نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس سیاسی | کد خبر: 26996
تاریخ انتشار: 1396/09/16 - 19:49:27

ظریف: عربستان باید به جای تروریسم، توسعه و شکوفایی را گسترش دهد

وزیر خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه خبری راشا تودی از اقدامات عربستان به شدت انتقاد کرد.
 ظریف: عربستان باید به جای تروریسم، توسعه و شکوفایی را گسترش دهد,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ؛ محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مصاحبه با راشا تودی گفت زمان آن رسیده است که عربستان سعودی به جای تولید «سازمان‌های تروریستی و دیکتاتورها»، رفاه و شکوفایی را گسترش دهد.

 ظریف گفت: عربستان سعودی سابقه طولانی در حمایت از گروه‌های تندرو دارد. آن‌هایی که از صدام حسین حمایت کردند، ما نیستیم. ما آن‌هایی نیستیم که از طالبان حمایت کردند. ما آن‌هایی نیستیم که از داعش و جبهه النصره پشتیبانی کردند. آن‌هایی که در حال تامین مالی برای تروریسم در سراسر جهان هستند، ما نیستیم.»

ظریف افزود: «من فکر می‌کنم همسایگان سعودی ما به زودی درخواهند یافت مار‌هایی که می‌پرورانند، تمام مار‌هایی که در طی ۴۰ سال گذشته پروراندند – چه صدام حسین باشد چه طالبان و داعش – همه در نهایت علیه خودشان اقدام کرده‌اند. اکنون زمان آن رسیده است که به جای سازمان‌های تروریستی و دیکتاتورها، توسعه و موفقیت تولید کنند.»

ظریف همچنین به نقش عربستان در جنگ یمن اشاره کرد و گفت: ائتلاف به سرکردگی سعودی اساسا یمن را نابود کرده و جان غیرنظامیان را گرفته است. اکنون این یک حقیقت بین‌المللی است که سعودی‌ها حتی از به قتل رساندن کودکان و سالمندان نیز در بمباران‌های بی‌‌دلیل مناطق غیرنظامی در ۳۰ ماه گذشته در یمن خودداری نکرده‌اند.

وزیر خارجه کشورمان گفت: «ما از ابتدا گفتیم یمن نیازمند راه حل سیاسی و نه راه حل نظامی است. ما یمن را بمباران نمی‌کنیم؛ عربستان است (که این اقدام را انجام می‌دهد.)»

ظریف همچنین درباره دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اظهار نظر کرد و به «ادامه دشمنی و خصومت» ترامپ علیه ایران اشاره کرد. او گفت: «متاسفانه دولت کنونی (آمریکا) از هیچ رفتاری که به صورت بین‌المللی پذیرفته شده باشد درباره ایران استفاده نمی‌کند و آن‌چه که شما می‌بینید، واکنش ایران به این مسئله است.»

او همچنین به توافق هسته‌ای ایران اشاره کرد. دونالد ترامپ پیش از این توافق هسته‌ای ایران را «بدترین توافقی که تاکنون درباره آن مذاکره شده است» خوانده است و همچنین تعهد ایران به مفاد برجام را تایید نکرده است. با وجود این، ظریف گفت: در صورتی که آمریکا از این توافق خارج شود، واشنگتن به جهان نشان خواهد داد طرف قابل اعتمادی برای مذاکره نیست.

وزیر خارجه ایران گفت: «این یک توافق بین‌المللی است. اگر آن‌ها (آمریکا) تصمیم بگیرند به تعهد بین‌المللی خود پایبند بمانند، به نفع آن‌ها خواهد بود. در صورتی که توافق بین‌المللی خود را نقض کنند، اول از همه به جهان نشان می‌دهند که قابل اعتماد نیستند و هیچ فردی نمی‌تواند با هیچ رئیس جمهوری در آمریکا وارد مذاکره شده و یا توافقی حاصل کند؛ زیرا ممکن است رئیس جمهور بعدی به قدرت برسد و توافق را نقض کند.»

او افزود: این پیام خوبی برای جامعه بین‌الملل نیست. با این‌حال، اگر آن‌ها تصمیم بگیرند این پیام را بفرستند، ایران گزینه‌هایی در اختیار دارد و این گزینه‌ها محدود نیستند. من فکر نمی‌کنم این گزینه‌ها برای آمریکا خوشایند باشند.

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.