نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس بین المللی | کد خبر: 26761
تاریخ انتشار: 1396/09/02 - 19:06:11

واشنگتن‌پست:

آمریکا با هدف مقابله با نفوذ ایران، به دنبال حضور بلندمدت در سوریه است

یک روزنامه آمریکایی گزارش کرد که آمریکا در صدد است حضور نظامی خود را در شمال سوریه با هدف اعمال فشار به دولت دمشق حفظ کند و به نوعی به دنبال مهار نفوذ ایران در این کشور می‌باشد.

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، ‌مقامات آمریکایی می‌گویند که امیدوارند که از ادامه حضور ارتش آمریکا در شمال سوریه که بیشتر تحت سیطره گروه مسلح موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) است، برای اعمال فشار به «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه برای واگذاری امتیازاتی در مذاکرات صلح «ژنو» بهره گیرند.

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست در گزارشی در این خصوص نوشت، مذاکرات صلح ژنو در خصوص سوریه پایان ماه جاری میلادی از سرگرفته می‌شود.

این گزارش اینگونه ادامه داد که خروج ناگهانی آمریکا از سوریه می‌تواند موجب شود که اسد تمام قلمرو سوریه را در اختیار بگیرد و حیات سیاسی وی تضمین شود. این مسئله یک پیروزی برای ایران و شکستی برای ایالات متحده محسوب می‌شود.

مقامات آمریکایی می‌گویند که برای جلوگیری از چنین برآیندی، قصد دارند که حضور ارتش آمریکا در شمال سوریه را حفظ کنند و دولتی محلی در این منطقه امور شهرها را در اختیار داشته باشد.

«جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا هفته گذشته درباره حضور نیروهای آمریکایی در سوریه گفت«ما قصد نداریم همین حالا» قبل از حصول توافق سیاسی میان اسد و معارضان سوری «عقب‌نشینی کنیم».

وی توضیح داد: «ما قصد داریم اطمینان حاصل کنیم که شرایط را برای یک راه‌حل دیپلماتیک فراهم آوریم نه اینکه بخش نظامی را به اتمام برسانیم و بگوییم بقیه امور با شما باشد».

هرچند تعداد رسمی نظامیان آمریکایی که در حال حاضر در سوریه مستقر هستند، 503 نفر است که برای آموزش و کمک به SDF اعزام شده‌اند، اما به نوشته واشنگتن‌پست، شمار واقعی آن‌ها بسیار بالاتر از این آمار است.

متیس تصریح کرد که هنوز هیچ تصمیمی درباره تعداد نیروهایی که قرار است در سوریه باقی بمانند، اتخاذ نشده است و آن‌ها تا زمان به جنب و جوش افتادن فرایند ژنو در سوریه باقی می‌مانند.

وی گفت: «این به مفهوم آن نیست که همه نظامیان باقی می‌مانند. بخشی از نظامیان این کشور را ترک می‌کنند».

«نیکلاس هیراس» از مرکز امنیت جدید آمریکا در واشنگتن در خصوص این تصمیم آمریکا برای ادامه حضور در سوریه می‌گوید، طرح ادامه حضور نظامیان آمریکا نشان‌دهنده تغییر نوع مأموریت آمریکا در سوریه از شکست داعش به راهبرد بزرگتر کاخ سفید با هدف مهار نفوذ ایران می‌باشد.

با اینحال خبرگزاری تاس گزارش کرد، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین روز پنج‌شنبه (امروز) درباره این گزارش گفت که کرملین در خصوص معتبر بودن این گزارش تردید دارد.

وی گفت: «ما هیچ چیز درباره منابع این گزارشات نمی‌دانیم. ما هیچ‌چیز درباره معتبر بودن این اطلاعات نداریم، بنابراین در این خصوص اظهارنظری نمی‌کنیم».

انتهای پیام/ فارس


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.