمت را ادامه دهند،‌ افزود: هر یک از مسئولان در ایام اربعین در محل‌های مورد نظر برای خدمت به زائران حضور پیدا کنند و به صورت شخصی پیگیر مسائل باشند و بهتر است که فرصت خدمت و ثواب آن را به دیگری ندهند.

حضور 60 هزار زائر از خراسان رضوی در راهیپمایی اربعین حسینی
رشیدیان تاکید کرد: با توجه به بروز حوادث تلخ در جاد‌ه‌های مختلف بهتر است زائران اربعین حسینی از طریق ناوگان ریلی و هوایی به مرز عراق اعزام شوند و در صورت استفاده از ناوگان جاده ای از رانندگان دقیق و باتجربه استفاده شود و در نظر داشته باشید که مسیرهای توقف اتوبوس‌ها مشخص باشد و تدابیر لازم برای استراحت کافی رانندگان اندیشیده شود.

وی به ضرورت اعمال تمامی ملاحظات لازم توسط کمیته امنیتی و انتظامی ستاد اربعین خراسان رضوی تاکید کرد و ادامه داد: این کمیته باید تلاش کند از بروز اشکالاتی که در سال گذشته بوجود آمد، جلوگیری کند. همچنین بر اساس گفت و گوهایی که با مسئولان عراقی صورت گرفته، بنا است آن کشور خدمات خود را تا بازگشت کامل زائران اربعین به ایران متوقف نکند.

استاندار خراسان رضوی با بیان ینکه خوشبختانه شرایط امنیتی عراق در اربعین سال جاری نسبت به سال گذشته بهتر شده است، بیان کرد: همانطور که می‌دانیم پیروزی‌های خوبی از سوی نیروهای مقاومت و ارتش عراق در مقابل تروریست‌ها صورت گرفته اما باید به خاطر داشت که دشمن زخم خورده همواره به دنبال ضربه زدن به مسلمانان است.

وی ابراز کرد: ضروری است که نیروهای سازمان حج و زیارت را نیز در مسیرهای خروجی زائران اربعین، حضور داشته باشند و همچنین به دلیل اینکه بسیاری از زائران اربعین ارادت زیادی نسبت به ساحت مقدس حضرت رضا(ع) دارند، باید در نظر داشت در سال جاری، اقلام تبرکی حضرت در همه ایستگاه‌های صلواتی خدمتگزاری به زائران تامین شود.

رشیدیان از حضور 60 هزار زائر از خراسان رضوی در راهیپمایی اربعین حسینی خبر داد و گفت: در سال جاری سهمیه این استان از سوی ستاد ملی برنامه ریزی، مدیریت و ساماندهی زائران اربعین حسینی برای اعزام به عتبات عالیات و شرکت در مراسم راهیپمایی این مناسبت 60 هزار نفر تعیین شده است.

خدمت‌رسانی270 دفتر زیارتی در خراسان رضوی برای صدور روادید زائران اربعین حسینی
همچنین در ادامه این جلسه،‌ محمد حسن واحدی،‌ معاون استاندار خراسان رضوی در خصوص جزئیات تشکیل‌دهنده این ستاد افزود: این ستاد با برخورداری از کمیته‌های فرهنگی، بهداشت و درمان، امداد و نجات، اعزام و حمل و نقل، امنیتی و انتظامی، آموزشی، اطلاع رسانی، مشارکت های مردمی و اسکان و تغذیه، از اردیبهشت ماه سال جاری برنامه ریزی برای اعزام زائران را آغاز کرده است.

وی با بیان اینکه زائران اربعین از مرزهای مهران، خسروی، چزابه و شلمچه به کربلا اعزام می شوند، بیان کرد: با توجه به سهمیه 60 هزار نفری خراسان رضوی در راهپیمایی اربعین سال جاری، برای خدمت رسانی به 20 هزار نفر آنان در کربلا، 15 هزار نفر در نجف، 10 هزار نفر در مسیر نجف به کربلا، 10 هزار نفر در کاظمین و پنج هزار نفر در سامرا برنامه ریزی و تدابیر لازم اتخاذ شده است.

معاون استاندار خراسان رضوی در خصوص ظرفیت تغییر یافته اعزام زائران به کشور عراق اعلام کرد: اعزام زائران اربیعن نسبت به سال گذشته از طریق ناوگان جاده ای 50 درصد، ناوگان ریلی 20 درصد و ناوگان هوایی 10 درصد افزایش خواهد داشت.

وی به فعالیت 270 دفتر زیارتی برای صدور روادید ویژه زائران اربعین حسینی در استان خراسان رضوی اشاره کرد و ادامه داد: 190 دفترزیارتی در مشهد و 80 دفتر در شهرستان‌های دیگر استان در حال ارائه خدمات به داوطلبان هستند.

واحدی با بیان اینکه کمیته فرهنگی ستاد اربعین 700 روحانی را برای ارائه خدمات فرهنگی در اتوبوس‌ها و ایستگاه‌های صلواتی ساماندهی کرده است،‌ گفت: از این تعداد 500 مبلغ برای اتوبوس‌های اعزامی تا مرز و موکب‌ها و 200 نفر نیروی فرهنگی جهت امور تبلیغاتی در نظر گزفته شده است.
معاون استاندار خراسان رضوی به خدمت‌رسانی 250 پزشک، پرستار و امدادگر داوطلب از خراسان رضوی در 32 ایستگاه صلواتی مستقر در عراق، در نوبت های 12 ساعته اشاره کرد و ادامه داد: برای پذیرایی از زائران 60 ایستگاه صلواتی از خراسان رضوی به نام حضرت امام رضا (ع) پیش بینی شده که در کربلا، کاظمین، نجف، مسیر نجف به کربلا و سامرا مستقر می شوند که این تعداد 20 ایستگاه بیشتر از سال گذشته خواهد بود.

1654 نفر از خراسان رضوی برای شرکت در مراسم اربعین ثبت نام کرده‌اند
وی از ثبت نام یک‌هزارو 654 نفر از خراسان رضوی برای شرکت در مراسم اربعین خبر داد و افزود: از این تعداد که از از ابتدای شهریورماه سال جاری تاکنون  در سامانه سماح سازمان حج و زیارت ثبت نام کرده‌اند،‌ 80 درصد مشهدی هستند، همچنین از کل 15 هزار روادید رایگان که عراق به ایران اختصاص داده، دو هزار و 500 روادید به خراسان رضوی تعلق دارد.

حجت الاسلام جمال ایزدی،‌ معاون فرهنگی، اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی نیز در این نشست اظهار کرد: این نهاد در سال گذشته دوایستگاه صلواتی درسیستان و بلوچستان و کربلا مستقر کرد و اقدام به توزیع نان رایگان، پذیرایی از دو هزار نفر به صورت روزانه در هر وعده ناهار، شام و صبحانه و توزیع دو هزار میان وعده در روز کرد.

وی با تاکید به اینکه اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در سال جاری نیز زمینه خدمت‌رسانی به زائران اربعین را فراهم کرده است، گفت: در بخش اقدامات فرهنگی نیز، سال گذشته 50 روحانی به کربلا اعزام شدند تا مراسم سوگواری و حلقه های معرفت را برگزار کنند که بنا است به دلیل بازدهی مناسب و استقبال صورت گرفته، در سال جاری نیز این اقدام دوباره با کیفیت بالاتر انجام شود.

پیش ثبت نام 1375 نفر اتباع خارجی برای شرکت در مراسم اربعین
محمد عجمی،‌ مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی نیز خاطرنشان کرد: در سال گذشته ستاد مردمی اتباع خارجی خراسان رضوی برای خدمت رسانی به زائران تشکیل شد و از محل کمک‌های آنان 150 میلیون تومان جمع آوری شد  که 100 میلیون تومان آن هزینه شد و الباقی برای خدمات سال جاری در نظرگرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه تا قبل از سال 95امکان اعزام اتباع خارجی مقیم ایران به اربعین حسینی فراهم نبود، بیان کرد: از سال گذشته کمیته عالی فرهنگی در سطح کلان تشکیل شد و 75 هزار تبعه خارجی از ایران به عراق اعزام شدند که از این تعداد 25 هزار نفر مربوط به خراسان رضوی بودند  و یک سوم آمار کشوری در این حوزه به این استان تعلق داشت.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی با بیان اینکه : در سال جاری برای زائران ترانزیتی که از افغانستان وارد خراسان رضوی شده و قصد رفتن به عراق را دارند، نیز امکانات اسکان و پذیرایی فراهم می شود، گفت:  همچنین اتباع خارجی در سه گروه دارندگان کارت آمایش، دارندگان کارت اقامت و اتباع فاقد مجوز می توانند در مراسم اربعین شرکت کنند که از روز گذشته که ثبت نام از آنان آغاز شده است، تاکنون یکهزار و 375 نفر در این استان پیش ثبت نام اکرده اند.

 انتهای پیام/  هانیه فیاض


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.