نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اجتماعی | کد خبر: 27099
تاریخ انتشار: 1396/09/22 - 09:40:34

لطفا هزینه راه رفتنتان را بپردازید !

لطفا هزینه راه رفتنتان را بپردازید !,

قدم زدن در کوچه‌ها و خیابان‌های شهرمان ، هزینه دارد! منتهی هزینه‌ای پنهانی؛ موقعی که انسان احساس آرامش و آسایش نداشته باشد ، فعل‌وانفعالات ذهن و روح به‌هم‌ریخته می‌شود یعنی سلول‌های سیستم روانی تحت تاثیر زشتی‌های مولد زباله‌های پراکنده قرار می‌گیرد آن‌وقت است که احساس می‌کنیم آرامشمان خدشه‌دار و فکرمان مغشوش شده است.

زباله‌ها دشمنان بدون سلاح فیزیکی هستند ، سلاحشان مرموز و پنهان اما خطرساز سلامت هر انسان است.

با نگاهی به سطل‌های بزرگ زباله در نقاط مختلف شهر ، تصویری تقریبا مشابه می‌توان متصور شد ؛ سطل‌هایی با اندک زباله‌ای درون آن ، کیسه‌های زباله پاره شده توسط حیوانات ، خرده‌شیشه ،مقوا ، نخاله‌های ساختمانی ، وسایل اسقاطی ... که پای همان سطل‌ها انباشته‌شده است و روان آب‌هایی که عموما از این سطل‌ها به روی زمین نشت کرده و بوی تعفن از شعاع 20 متری قابل‌استشمام است.

این تصویر کلی از یک سطل زباله در شهر است که تقریبا فرقی نمی‌کند کجای شهر باشد ؛ خیابان اصلی ، کنار پارک ، کوچه فرعی ... .

معابر کثیف و پر از زباله و رفتارهای نازیبای عابران از عوامل ایجاد ناسازگاری روانی و نهایتاً ایجاد استرس در انسان است.

با رسیدن فصل باران و برف این عدم رعایت بهداشت عمومی باعث افزایش و انتقال بیشتر بیماری‌های عفونی و انگلی می‌شود که نه‌تنها برای حیوانات (عموما گربه‌هایی که حول این سطل‌ها روزگار می‌گذرانند)  بلکه بیشترین نقش منفی و پنهان آن برای شهروندان است.

در این شکی نیست که می‌توان طرحی نو در حل معضل ریختن زباله و ضایعات از جانب هر فرد و بازنگری شیوه‌های کم تأثیر گذشته در بهداشت شهری، درانداخت.

به‌هرحال هنگامی‌که تدابیر گذشته و حال در جهت نظافت شهری ناکافی به نظر می‌رسد و احتمالا ادامه این روند وضع را ازآنچه هست بدتر می‌کند باید از طرق دیگر وارد عمل شد.

چاره عملی پدیده کهنه بدمنظری کردن سطح معابر اصلی و فرعی شهری به‌زعم مردم در فاکتورهایی نهفته است که به‌کارگیری آنها در قالب تدابیر جدی فرهنگ گرایی قوام می‌یابد.

1.فرهنگ‌سازی و آموزش باید از دوران کودکی در محیط خانواده و مدرسه شکل بگیرد.

2.برخورد با رفتار متخلفانه و بی‌اعتنایی به تامین بهداشت شهری همانند جرائم متخلفان رانندگی امری ست سخت اما شدنی.

3.نصب سطل آشغال به تعداد کافی در فواصل مناسب و در تمام نقاط شهری و حومه

4.اجرای برنامه‌ی تفکیک زباله و اصرار بر انجام آن توسط مجریان مربوطه تا شکل‌گیری فرهنگ آن بین مردم ، که امری ست با چشم‌انداز چندین ساله ، نه صرفا یک شوی مدیریتی ! که پیشتر برای مقطع کوتاهی در شهرمان شاهد آن بوده‌ایم !

اتفاقیه/وحیدی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.