سرویس اجتماعی | کد خبر: 26939
تاریخ انتشار: 1396/09/13 - 13:49:11

اتفاقیه گزارش می‌دهد؛

گلیل شیروان منطقه‌ای مستعد برای ورزش‌های زمستانی

گلیل شیروان منطقه‌ای مستعد برای ورزش‌های زمستانی,

گليل شيروان یکی از مناطق زیبا و جذاب شهرستان بوده که به‌واسطه دارا بودن کوهستان و دشت، منطقه‌ای بسیار مستعد به‌منظور انجام ورزش‌های زمستانی است.


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتفاقیه، وجود فضاهای مختلف گردشگری در منطقه گلیل شیران و بارش‌های برف در این منطقه از اواسط پاییز که به‌گونه‌ای یکی از مناطق پربارش استان محسوب شده، این منطقه را مستعد جذب گردشگر به‌منظور بازدید و همچنین انجام ورزش‌های زمستانی درکرده است.

با توجه به اینکه گردشگری زمستانی یکی از فرصت‌های مناسب برای رونق توریسم در منطقه و نیز ایجاد نشاط اجتماعی است ازاین‌رو برنامه‌ریزی متولیان امر را می‌طلبد.

تاکنون برای جذب گردشگر برای فصل زمستان در این منطقه اقدام اساسی صورت نگرفته است، ازاین‌رو توجه جدی به گردشگری زمستانی در این منطقه و تامین زیرساخت‌های مناسب ضروری است.

با نگاهی به جغرافیایی این منطقه مشخص می‌شود  که گلیل در 80 كيلومتری شهر شيروان نزدیك به روستای «نامانلو» قرار دارد و در حوالی  این دشت قله زكریا واقع‌شده كه بقعه امام‌زاده زكریا نيز زیبایی معنوی خاصی به این فضا روح‌بخش، داده است.  پوشش گياهی آن شامل گياهان دارویی گون، گل‌گاوزبان، خارشتر، گل اطلسی و قره كوهی است. درخت ارس كوهی كه چوب آن كاربردها زیاد در صنعت چوب دارد نيز ارمغان این طبيعت زیباست. وجود بــرف در میانکوه‌ها این منطقه در كنار گل‌ها رنگارنگ آن قدرت الهی را به نمایش می‌گذارد. منطقه گليل شــيروان بــه لحاظ این زیبایی‌ها جزو مناطق گردشگری قرارگرفته است و اميد است با سرمایه‌گذاری در این زمينه سالانه شاهد حضور و بازدید ده‌ها هزار گردشگر باشيم.

زمستان‌های سرد منطقه گلیل و ارتفاع زیاد برف آن که بعضا  در برخی نقاط به 2 متر هم می‌رسد زبانزد عام و خاص است و اکنون بعد از بارش اولین برف پاییزی گلیل سبزپوش شیروان کاملا سفیدپوش ده و نمای بسیار زیبایی پیداکرده است.

این منطقه در تمام فصول جاذبه‌های بسیار زیبایی دارد که می‌تواند در زمینه جذب گردشگر با توجه به ظرفیت‌های سرشار این بخش، بسیار مفید باشد..

یکی از ظرفیت‌های مهم این منطقه ، سد گلول است که احداث‌شده و نقش مهمی در تامین آب شرب عشایر منطقه و خصوصا حیات‌وحش آن دارد که در زمستان با توجه به سردی هوا کاملا یخ‌زده می‌زند  که خود نشان‌دهنده وجود بستر مناسب دیگری جهت ورزش‌های زمستانی است.

مقبره معصوم زاده زکریا(ع) نامانلو یکی دیگر از مهم‌ترین آثار تاریخی بخش سرحد شیروان است که در حدفاصل نامانلو و مزرعه گلیل در قله سخت گذر یکی از ارتفاعات منطقه قرار دارد.

مقبره معصوم زاده زکریا بخش سرحد شیروان دارای گنبد سبزرنگ و بارگاهی که مردم شیروان و بخصوص روستاییان اطراف طبق اعتقاد مذهبی دریکی از روزهای تابستان که معمولا توسط معتمدین محلی اعلام می‌شود گروه‌گروه به‌سوی قله کوه زکریا به حرکت درمی‌آیند.

 گلیل از دره‌ها و چشمه‌سارهای کوچکی به وجود آمده که آب نسبتا فراوان و آبشارهای کوچک آن در فصل بهار و تابستان پذیرای بسیاری از گردشگران و مسافران است.

این منطقه بزرگ‌ترین مرتع طبیعی خراسان شمالی در بخش سرحد که مرکز اصلی ییلاق عشایر شیروان است که ییلاق آن‌یکی از شکارگاه‌های طبیعی مردم سرحد شیروان و پوشاک گرم حتی در فصل تابستان یکی از وسایل ضروری این منطقه گردشگری است

درگذشته نه‌چندان دور گلیل به‌صورت یک جنگل انبوه بوده و منطقه تحت گلیل نیز چمنزاری از انواع گون‌ها بوده که دشت گلیل دارای اماکن تاریخی و باستانی است ازجمله آن‌ها قلعه قدیمی 'خلیفه' که محل اسکان اعراب بوده که گوم عرب‌ها هم می‌گویند و بعدا به شهر بابا عرب عشق‌آباد کوچ کرده اند.

گلیل محل ییلاق عشایر ایلات بیچرانلو، میلانلو و شیخ امیر بوده است که در حال حاضر هم جمعیتی از عشایر کرد به دامپروری و این شغل سنتی مشغول هستند.

گلیل دارای آب و هوایی عموما کوهستانی، با شیب‌های تند و دره‌های عمیق و صخره‌های مرتفع است که بخش وسیعی از منطقه را جنگل‌های ارس با زادآوری طبیعی مطلوب تشکیل می‌دهد که از شرق به غرب بر تراکم آن‌ها افزوده می‌شود.

 گلیل همان‌گونه که این منطقه در تابستان جاذبه‌های خاص خود را دارد در زمستان نیز بسیار دیدنی و زیبا است و گردشگران را به خود فرا می‌خواند.

اساسا این منطقه ظرفیت بالقوه‌ای دارد و با توجه به اینکه ارتفاع منطقه از سطح دریا بالا بوده و برف‌گیر است ازاین‌رو یکی از مزیت‌های گلیل، تبدیل‌شدن به مکان ورزش‌های زمستانی است.

ازاین‌رو باید از طرح‌های گردشگری و از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در منطقه گلیل استفاده بهینه کرد و شرایط جذب سرمایه‌گذاری در آن فراهم شود.

گفتنی است این منطقه با توجه به دارا بودن ویژگی‌های خاص طبیعی ازجمله جنگل‌های انبوه درختان ارس و تنوع بسیار زیاد پوشش گیاهی و نیز زیستگاه خالص‌ترین قوچ اوریال، اولین بار در 27 تیرماه سال 1350 توسط سازمان شکاربانی و نظارت بر صید آن زمان، منطقه حفاظت‌شده اعلام شد.

وجود پاسگاه مرزی در روستای نامنلو و فعالیت مرزبانان غیور در شرایط بد جوی در این نقاط دوردست هم نشان از عزم و اراده راسخ  این عزیزان جهت خدمت به‌نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دارد.

انتهای پیام/حشمتی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.