سرویس اجتماعی | کد خبر: 27541
تاریخ انتشار: 1396/10/14 - 09:51:26

خبر خوش استاندار برای یک طرح زیربنایی استان

تامین سهم دولت برای پروژه راه‌آهن گرگان- بجنورد

استاندار خراسان شمالی گفت که آستان قدس، سهم 15 درصدی دولت برای پروژه ریلی گرگان- بجنورد- مشهد را تامین می‌کند.
تامین سهم دولت برای پروژه راه‌آهن گرگان- بجنورد,

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتفاقیه، محمدرضا صالحی در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان اظهار داشت: آستان قدس رضوی مراتب خود را برای تأمین سهم 15 درصدی دولت در قرارداد فاینانس این پروژه اعلام کرده است از این رو آمادگی داریم به کمک نمایندگان استان در مجلس، این موضوع را پیگیری کنیم.

 وی این خط آهن را مسیری ترانزیتی باقابلیت پیوند دادن خطوط ریلی خراسان شمالی با کشورهای آسیای میانه عنوان کرد و ادامه داد: اگرچه راه‌آهن جوین-اسفراین-بجنورد-شیروان در بودجه سال آینده موردتوجه قرارگرفته و اکنون جزو اولویت‌های استان است و مشکلات تأمین منابع اعتباری و تسهیلاتی آن به‌تدریج برطرف شده است، اما توسعه ارتباطات ریلی استان در مسیر اصلی و ترانزیتی، رشد متفاوتی نسبت به توسعه خطوط آنتنی نصیب ما خواهد کرد.

نماینده عالی دولت در استان درعین‌حال بر پیگیری بیشتر مجمع نمایندگان استان  برای رفع مشکلات بر سر راه اجرای پروژه ریلی گرگان- بجنورد- مشهد تاکید کرد.

وی همچنین با اشاره به حضور همه نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی در نشست شورای برنامه‌ریزی  گفت: نخستین استانی هستیم که چنین نشستی با این دستور کار خاص برگزار کرده است و آمادگی داریم ماهانه یک‌بار با حضور اعضای مجمع نمایندگان استان و مدیران دستگاه‌های متولی، مسائل گوناگون به‌ویژه راهکارهای افزایش منابع درآمدی برای استان را بررسی و درباره آن تصمیم‌گیری کنیم.

رئیس شورای برنامه‌ریزی و توسعه خراسان شمالی همچنین از مدیران استان نیز خواست با شناسایی نقاط ضعف بودجه پیشنهادی سال 97 ، مسائل موردنظر را به اطلاع نمایندگان برسانند تا در مجلس پیگیری و برطرف شود.

صالحی همچنین با یادآوری بیانات رهبر معظم انقلاب در سفر مهرماه 91 معظم له به خراسان شمالی تصریح کرد: برای این‌که بتوانیم جزو 10 استان برتر قرار گیریم، لازم است که تا سال 1400 در نیمه‌های جداول شاخص‌های توسعه‌ای کشور جای گرفته باشیم تا در دولت سیزدهم و افق 1404 این استان به جمع 10 استان برتر بپیوندد.

استاندار در بخش دیگری یکی از شاخص‌های اصلی ارزیابی مدیران استان را توانایی آنان در جذب اعتبارات ملی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های متبوعشان خواند و تصریح کرد: هیچ پولی از استان نباید برگشت بخورد و همه باید در مسیر جذب اعتبارات گام بردارند. وی درعین‌حال، بحث جابه‌جایی اعتبارات جذب نشده بین دستگاه‌ها و شهرستان‌ها با رعایت اولویت و توجه به‌ضرورت ها را منتفی ندانست.

علی قربانی نماینده مردم 5 شهرستان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی هم در این نشست گفت: اعتبارات ملی این استان در لایحه بودجه 97 معادل 45 میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده که اندک است و با کاهش 10 درصدی درمجموع اعتبارات استان روبرو هستیم.

وی همچنین از عملکرد سختگیرانه بانک‌ها در تخصیص منابع تسهیلاتی به بنگاه‌های تولیدی و زلزله‌زدگان استان هم گلایه و انتقاد کرد.

هادی قوامی نماینده اسفراین در مجلس شورای اسلامی هم ضمن قدردانی از تحقق وعده رئیس‌جمهوری در اختصاص ردیف بودجه 520 میلیارد تومانی به راه‌آهن جوین-اسفراین-بجنورد-شیروان، یکی از نقاط قوت لایحه بودجه سال آینده را هم توجه به موضوع اشتغال دانست.

هادی شوشتری نماینده مردم فاروج و قوچان در مجلس نیز از رئیس‌جمهوری بابت ارائه به‌موقع لایحه بودجه به مجلس قدردانی کرد و گفت: این لایحه در قالب نظام بودجه‌ریزی عملیاتی یا بر مبنای عملکرد تنظیم‌شده است اما بااین‌حال، یکی از مشکلات نظام بودجه‌ریزی در کشورمان تأثیرپذیری آن از فرایند چانه‌زنی است.

مجید پورعیسی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان نیز تلاش حداکثری مدیران اجرایی برای جذب سهم اعتباری استان از منابع ملی وزارتخانه‌ها را مورد تأکید قرارداد و گفت: اگرچه اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای این استان از 576 میلیارد تومان مصوب سال جاری به 485 میلیارد تومان در لایحه بودجه 97 کاهش‌یافته است، اما پیش‌بینی می‌کنیم اعتبارات مصوب خراسان شمالی از منابع مختلف مثل اعتبارات سفر رهبری و سفر استانی دولت و منابع دیگر، به بیش از هزار میلیارد تومان برسد.

انتهای پیام/ ترکانلو


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.