سرویس اقتصادی | کد خبر: 27633
تاریخ انتشار: 1396/10/19 - 11:26:00

افزایش حجم مبادلات تجاری استان با ترکمنستان/ اعزام هیات تجاری استان به ترکمنستان در اوایل 97

رئیس اتاق بازرگانی،صنایع،معاون و کشاورزی خراسان شمالی از برنامه  افزایش حجم مبادلات تجاری استان با ترکمنستان و همچنین اعزام یک هیات تجاری از استان به ترکمنستان در اوایل سال آینده خبرداد.

محمد صمدی در سی چهارمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بجنورد، برگزاری پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان در آینده نزدیک را برشمرد  و اظهار داشت: در این جلسه مقررشده مشکلات و موانع موجود و راهکارهای پیشنهادی به‌منظور توسعه روابط فی‌مابین تهیه و پیگیری شود.

وی تسهیل در  صدور ویزا و روادید برای تجار و بازرگانان ایرانی از کشور ترکمنستان و عدم انتقال حواله‌ها را ازجمله مشکلات موجود با کشور ترکمنستان اعلام کرد.

صمدی همچنین عدم پرداخت مطالبات معوق تجار و بازرگانان از موسسات دولتی و خصوصی ترکمنستان، عدم وجود گمرک مرزی و بازارچه مرزی در استان خراسان شمالی  و عدم وجود مرکز تجاری و اقتصادی جمهوری اسلامی در ترکمنستان از دیگر مشکلات موجود با کشور ترکمنستان ذکر کرد.

صمدی از انعقاد تفاهم تشکیل اتاق مشترک بازرگانی بین دو کشور ایران و ترکمنستان هم خبر داد و گفت: این تفاهم‌نامه با طرف ایرانی اتاق مشترک به ریاست جناب آقای صمدی رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با دارا بودن 165 عضو فعالیت خود را از 19 مهر سال جاری آغاز کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی،صنایع،معاون و کشاورزی خراسان شمالی افزود: هم‌اکنون نیز  اتاق مشترک ایران و ترکمنستان در تهران و بجنورد مرکز خراسان شمالی راه‌اندازی شده است.

صمدی اظهار کرد: تشکیل اتاق مشترک ایران و ترکمنستان می‌تواند فعالیت‌ها در زمینه تسهیلات ویزا، روادید، توسعه اقتصادی، شرکت در نمایشگاه‌ها، پذیرش و اعزام هیات های تجاری و بازاریابی و رفت‌وآمدهای تجاری را تسهیل دهد.

وی بیان کرد: خراسان شمالی به‌عنوان یکی از استان‌های همجوار ترکمنستان است که با داشتن حدود 312 کیلومتر مرز مشترک می‌تواند در رابطه با فعالان برای توسعه اقتصادی و همکاری‌های متقابل اتاق بازرگانی فعالیت گسترده‌ای داشته باشد.

صمدی بیان داشت: این در حالی است که کشور ترکمنستان دومین کشور مقصد صادراتی استان خراسان شمالی محسوب می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی ازجمله پیشنهادهای مطرح‌شده در راستای روابط همکاری بین دو کشور را اعلام آمادگی شرکت‌های معتبر ایرانی برای همکاری در زمینه طرح‌های تولیدی، صنعتی و صدور خدمات فنی و مهندسی به‌ویژه در زمینه نفت، گاز ، پتروشیمی، ساختمان‌سازی ، خدمات ، انرژی برق و راه‌سازی عنوان کرد.وی تسهیل در تردد ویزا برای تجار و بازرگانان، رفع مشکلات مربوط به سیستم بانکی و نقل‌وانتقال ارز، افزایش همکاری در زمینه برگزاری هرساله نمایشگاه اختصاصی ایران و ترکمنستان را از دیگر پیشنهاد مطرح‌شده بیان کرد.

 وی افزود: علاوه بر کالاهای صادراتی ایران به ترکمنستان، عاملین اقتصادی ایران علاقه‌مندی خود را به صادرات گروه‌های کالایی دارو، کائوچو، لاستیک و انواع محصولات لاستیکی ، آلومینیوم و... اعلام داشتند.

صمدی  مشکل بانکی، حمل نقل،بالا بودن قیمت تمام‌شده برخی کالاهای صادراتی و رقابت شدید کشورهایی چون چین، روسیه، ترکیه ، هندوستان با صادرکنندگان ایرانی ، قطع جوایز صادراتی، عدم توانایی رقابت با پیمانکاران چینی و ترک، روسی، کمبود واگن و کم‌توجهی برخی از کشورهای همجوار به توسعه زیرساخت‌های موردنیاز و... را ازجمله مشکلات موجود صنایع و واحدهای تولیدی عنوان کرد .

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در ادامه از اعزام یک هیات تجاری به ترکمنستان در اوایل سال آینده از این استان خبر داد و گفت: این اعزام به‌منظور توسعه اقتصادی، افزایش صادرات، واردات و تسهیل در ویزا و روادید و وصول مطالبات تجار و بازرگانان و مشارکت در نمایشگاه‌های طرفین انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: با توجه به این‌که اتاق بازرگانی خراسان شمالی مجوز رسمی اتاق مشترک ایران و تاجیکستان را کسب کرده درصدد هستیم  در سال آینده  یک هیات تجاری و بازاریابی  از استان در راستای توسعه روابط اقتصادی به کشور تاجیکستان نیز خواهیم داشت.

انتهای یپام/اتفاقیه


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.