سرویس علمی فناوری | کد خبر: 27490
تاریخ انتشار: 1396/10/11 - 10:48:35

در مصاحبه با مدیر تجاری مخابرات استان عنوان شد؛

بررسی سرویس‌های جدید اینترنت پرسرعت مخابرات خراسان شمالی

بررسی سرویس‌های جدید اینترنت پرسرعت مخابرات خراسان شمالی,

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتفاقیه، استفاده مردم از اینترنت روزبه‌روز در حال افزایش است  ازاین‌رو باهدف جلب نظر مردم و پاسخگویی به نیازهای آنان از سوی مخابرات، رویکردها تغییر کرده و در سرویس‌های جدید اینترنت پرسرعت، قیمت‌ها نسبت به قبل با کاهش همراه است.

مدل «فروش اینترنت غیر حجمی با تاکید بر مصرف منصفانه» اخیرا در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به تصویب رسید و مطابق با این مصوبه، اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات اینترنت ثابت (ADSL و فیبرنوری) از دهم آذرماه سرویس‌های خود را طبق این تعرفه‌های جدید به فروش می‌رسانند.

مطابق با جدول منتشرشده از سوی وزارت ارتباطات، در این مصوبه تفاوت اینترنت حجمی سابق با مدل اینترنت غیر حجمی فعلی، تنها نبود محدودیت در سرعت است به‌نحوی‌که رگولاتوری کف سرعت را تعیین کرده و از اپراتورهای اینترنت خواسته که بر اساس این سرعت، اینترنت را با «حجم مصرفی منصفانه» ارائه کنند.

همچنین در ارائه این سرویس، در اکثر قریب به‌اتفاق سرویس‌های تعریف‌شده ، قیمت به ازای هر واحد گیگ اعم از داخلی و خارجی قیمت‌های مخابرات به‌صرفه‌تر از سایر شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات است.

مشترکان با لحاظ آیتم‌هایی چون کیفیت و کمیت می‌توانند از خدمات مخابرات استفاده کنند و خرید از مخابرات به‌نوعی سرمایه‌گذاری و ایجاد ارزش‌افزوده، درآمدزایی و اشتغال در استان خواهد بود.

همچنین از سویی مخابرات تنها اپراتوری است که درازای ارائه خدمات میزان هزینه مصرف اینترنت را به‌صورت پس پرداخت از مشتری دریافت می‌کند.

خبرنگار ما با گفت‌وگو با آقای محمود گریانلو، مدیر تجاری مخابرات منطقه خراسان شمالی، به تمام ابهامات و پرسش‌های احتمالی مشترکان در خصوص تعرفه‌ها جدید اینترنت پاسخ و در این خصوص این موضوع بحث و گفتگو کردیم که در ادامه ازنظر می‌گذرانیم.

 

تفاوت بین سرویس‌های اینترنت قابل‌ارائه در مدل جدید مصوبه 266 با سرویس‌های اینترنت مدل قبلی آن یعنی سرویس‌های حجمی چیست ؟

در مدل جدید برخلاف مدل قدیمی که قیمت سرویس‌های باند پهن بر اساس سرعت و ترافیک تعیین می‌شد معیار قیمت‌گذاری تنها سرعت سرویس خواهد بود و قطع سرویس به علت اتمام ترافیک مشترک به‌هیچ‌وجه رخ نخواهد داد. ضمن اینکه قیمت به ازای هر گیگابایت ترافیک به نسبت قبل کاهش قابل‌توجهی داشته است.

 

منظور از سطح مصرف منصفانه چیست ؟

حداکثر میزان مجاز استفاده از ترافیک با سرعت سرویس خریداری‌شده که توسط اپراتورها تعیین می‌شود و در صورت عبور میزان مصرف مشتری از این سقف سرعت سرویس به حد پایه(128K)  تنزل خواهد یافت. این معیار اندازه‌گیری در اکثر اپراتورهای اروپایی و آمریکایی رواج دارد.

 

مزیت سطح مصرف منصفانه(FUP)  چیست ؟

اعمال این محدودیت برای تضمین کیفیت پهنای باند برای عموم مشتریان است و با توجه به متوسط میزان مصرف مشتریان و سیاست‌های اپراتور تعیین می‌شود. ازآنجایی‌که ارائه سرویس نامحدود و عدم وجود سقف برای استفاده از ترافیک باعث می‌شود تعداد معدودی از مشتریان با مصرف غیرمتعارف باعث ایجاد اختلال در پهنای باند سایر مشتریان شوند برای رفع این مشکل مفهومی به نام سطح مصرف منصفانه یا FUP (Fair Usage Policy) در سطح بین‌الملل تعریف‌شده است.

 

ترافیک داخلی چیست ؟

منظور از ترافیک داخلی هر ترافیک با میزبانی سرور در داخل کشور است. سایت‌های داخل کشور برای مثال دسترسی به همه سایت‌های حاوی ویدیو و فیلم شبیه آپارات و .... و دسترسی به محتوای تمامی سرویس‌دهندگان VOD و IPTV اطلاق می‌شود.

 

ترافیک خارجی چیست ؟

منظور از ترافیک خارجی هر ترافیک با میزبانی سرور در خارج کشور است و سایت‌های خارج کشور به‌عنوان‌مثال مصارف تلگرام، اینستاگرام، توئیتر، گوگل، یاهو و ... خارجی حساب می‌شوند.

 

نحوه کسر از سطح مصرف منصفانه (FUP) هنگام استفاده از سایت‌های خارجی و داخلی چیست؟

ترافیک تعیین‌شده تحت عنوان سطح مصرف منصفانه (FUP) بر مبنای ترافیک داخلی تعریف‌شده است بر همین اساس به ازای مصرف هر گیگابایت ترافیک داخلی یک گیگابایت از سطح مصرف منصفانه کاسته می‌شود لیکن با توجه به هزینه بیشتری که تامین اینترنت خارجی دارد، به ازای مصرف هر گیگابایت ترافیک خارجی 2 گیگابایت از سطح مصرف منصفانه کم می‌شود. به‌عنوان‌مثال در سرویس با سطح مصرف منصفانه 20 گیگابایت، مشتری می‌تواند حداکثر 20G ترافیک فقط داخلی یا  10G فقط خارجی و یا ترکیبی از این دو را استفاده کند  به‌نحوی‌که حاصل جمع کل مصرف ترافیک خارجی با ضریب دو و ترافیک داخلی با ضریب یک برابر 20 شود. پس از اتمام سطح مصرف منصفانه مشتری می‌تواند به‌منظور جلوگیری از تنزل به‌سرعت پایه نسبت به خرید ترافیک اضافی اقدام کند.

 

در صورت پایان حجم سطح مصرف منصفانه چه اتفاقی می‌افتد؟

سرعت مشتری به‌سرعت پایه معادل 128 کیلوبایت می‌رسد اما  همچنان می‌تواند از ترافیک داخلی استفاده کند. درصورتی‌که مشتری نیاز به استفاده از اینترنت خارجی داشته باشد می‌بایست حجم اضافه خریداری کند که به‌محض خرید حجم اضافه سرعت ارتباط او به‌سرعت اولیه برگشته و می‌تواند مجدد مطابق همان مکانیزم از اینترنت داخلی و خارجی استفاده کند.

 

نحوه محاسبه مصرف حجم اضافه به چه صورت است؟

همانند حجم عادی ترافیک داخلی و بین‌الملل باقیمت متفاوت از هم محاسبه خواهد شد به‌نحوی‌که مصرف ترافیک خارجی دو برابر بیشتر از ترافیک داخلی محاسبه می‌شود.

 

مزیت خرید سرویس‌های پس پرداخت شرکت مخابرات چیست؟

مشتری هزینه مصرف اینترنت را پس از مصرف و از طریق صورتحساب تلفن پرداخت می‌نماید ضمن اینکه مشتری می‌تواند درخواست کند پس از اتمام FUP به‌صورت اتومات شارژ گیگ اضافه برای او انجام شود که در این صورت سرعت خط مشتری در هیچ شرایطی به پایه 128 Kbps کاهش نمی‌یابد و هزینه‌های ترافیک اضافه مصرف‌شده به‌صورت دوره‌ای از طریق قبض به مشتری اطلاع‌رسانی خواهد شد و مشتری هزینه مصرف سرویس و ترافیک اضافه را به‌صورت یکجا از طریق صورتحساب دوره‌ای پرداخت می‌کند.

 

مزیت طولانی بودن مدت قرارداد برای مشتری چیست ؟

در حالت پیش‌پرداخت هر چه مدت قرارداد طولانی‌تر باشد، مشتری از تخفیف بیشتری به ازای هر گیگابایت FUP برخوردار است. به‌عنوان‌مثال در سرویس قیمت هر گیگا بایت ترافیک در سرویس 8 Mbps در قرارداد یک ماهه 500 تومان و در قرارداد یک ساله حدود 440 تومان یعنی 12% ارزان تراست.

در حالت پس پرداخت برنامه‌ای مدنظر است که متناسب با مدت‌زمان ماندگاری مشتری تخفیف‌هایی را برای مشتریانی که بیشترین تداوم استفاده از سرویس را داشته‌اند محاسبه شود که جزئیات آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

 

آیا تعرفه‌ها به نسبت قبل افزایش داشته است؟

با توجه به اینکه مصرف مردم از اینترنت روزبه‌روز افزایش می‌یابد هدف از تغییر رویکرد در تعریف سرویس پاسخ‌گویی به این نیاز مردم بوده است.  سرویس‌های جدید برخلاف برداشت اولیه به‌شدت نسبت به قبل کاهش قیمت داشته است. در حال حاضر قیمت به ازای هر گیگ اینترنت مطابق سبد محصولات جدید در بیشترین قیمت 625 تومان است که با در نظر گرفتن اینکه قیمت هر گیگ اینترنت خارجی دو برابر داخلی است یعنی به ازای هر گیگ اینترنت خارجی که قبلا حدود 2 هزار تومان بوده به 1250 تومان کاهش‌یافته است. این وضعیت در گرانترین سرویس که 512 Kbps  است رخ می‌دهد درحالی‌که در سرعت مثلا 4 Mbps قیمت هر گیگ اینترنت داخلی 333 تومان و اینترنت خارجی 666 تومان است که نسبت به قبل کاهش عظیمی داشته است. در سرعت‌های بالاتر مثلا برای 16 Mbps قیمت هر گیگ اینترنت داخلی معادل 228 تومان و هر گیگ اینترنت خارجی 456 تومان است. این اعداد نشان‌دهنده شدت کاهش هزینه‌ها نسبت به مدل قیمت‌گذاری مبتنی بر گیگ است و لذا به نفع مشتری است که از همین ابتدا از سرویس‌های با سرعت بالاتر استفاده کند تا ضمن بهره‌مندی از کیفیت بهتر، هزینه بسیار اندکی را نیز به ازای هر گیگ ترافیک پرداخت نماید.

 

در مقایسه تعرفه جدید نسبت به قدیم در سرعت‌های برابر برای دریافت حجم دانلود یکسان چه میزان تخفیف شامل مشتریان می‌شود؟

در مقایسه تعرفه جدید نسبت به قدیم در سرعت‌های برابر برای دریافت حجم دانلود یکسان یعنی با احتساب خرید حجم مازاد در تعرفه قدیم  حداقل 51% و حداکثر 75% تخفیف شامل حال مشترک می‌شود.

 

مقایسه تعرفه جدید نسبت به قدیم در  سرعت‌های برابر چگونه است ؟

در مقایسه تعرفه جدید نسبت به قدیم در سرعت‌های برابر علاوه بر دریافت حجم بیشتر به‌جز در دو حالت خاص، حداقل 3% و حداکثر50% تخفیف شامل حال مشترک می‌شود.

 

درصورتی‌که مشتری بخواهد نسبت به خرید ترافیک اضافه اقدام کند مکانیزم آن به چه صورتی است؟

سطح مصرف منصفانه در هر سرعت در ابتدای هر دوره یک‌ماهه برای مشتری فعال می‌شود. درصورتی‌که این سطح ترافیک قبل از اتمام دوره یک‌ماهه تمام شود، مطابق شرایط سرعت ارتباط مشتری به 128 Kbps کاهش‌یافته و مشتری صرفاً می‌تواند از ترافیک داخلی استفاده کند. بااین‌حال مشتری می‌تواند نسبت به خرید بسته‌های ترافیکی اضافه اقدام کند تا به‌محض اتمام سطح مصرف منصفانه (FUP) به‌صورت خودکار و بدون کاهش سرعت به 128 Kbps به استفاده از اینترنت داخلی و خارجی به‌صورت توأم بهره ببرد. بدیهی است به‌محض اتمام دوره زمانی یک‌ماهه مجدد FUP برای مشتری منظور شده و مانده ترافیک اضافه او ذخیره می‌ماند تا زمانی که مجدد FUP او تمام شود. نحوه محاسبه و کسر از ترافیک اضافه مشابه FUP است به این معنی که هر یک گیگ مصرف اینترنت داخلی با ضریب یک و هر یک گیگ مصرف اینترنت خارجی با ضریب دو از کل ترافیک مازاد خریداری‌شده تا زمان رسیدن به صفر کسر می‌شود. به‌طور مثال اگر مشتری در روز 13 آذرماه خریدی به‌صورت پیش‌پرداخت یک‌ساله انجام دهد، و طی ماه اول نسبت به خرید بسته 6 G اقدام کند و فقط 2G آن را تا رسیدن به تاریخ 13 دی‌ماه مصرف کند، مانده آن (یعنی 4 G) ذخیره‌شده و تا پایان مدت قرارداد در هرماه پس از اتمانم مصرف منصفانه، از محل این ترافیک کسر خواهد شد.

انتهای پیام/آقایی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.