سرویس اجتماعی | کد خبر: 26228
تاریخ انتشار: 1396/07/30 - 10:11:30

کاهش نگران کننده سن اعتیاد در بجنورد/ افزایش اعتیاد دستاورد حاشیه نشینی

کاهش نگران کننده سن اعتیاد در بجنورد/ افزایش اعتیاد دستاورد حاشیه نشینی,

اعتیاد امروز به پاشنه آشیل آسیب‌های اجتماعی تبدیل شده است، عدم برنامه ریزی دقیق و نبود همت قاطع در مبارزه با مواد مخدر در میان مسئولان باعث ایجاد نگرانی در حوزه اعتیاد شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتفاقیه به نقل ازبجنا؛ اعتیاد یکی از معضلات بزرگ جوامع بشری و هم چنین یک بیماری که به نوعی ویرانگر جوامع و برخی اوقات نابودگر کانون گرم خانواده می‌شود، به شمار می‌آید که اخیراً گریبانگیر مردم کشور ما را بیش از پیش گرفته است.

حیدر اقبالی مطلق معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان خراسان شمالی گفت: امروز اعتیاد دامن بیشتر خانواده‌ها را گرفته است و کمتر خانواده ای را می‌بینیم که با این موضوع درگیر نباشند.

وی با اشاره به اشکال مختلف اعتیاد، ادامه داد: اعتیاد در اشکال مختلف مواد دخانیات، مواد سنتی و صنعتی است، آنچه در استان ما شایع است، استفاده از مواد مخدر سنتی مانند تریاک است و بیشتر کشفیات در استان ما نیز به مواد مخدر سنتی باز می‌شود.

اقبالی با بیان اینکه گرایشات به مواد مخدر به زیر 18 سال رسیده است، افزود: آنچه امروز در میان جوانان شایع است گرایش به دخانیات مانند سیگار و بی تی است که اولین پله برای ورود به عرصه استفاده از مواد مخدر هستند.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی استان تصریح کرد: اغلب این شروع مصرف‌ها از مجلس‌های دوستانه، پارتی‌ها و جشن تولدها آغاز می‌شود، بعد از آنکه بدن به مصرف دخانیات عادت می‌کند و نیاز بدن تأمین نمی‌شود جوانان به مواد مخدر سنتی روی می‌آورند.

 

اعتیاد؛ یکی از مهم‌ترین دلایل طلاق

وی عنوان کرد: قالبا تا زمانی که مصرف کننده‌ها به این باور نرسند، راهی که رفته، اشتباه است هیچ راه حلی برای درمان آن‌ها جواب نخواهد داد و قالبا بعد از ترک دوباره به مصرف مواد اقدام می‌کنند.

وی با اشاره به نوع مواد مصرفی در اقشار مختلف جامعه، گفت: امروز نوع آلودگی به مواد مخدر مختلف است، در اقشار متوسط به بالا به دلیل داشتن درآمد ثابت نمی‌توان اعتیاد را تشخیص داد و به نوعی قشر متوسط به بالا اعتیاد پنهان دارند.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی، مطرح کرد: امروز در حواشی شهرها آنچه مشاهده می‌شود بخشی از افراد به اعتیاد مبتلا هستند، متاسفانه در چند سال اخیر این موضوع در میان زنان هم افزایش یافته است.

اقبالی با اشاره به طلاق افزود: امروز یکی از مهم‌ترین عوامل طلاق بحث اعتیاد است، در بررسی علل جرائم قالبا به مواردی می‌رسیم که مجرم بنوعی با طلاق و اعتیاد ارتیاط دارد.

 

زنگ خطر اعتیاد برای دانش آموزان

وی با اشاره به ورود مواد مخدر به میان دانش آموزان گفت: مواد مصرفی شایع در میان دانش آموزان بیشتر از خانواده دوخانیات مانند سیگار و BT است و دانش آموزان به مرحله مصرف مواد سنتی وارد نشده‌اند اما به دلیل آنکه مصرف دخانیات قدم اول در اعتیاد است می‌تواند زنگ خطر برای دانش آموزان باشد.

وی با اشاره به راهکاره های مقابله با این روند ادامه داد: در حوزه دانش آموزی فرهنگ سازی برای مقابله با اعتیاد بسیار مهم است، خانواده‌ها رکن اصلی در پیشگیری از اعتیاد هستند و باید اعتقاد به زیان‌های مواد مخدر در میان افراد نهادینه شود.

وی در پایان افزود: زیرساخت‌های مناسبی برای نگهداری از معتادان در استان وجود ندارد، اگر مکان‌های مناسب برای نگهداری معتادان در استان وجود داشته باشد نیروی انتظامی توانایی جمع آوری معتادان و افراد خطرناک را دارد.

انتهای پیام/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.