سرویس پیشنهاد سردبیر | کد خبر: 26899
تاریخ انتشار: 1396/09/12 - 09:36:04

سرمقاله:

آقای استاندار به داد استان برسید

آقای استاندار به داد استان برسید,

از جنابعالی نه به‌عنوان استاندار که قطعا در وظایف شما و برنامه‌های شما حمایت از سرمایه گزاری تعریف‌شده است و نه به‌عنوان استانداری با نگاهی توسعه‌ای که به دنبال چابک سازی مسیرها و فرایندها هستید، بلکه از شما به‌عنوان شخصیتی که دغدغه توسعه اقتصادی کشور و استان رادارید خواهش  می‌کنم چند روزی را از ساختن فرایندها و کارها را به گروه‌ها و کارگروه‌ها سپردن  بی‌خیال شوید و خودتان روزی را برای تعیین تکلیف اندک پروژه‌هایی که امروز درگیر موانع و مشکلاتی هستند، نمایید و با طرفین مدعی بنشینید و سخنانشان را بشنوید و هر چه حق هست دستور بدهید تا انجام شود.

 اطمینان داشته باشید این شیوه جز اینکه از مشکلات فعلی خواهد کاست  به فرایند سازی و راه‌اندازی  سیستم هم کمک خواهد کرد. متاسفانه به عرض برسانم اینجا ایران است بافاصله بسیاری از شاخص‌های توسعه‌ای و بد نیست بگویم خراسان شمالی در تحقق فرایندهای توسعه‌ای اگر آخرین رتبه را دارا نباشد ، جزو آخرین‌ها هست لذا خواهشمندم با نگاهی به موارد ذیل شخصا در این موارد دخالت فرمایید و نتیجه آن هر چه بود دستور دهید عمل کنند و با خاطیان هم برخورد کنید و مردم را هم در جریان امور قرار دهید تا بخشی از سردرگمی مردم که حرفه‌ای ضدونقیض می‌شنوند، کاسته شود.

چند نمونه را خدمتتان عرض می‌کنم

پروژه‌ای مانند پارکینگ طبقاتی در هر استان دیگری می‌بود تا به امروز تکمیل‌شده بود و آیین افتتاحیه آن‌هم برگزارشده بود  گناه سرمایه گزار چیست که به فراخوان مسئولان وقت اعتماد کرده است و سرمایه خویش را چند سالی اسیر این تصمیم نموده است و هر چه زمان می‌گذرد بلاتکلیف‌تر از قبل است مسؤولینی که هنوز مصاحبه‌هایشان از ذهن ما پاک نشده و در آرشیو رسانه‌ها باقی‌مانده است اگر کارشناسی نبوده چرا اقدام به فراخوان نموده‌اند و اگر کارشناسی بوده است حرف‌وحدیث‌های امروز برای چیست و......

مجموعه تولیدی مبلمان پارت آوا که به دعوت دفتر سرمایه گزاری استانداری در اینجا سرمایه گزاری کرده‌اند که با 70  کارگر در حال فعالیت بود و اکنون  نیروهای فعالش به زیر 25 نفر رسیده است و محصولاتش اضافه بر عرضه در استان در سایر نقاط هم عرضه می‌شد به دلیل تنگ‌نظری‌ها و سخت‌گیری‌ها و برداشت‌های غلط از قوانین  مالیاتی در وضعیت  نامناسبی به سر برده و امروز در حالت شبه تعطیلی به سر می‌برد، همه این‌ها در حالی است که واحد فوق واحد نمونه کشوری انتخاب‌شده و ده سال معافیت مالیاتی داشته است و امروز باید فاز دو آن افتتاح می‌شد اما همه این بدسلیقگی‌ها در حال بلعیدن این واحد فعال صنعتی است  و اگر توجهی نشود همین اندک فعالیتش هم از بین خواهد رفت .

یا مشکلاتی که باعث شده  صنایع دیگر هم در سودای تعطیلی باشند و وقتی پای درد و دلشان که می‌نشینی آرزوی تعطیلی واحدشان رادارند تا توسعه آن .

یادمان نرفته که چند سال قبل به دلیل قطع گاز یکی از واحدهای صنعتی صاحب آن تولیدی واحد خود را تعطیل کرد و امروز از آن واحد فقط سوله‌ای به‌جامانده است و بیکار شدن کارگرانی و هدر رفت آن‌همه سرمایه‌گذاری را در پی داشته است.

جناب آقای استاندار حضرت‌عالی نیک می‌دانید که در اکثر واحدهای پذیرایی کشور و اروپا سالاد و ماست به‌صورت فله‌ای سرو می‌شود اما در استان ما ظاهرا تفسیر متفاوتی از قانون می‌شود و سخت‌گیری‌هایی که وقتی انسان می‌شنود یا می‌بیند فقط مایه تعجب  آدمی را فراهم می‌کند .

آخرین مورد هم مالیات ارزش‌افزوده‌ای که به‌جای توسعه کشور و استان ؛ متاسفانه بی‌انگیزگی فعالیت اقتصادی و دور زدن قانون را فراهم کرده است مثلا شرکت توزیع مواد غذایی که شاید بتوان گفت بزرگترین شرکت توزیع استانی بود و تا چند سال قبل مالیات خود را در استان پرداخت می‌کرد از سال قبل با ثبت شرکتی در شهری دیگر با پرداخت کمتر از یک‌پنجاهم مالیات پرداختی در خراسان شمالی، در حال فعالیت در همین استان است  اما فقط و فقط به خاطر سخت‌گیری‌های بیش‌ازحد مالیاتی متاسفانه مجبور به این اقدام شده است، مخلص کلام اینکه استانی که به لحاظ  سرانه درآمدی رتبه آخر رادار است اما در وصول مالیات ازجمله 5یا 10 استان اول کشور است .

وقتتان را نگیرم و مجال کوتاه کنم که نمونه‌هایی از این قبیل زیاد هستند و خواهشمندم به مشکلات همین اندک سرمایه گزاران رسیدگی کنید تا این‌ها خود بهترین مبلغان سرمایه گزاری در استان ما باشند و مانع بیکاری کارگران شده و باعث نشویم که همین اندک سرمایه گزاران هم عطای استان را به لقایش ببخشند. امید آنکه در روزهای آینده به همت و تدبیر شما این چند گره باز شود.

انتهای پیام/حبیب یزدان پناه


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.