سرویس اجتماعی | کد خبر: 26154
تاریخ انتشار: 1396/07/26 - 10:16:40

به مناسبت سالروزشهادت سردارمحمدزاده

سردار خندان

سردار خندان,

سردار شهید محمد زاده در دوم اردیبهشت سال 1340 در روستای «نوده» بجنورد دیده به جهان گشود. دوران نوجوانی و جوانی او با سال‌های اوج‌گیری انقلاب اسلامی هم‌زمان بود و هنوز یاد و خاطره حضور او در مبارزه با رژیم ستم‌شاهی برای اطرافیانش زنده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتفاقیه، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، از نخستین کسانی بود که ندای امام خمینی (ره) برای پیوستن به بسیج را اجابت کرد. سال 1361 رسماً وارد سپاه شد.

آغاز جنگ تحمیلی فصل تازه‌ای در زندگی‌اش رقم زد. دفاع جانانه او در تثبیت خط جزیره مجنون در عملیات خیبر در سال 1362 زمینه آشنایی‌اش را با سردار شهید نورعلی شوشتری فراهم کرد و این آشنایی تا لحظه شهادتش در پاییز 88 سیستان و بلوچستان، او را همراه سردار بزرگ خراسانی نگه داشت. رزمندگان خراسانی شرکت‌کننده در عملیات بدر در سال 1363، خاطره دفع حملات دشمن و رشادت‌های شهید محمد زاده را هنگامی‌که سردار شهید برونسی، فرمانده تیپ جوادالائمه (ع) به شهادت رسیده بود، به خاطر دارند.

بعد از عملیات بدر به‌عنوان جانشین فرمانده یگان دریایی لشکر 5 نصر به ادامه خدمت پرداخت. حضور در عملیات والفجر 8 و دیگر عملیات بزرگ و کوچک سپاه اسلام در جنوب و غرب مانند عملیات نصر 6 و 8 و بیت‌المقدس 2 و کربلای 10 در عمق خاک عراق که به آزادی حلبچه انجامید، از دیگر خاطرات به‌جامانده از فرمانده گردان خط‌شکن نصرا... است. زخمی شدن شدید در جریان عملیات کربلای 4 او را برای مدتی از حضور در جبهه دور داشت، اما هنوز بهبودی کافی نیافته بود که بار دیگر در جمع رزمندگان حضور یافت.

بعد جنگ، دوره عالی نظامی‌دافوس را با موفقیت پشت سر گذاشت و در آذر 1369 به‌عنوان رئیس ستاد تیپ جوادالائمه (ع) منصوب شد و از سال 1373 تا پایان 1376 به‌عنوان جانشین فرمانده این تیپ، مسئولیت 90 کیلومتر از نوار مرزی با عراق را بر عهده گرفت.

هنوز عرق بازگشت از مرزهای غربی، بر تنش خشک نشده بود که تابستان 77 برای مقابله با شرارت اشرار در شرق کشور راهی خطوط مرزی در جنوب خراسان گردید و در همین زمان به‌عنوان فرمانده تیپ جوادالائمه (ع) منصوب شد. سال 1381 به‌عنوان معاون عملیات لشکر 5 نصر مشغول به کار شد؛ مسئولیتی که تا سال 1384 که به‌عنوان فرمانده تیپ جوادالائمه (ع) منصوب شد، ادامه یافت.

 ناامنی در جنوب شرق کشور باعث شد تا در کنار سردار شهید شوشتری راهی سیستان و بلوچستان گردد و مسئولیت تیپ مستقل سلمان و فرماندهی قرارگاه شهید حسنی را بر عهده گیرد. با ایجاد تغییرات ساختاری در سپاه، فرماندهی سپاه سلمان سیستان و بلوچستان به وی سپرده شد. آخرین مسئولیتی که در صبحگاه خونین 26 مهر 1388 با پرواز روح ملکوتی‌اش در شهرستان سرباز استان سیستان و بلوچستان به پایان رسید.

انتهای پیام/اتفاقیه


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.