سرویس سیاسی | کد خبر: 25716
تاریخ انتشار: 1396/07/03 - 08:59:09

از افزایش کرایه تاکسی ها تا اعتراض دو عضو به تصمیمات رییس شورای شهر بجنورد

از افزایش کرایه تاکسی ها تا اعتراض دو عضو به تصمیمات رییس شورای شهر بجنورد,

در جلسه روز گذشته شورا اسلامی شهر بجنورد درباره اعتراض دو عضو شورا نسبت به تصمیمات انفرادی رییس شورای اسلامی شهر بجنورد گفت و گو شد. همچنین افزایش 10 درصدی نرخ کرایه تاکسی های تلفنی و عمومی(زرد) و فک پلمپ مجمع مشاوران جوان شورای شهر به تصویب رسید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتفاقیه، رییس کمیسیون خدمات و زیست شهری گفت: تصمیمات شورای شهر در جلسات شخصی گرفته می‌شود و تنها با تأیید تعدادی از اعضای خاص انجام می‌شود.

علیرضا باغچقی در جلسه رسمی شورای شهر بجنورد اظهار داشت: عزل مدیر اداری مالی شورای شهر مرکز استان بدون اطلاع تعدادی از اعضای شورای شهر بوده است. در قانون چنین مصوبه‌ای وجود ندارد که رییس شورا بدون اطلاع اعضا اقدام به جابجایی کند.

باغچقی افزود: تأیید احکام جابجایی بر عهده رییس شورای شهر است اما باید نظر اعضا جابجایی‌ها در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه عزل و نصب صرفاً به خاطر همسو نبودن در انتخابات شوراها باشد کار صحیحی نیست، تصریح کرد: مهدی معلم، مدیر اداری مالی شورای شهر از تحصیل‌کرده‌ترین نیروی شورا هستند و این جابجایی به ضرر شورای و شهرداری است.

وی عنوان کرد: اکنون‌که شهرداری به لطف مدیریت پوپولیستی و عوام‌فریبانه با مشکلات بسیار دست‌وپنجه نرم می‌کند، با عزل و یا جابجایی نیروهای متخصص شورای شهر کار را برای خودمان سخت می‌کنیم.

باغچقی خاطرنشان کرد: بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده، عزل مدیر اداری مالی شهرداری بنا بر انجام وظایف قانونی خویش یعنی امضای فرم معرفی شهردار منتخب به‌شرط اخذ استعلام مدارک تحصیلی و آکادمیک وی بوده است. اقدامی که اگر در دوره چهارم به‌درستی انجام می‌شد، مدرک دکتری شهردار وقت (آقای براتیان) از دکتری به دیپلم تنزل نمی‌کرد.

وی همچنین در خصوص تناقض در فرم ارسالی معرفی شهردار به وزارت کشور سال ۹۲ و ۹۶ عنوان کرد: در معرفی آقای براتیان در سال ۹۲ قید شده بود که ایشان مدرک فوق‌دیپلم خود را در دانشگاه دولتی هرمزگان کسب کرده است اما در سال ۹۶ قید نشده است. دلیل این تناقض چیست؟ آیا برای مدرک ایشان مشکلی به وجود آمده است.

وی افزود: این تناقض در حالی است که اگر فردی سابقه مدیریت به‌عنوان شهردار را در کارنامه خود داشته باشد، می‌تواند با مدرک دیپلم شهردار شود.

علیرضا باغچقی خواستار پیگیری مفاد قانونی این جابجایی بدون اطلاع اعضای شورا شد.

 

فردی که جابجا شده، متخصص است

رییس کمیسیون عمران، ترافیک و معماری شورای شهر بجنورد نیز در این جلسه گفت: اشکالاتی بر تصمیم رییس شورا مبنی بر جابجایی نیروهای شهرداری است. حذف نیروهای کارآمد از بدنه شورای شهر، بر خروجی شورای شهر تأثیر منفی خواهد گذاشت.

سید محسن موسوی اظهار داشت: انتظاران را داشتیم تا این تصمیمات مهم در صحن شورا و با نظر تمامی اعضا اتخاذ شود.

موسوی افزود: مهدی معلم در مقطع دکتری مدیریت مشغول به تحصیل است و همچنین در انتخابات کارگری شهرداری بجنورد بالاترین رأی را آورده است؛ از این‌سو هم متخصص و هم از محبوبیت بالایی برخوردار است.

 

اخذ این‌گونه تصمیمات درشان جلسه عمومی شورا نیست

رییس شورای اسلامی شهر بجنورد نیز در این جلسه و در پاسخ به ابهامات این جابجایی گفت: این‌گونه تصمیمات جزئی نباید در صحن شورا مطرح شود و درشان اعضا نیست که بخواهیم با این موضوعات وقت نمایندگان مردم را تلف کنیم.

مهدی محمدی اظهار داشت: در دوره سوم شورا، حدود ۴-۵ نفر نیرو داشتیم و پس از افزایش اعضا در دوره چهارم، افزایش نیرویی داشتیم.

وی افزود: در دور پنجم شورا، چهار جایگاه شورای شهر مرکز استان کاهش یافت و بنده در همین راستا اقدام به کوچک‌سازی شورا کرده است.

محمدی تصریح کرد: پیگیری موضوعات مرتبط با شهردار جزو وظایف خاص بنده است و درشان رییس و یا حتی عضو شورا نمی‌بینم که با کارمند شورا دراین‌باره مشورت کنم.

مقرر شد تا برای هفته آینده بند قانونی مبنی بر تأیید این اقدام رییس شورای شهر به صحن ارائه شود.

 

افزایش ۱۰ درصدی نرخ تاکسی‌های شهری

در بخش دیگری از جلسه نیز افزایش نرخ تاکسی‌ها موردبررسی قرار گرفت و تاکسی‌های تلفنی و تاکسی‌های عمومی (زرد) به‌طور متوسط ۱۰ درصد افزایش یافت.

رییس شورای اسلامی شهر بجنورد عنوان کرد: این مصوبات افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها به فرمانداری ارسال می‌شود و تا حدود دو هفته آینده تعیین وضعیت می‌شود.

 

پلمپ مجمع مشاوران جوان

رییس کمیسیون عمران، ترافیک و معماری شهری درباره مجمع مشاوران جوان نیز گفت: تعداد بسیاری از جوانان شهر ما در این نهاد وابسته به شورای شهر مرکز استان فعالیت دارند.

موسوی اظهار داشت: این نهاد از زمان شورای چهارم مشغول به فعالیت است و تاکنون اقدامات مثبتی نیز داشتند. این جوانان نیز بدون چشم‌داشت مشغول به فعالیت بودند. درخواست تجدیدنظر درروند کاری کنونی را دارم.

مهدی محمدی دراین‌باره گفت: تمامی درخواست‌های این نهاد که از مجرای قانونی خود به شورا آمده، موردبررسی قرار گرفته است و اکنون نیز اگر اعتراضی دارند باید به کمیسیون مربوطه یعنی کمیسیون ورزش و جوانان رجوع کنند.

رییس کمیسیون ورزش و جوانان نیز دراین‌باره گفت: من ۴۵ روز پیش از آغاز دوره پنجم گفته بودم که مجمع مشاوران جوان باید غزل خداحافظی را بخوانند.

سید احمد وکیلی اظهار داشت: این رویه کاری برای شورا صحیح نیست؛ ما باید از باتجربه‌ها و بزرگان شهری مشاوره بگیریم. جوانان باید نقش همراهی و همیاری برای شورا داشته باشند.

پس از گفت‌وگو و اظهارنظر مثبت تعدادی از اعضا، مقرر شد این نهاد به روند کاری طبیعی خود تا تعیین تکلیف در جلسه کمیسیون ورزش و جوانان ادامه دهد.

به گزارش اتفاقیه، مجمع مشاوران جوان ۱۳۰ عضو و حدود یک سال است که در کنار اعضای شورای شهر مرکز استان فعالیت دارد.

 

در حاشیه:

* کشمکش و تبادل‌نظرها در خصوص عزل مدیر اداری مالی شورای اسلامی شهر بجنورد حتی بعد از جلسه و خارج از ساختمان جلسات شورا نیز ادامه داشت اما هیچ‌یک از طرفین از موضع خود کوتاه نیامدند.

* مهدی محمدی متن پیام‌های شخصی خود را با یکی از مسئولان مجمع مشاوران جوان در صحن شورا قرائت و به ادبیات تهدیدآمیز و به‌دوراز ادب آن‌ها اعتراض کرد.

* دفاع تمام‌قد آقای شافعی، سرپرست سازمان حمل‌ونقل بار و مسافر شهرداری از افزایش کرایه تاکسی‌ها.

انتهای پیام/ حمید یزدان پناه

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.