سرویس اجتماعی | کد خبر: 25605
تاریخ انتشار: 1396/06/28 - 11:23:00

ایجاد مشکلات شهری از پس نخاله های ساختمانی

ایجاد مشکلات شهری از پس نخاله های ساختمانی,

مدیرعامل پسماند خراسان شمالی گفت: افزایش روزافزون جمعیت و نیاز به مسکن وفعالیت های عمرانی، حجم زیادی از دورریزهای ساختمانی ونخاله هاي حاصل از این تخريب و ساخت و ساز ساختمان ها به دنبال دارد و با دفع غير اصولي و غير فني اين مصالح  مشکلات فراواني برای محیط زیست به وجود می آید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتفاقیه، روح الله عظیمی در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان اینکه عدم رعایت قانون توسط شهروندان، نبود مراکز بازیافت پسماند از عواملی هستند که باعث بروز معضل تخلیه نخاله های ساختمانی در مناطق مختلف شهر وحاشیه جاده ها شده اند، اظهارداشت: انباشت نخاله ها و ضایعات ساختمانی در محوطه کوچه ها، علاوه بر سیمای نامناسب و بدمنظره شدن چهره شهر باعث ایجاد آلودگی بصری و رشد حشرات وانباشت آشغال های دیگر در این منطقه می شود.

 عظیمی با بیان اینکه نخاله های ساختمانی در بخش های مختلف عمرانی ، ساختمان سازی و گودبرداری ها، شامل آجر، بتن، سنگ های ساختمانی، قطعات گچی، چوب، پلاستیک و فلزات است، خاطرنشان کرد: گاهی شاهد تخلفات و تخلیه غیر قانونی نخاله های ساختمانی در حاشیه جاده و یا در مکان های نامناسب توسط رانندگان کامیون و کامیونت های حامل نخاله ساختمانی بیشتر در ساعات شب صورت می گیرد، که در این خصوص آگاهی بخشی ، نهادینه کردن و فرهنگ سازی این پروسه به مردم می تواند موثر باشد.

وی افزود: تخلیه این نخاله ها علاوه براینکه چهره شهر بصری شهر را نامناسب می کند باعث آلودگی ها و تجمع پشه ها و بروز بیماری های مختلف و ایجاد گرد و غبار و انتشار آلودگی های درهوا خواهد شد.

 

عدم امکان بازیافت نخاله های سختمانی در استان

مدیرعامل پسماند با بیان اینکه در شهرهای پیشرفته نخاله های ساختمانی بازیافت می شود اما در استان ما هنوز این امر تحقق نیافته است، افزود:جمع آوری نخاله ها درسال های گذشته نیز انجام می شد و در حال حاضرجمع آوری نخاله های ساختمانی درسطح بجنوردتوسط سازمان پسماند انجام می شود، دفع نخاله هاي ساختماني در محل مخصوص به صورت ساماندهي شده و تحت نظارت سازمان انجام مي پذيرد.

عظیمی گفت: به دنبال حل مشکلات در این زمینه هستم و تخلیه نخاله ها در مکان مناسب به صورت اصولی از مهر ماه سال گذشته شروع شده است.

 

ضرورت استفاده از خودروهای مخصوص حمل نخاله های ساختمانی

مدیرعامل پسماند با بیان اینکه در حال حاضر دو خودرو با ۲۰ باکس موجود است که قابلیت حمل درصد زیادی از نخاله های تولید شده را دارد، افزود: این باکس ها توسط سازمان پسماند تا زمان پایان عملیات عمرانی آنان در اختیار شهروندان قرار می گیرد و بعد از اتمام کار تخلیه به محل مناسب انجام می شود، با این کار دیگر شاهد تخلیه و رهاسازی نخاله ها را در سطح شهر به وسایل نقلیه غیر از سازمان پسماند نخواخیم بود.

وی افزود: این وسایل نقلیه غیر مجاز نخاله ها را در محل های نامناسب تخلیه می کنند ، تخلیه این نخاله ها در سطوح مختلف شهرعلاوه بر مشکلات زیست محیطی که به دنبال دارد باعث ایجاد مزاحمت برای شهروندان خواهد شد و همچنین سازمان پسماند دوباره با تحمیل هزینه مضاعف این نخاله ها را به محل مناسب انتقال مي دهد.

وي افزود: شهرونداني كه نخاله ساختماني دارند مي توانند با تماس  با مسئول جمع آوري نخاله هاي ساختماني در مناطق مختلف شهردرخواست خود را جهت جمع آوري نخاله هاي خود اعلام نمايند، پس از تماس شهروندان خودرو حمل  نخاله درمحل مربوطه حاضر شده و اقدام به جمع آوری نخاله‌های ساختمانی می‌کند.

عظیمی گفت: براساس قوانین و مقررات در زمان اخذ پروانه ساخت ساختمان شهروندان با عقد قرارداد موظف هستند حمل نخاله های ساختمانی را به پیمانکار سازمان پسماند واگذار کنند که با این کار هزینه حمل نخاله نیز برای آنان به صرفه تر خواهد بود.

انتهای پیام/ آقایی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.