سرویس سیاسی | کد خبر: 25645
تاریخ انتشار: 1396/06/30 - 10:21:24

در دیدار استاندارو سرکنسول جمهوری ترکیه در مشهد مطرح شد؛

پیشنهاد خواهرخواندگی شهرها و ایجاد دهکده گردشگری

پیشنهاد خواهرخواندگی شهرها و ایجاد دهکده گردشگری,

سرکنسول جمهوری ترکیه در مشهد و استاندارخراسان شمالی در نشست مشترکی ضمن تاکید بر توسعه مراودات فرهنگی، تجاری و سرمایه‌گذاری، بر ایجاد پیوند خواهرخواندگی بین شهرها و همکاری در حوزه گردشگری تاکید کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتفاقیه، مقام عالی دولت تدبیر و امید در استان در این نشست که در بجنورد برگزار شد، با اشاره به قابلیت‌های بالقوه و ظرفیت‌های بالفعل این خطه در حوزه‌های فرهنگی و اقتصادی تصریح کرد: خراسان شمالی به لحاظ بهره‌مندی از مواهب طبیعی و برخورداری از اقلیم متنوع و نیز سکونت اقوام مختلف بافرهنگ‌های متفاوت، ایران کوچک محسوب می‌شود.

محمدرضا صالحی با اشاره به پیشینه تاریخی کهن حدود 10 هزارساله، تنوع سرزمینی و اقلیمی و وجود قومیت‌های مختلف بافرهنگ‌های خاص و هنرهای منحصربه‌فرد در بخش‌های مختلف استان، از این موارد به‌عنوان نقاط برجسته خراسان شمالی در حوزه صنعت گردشگری یادکرد و گفت: تردد سالانه 20 میلیون مسافر از این استان که بین مشهد مقدس و شمال ایران سفر می‌کنند، یکی دیگر از قابلیت‌های این استان در حوزه گردشگری است؛ بنابراین در بخش هتل داری، ایجاد بازارچه‌های صنایع‌دستی، راه‌اندازی شهرک‌های توریستی و دهکده‌های گردشگری و مجتمع‌های خدمات رفاهی و بین‌راهی از دیگر فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این حوزه به شمار می‌رود.

وی به زمینه‌های سرمایه‌گذاری در حوزه‌های صنعت و کشاورزی استان هم اشاره کرد و گفت: توسعه صنایع بزرگ استان و ایجاد صنایع پایین‌دستی آن‌ها، توسعه باغ‌ها در اراضی شیب‌دار، کشت و فراوری گیاهان دارویی، صنعت دامپروری و صنایع تبدیلی این بخش ازجمله صنایع لبنی و زنجیره تولید گوشت، نوغان‌داری، پرورش اسب اصیل ترکمن، صنایع بسته‌بندی و فراوری میوه ازجمله فرصت‌های سرمایه‌گذاری در خراسان شمالی است.

استاندار تأکید کرد: آمادگی کامل در استان برای حمایت از سرمایه‌گذاران وجود دارد و این حمایت‌ها در مراحل مختلف اعم از تسهیل و تسریع در صدور مجوز، واگذاری زمین، ارائه انواع مشوق‌های سرمایه‌گذاری به‌ویژه امور مالیاتی و امثال آن خواهد بود.

صالحی هم‌چنین قابلیت‌های خراسان شمالی در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر (ساخت نیروگاه‌های خورشیدی و بادی) و صدور مجوزهای متعدد در این زمینه و آغاز احداث بزرگ‌ترین نیروگاه برق خورشیدی کشور در جاجرم با سرمایه‌گذاری خارجی را مورداشاره قرارداد و این حوزه را نیز از دیگر فرصت‌های حضور سرمایه‌گذاران در استان خواند.

 این گزارش حاکی است، سرکنسول ترکیه در مشهد مقدس هم در این دیدار با اشاره به اشتراکات فرهنگی مردم خراسان شمالی با ترکیه تصریح کرد: در این استان احساس آرامش داریم و به‌هیچ‌وجه احساس غربت نمی‌کنیم.

«محمت دوغان» به ظرفیت‌های فراوان این خطه به‌ویژه در حوزه گردشگری اذعان کرد و گفت: فروردین آینده هیئتی از سرمایه‌گذاران ترکیه در حوزه گردشگری از مشهد دیدن خواهند کرد و تلاش می‌کنیم دیداری هم از خراسان شمالی داشته باشند تا زمینه گسترش مناسبات در این حوزه فراهم شود.

وی ضمن تأکید بر تقویت روابط دوجانبه و تحکیم پیوندهای جامعه علمی و علاقه‌مندان به مراودات فرهنگی، خطاب به استاندارخراسان شمالی پیشنهاد کرد، مقدمات خواهرخواندگی بجنورد با یکی از شهرهای ترکیه، فراهم و کرسی زبان ترکی هم در دانشگاه مرکز استان دایر شود.

وی با افزودن این‌که گسترش ارتباطات فرهنگی به توسعه مبادلات بازرگان یو سرمایه‌گذاری منجر خواهد شد، آینده روابط دو ملت ایران و ترکیه را درخشان توصیف کرد.

 وی هم‌چنین حضور نمایندگان خبرگزاری آناتولی در خراسان شمالی را فرصتی برای معرفی این خطه به عموم مردم ترکیه به‌ویژه، علاقه‌مندان به سفر و گردشگری و نیز صاحبان صنایع و سرمایه‌گذاران دانست و برافزایش همکاری‌های دوجانبه در این بخش هم تأکید کرد.

انتهای پیام/اتفاقیه


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.