نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اقتصادی | کد خبر: 27657
تاریخ انتشار: 1396/10/20 - 10:22:33

در مصاحبه اتفاقیه با صادرکننده نمونه خراسان شمالی عنوان شد

توسعه صادرات استان درگرو حمایت بخش دولتی از صادرکنندگان است

توسعه صادرات استان درگرو حمایت بخش دولتی از صادرکنندگان است,

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتفاقیه، میزان صادرات کالاهای تولیدی هر منطقه نشان‌دهنده میزان تولید و اشتغال و دستاوردهای اقتصادی آن منطقه است، این آمار علاوه بر آن‌که نشان‌دهنده تلاش مسئولان برای رونق تولید محصولات محلی است، به همان میزان نیز کاستی‌ها را در زمینه ایجاد فرصت‌های صادراتی و تلاش برای رونق اقتصادی استان مشخص می‌کند.

کارشناسان معتقدند برای اینکه بتوانیم جلوی افت میزان صادرات غیرنفتی را در استان بگیریم باید حمایت‌های بیشتری از بخش خصوصی در این زمینه انجام شود.

 فراهم نبودن زمینه برای حضور تولیدکنندگان و صادرکنندگان در نمایشگاه‌های بین‌المللی باعث دست نیافتن به بازارهای جدید شده است.

همچنین مشکلات گوناگون بر سر راه این بخش، باعث شده انگیزه صادرکنندگان استان  به‌منظور صادرات کمتر شود.

کالاهای تولیدی استان خراسان شمالی همواره موردتوجه هیات‌های تجاری خارجی بوده و ازاین‌رو همکاری مشترک با کشورهای مختلف از رویکردها قرار بگیرد و باید تلاش شود تا هر چه بیشتر کالاهای صادراتی این استان روانه بازارهای هدف شود.

با توجه به اینکه صادرات از مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی بوده  لذا انتظار می‌رود تا به برنامه‌های توسعه صادرات غیرنفتی دست پیدا کنیم، اما به‌طورقطع،  تحقق این اهداف نیاز به برنامه‌ریزی بلندمدت و رفع موانع از پیش پای صادرکنندگان دارد.

به‌طور حتم صادرات غیرنفتی به‌ویژه کالاهای صنعتی ضمن ایجاد ارزش‌افزوده بالا، وضعیت اشتغال در جامعه را بهبود می‌بخشد.

خبرنگار ما با توجه به اهمیت این مقوله صادرات یکی از صادرکنندگان برگزیده امسال استان به گفت‌وگو نشسته که در ادامه ازنظر می‌گذرانیم.

 

*شما سالانه چه میزان صادرات دارید و به چه کشورهایی صادر می‌کنید؟

طی سال‌های اخیر صادرات از یک‌میلیون تا پنج میلیون تن به کشورهای مختلف جهان ازجمله آسیای میانه ، اروپا و کشورهای عربی داشته‌ام.

 

 *در خصوص جابجایی ارز چه مشکلاتی بر سر راه صادرکنندگان وجود دارد؟

در بسیاری از کشورها همچون ترکمنستان، افغانستان و عراق که کشورهای هدف صادراتی ما هستند، هنوز سیستم بانکی متمرکز وجود ندارد و انتقال ارز به‌صورت چمدانی انجام می‌شود که در این زمینه با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم.

 

* با توجه به اینکه زیرساخت‌های ریلی هنوز به‌طور مناسب در استان فعال نیست، چه تأثیری بر صادرات دارد و درصورتی‌که این راه‌های ریلی راه‌اندازی شود چه تأثیری بر رونق صادرات خواهد داشت؟

فراهم بودن زیرساخت‌های حمل‌ونقل در صادرات مقوله بسیار مهمی است، ابتدا حمل و جابجایی با کشتی و سپس حمل با قطار و هواپیما برای صادرکنندگان صرفه اقتصادی دارد که در حال حاضر فراهم نبودن زیرساخت‌های ریلی به‌منظور جابه‌جایی کالا یکی از مشکلات عمده استان است.

تا چند ماه گذشته شرکت راه‌آهن واگن‌های صادراتی از کشور آسیای میانه را برای جابجایی کالا در اختیار صادرکنندگان می‌گذاشتند که این واگن‌ها به‌روز و نو بودن و نیز این واگن‌ها یک‌سوم بزرگ‌تر و با ظرفیت بارگیری بیشتر بودند اما اکنون از ورود این واگن‌ها جلوگیری می‌شود و واگن‌های فرسوده و در مقیاس کوچک‌تر در اختیار صادرکنندگان قرار می‌گیرد که این به لحاظ اقتصادی بسیار به ضرر و زیان صادرکنندگان است.

 

*در خصوص جابجایی تولیدات و صادرات به دیگر کشورها چه مشکلاتی وجود دارد؟

در حال حاضر ایران جزء کشورهای عضو تجارت جهانی نیست و کالاهای تولید ایران در بسیاری مواقع با برند کشورهای دیگر صادر می‌شود که نیاز است تا در این زمینه اقدامات لازم انجام شود.

همچنین جواز صادراتی صادر نمی‌شود و با شرایط موجود و سختی‌های بر سر راه تولیدکنندگان و صادرکنندگان در کشور دیگر جایی برای بحث درزمینهٔ رقابت کالاهای تولید داخل و تولیدات سایر کشورها باقی نمی‌ماند و منطقی نیست که با این شرایط بحث رقابت میان تجار و صادرکنندگان ایران و دیگر کشورها مطرح شود.

 

*در خصوص رقابت صادرکنندگان استان و رقابت با بازارهای جهانی توضیح بفرمایید؟

با چنین شرایطی که صادرکنندگان و تولیدکنندگان سایر کشورها در مقوله تولید و صادرات دارند و دشواری همین پروسه در کشور رقابت بین تجار کشور ما و سایر کشورها در شرایط مساوی و عادلانه نیست.

از سویی حمایت سایر کشورها از صادرکنندگان و تولیدکنندگان بسیار مناسب‌تر و بهتر بوده است.

 

*به نظر شما حمایت دولت و مسولان از صادرکنندگان چگونه بوده است؟

با توجه به قوانین دست‌وپا گیر، قدیمی و به‌روز نبودن این قوانین هرچند مسئولین برای بهبود شرایط تلاش می‌کنند اما به نتیجه نخواهند رسید چون مسئولان به‌عنوان مجریان قانون مکلفند وفق مقررات عمل کنند.

در حال حاضر تعداد کثیری از صادرکنندگان که طی ۶ سال گذشته به دلیل عدم اطلاع‌رسانی گسترده و عدم آگاهی صادرکنندگان از این مسئله اظهارنامه مالیاتی را تسلیم نکردند که اکنون صادرکنندگان مشمول جریمه‌هایی با رقم‌های نجومی شدند این در حالی است که آمار تمام صادرات اشخاص توسط گمرک به دارایی ارائه‌شده است.

این قوانین باید اصلاح شود تا مجریان نیز ناچار به اجرای این قوانین نباشند. همچنین با توجه به اینکه صادرکننده و تولیدکننده بسیاری از کالاهای اولیه موردنیاز خود را از دلالان و واسطه‌ها تامین می‌کنند و به دلیل نداشتن فاکتور معتبر مشمول مالیات بر ارزش‌افزوده می‌شوند که از این ناحیه ضرر و زیان‌هایی به صادرکننده و تولیدکننده وارد می‌شود.

 

* ازلحاظ مشکلات بانکی چه مشکلاتی بر سر راه وجود دارد و حمایت بانک‌ها از صادرکنندگان را چگونه می‌بینید؟

با توجه به مشکلات صادرکنندگان و سود ناچیز صادرات، صادرکنندگان به دریافت وام‌های بانکی با سودهای بالا رغبت ندارند چراکه این رقم سودهای بانکی برای صادرکننده توجیه اقتصادی ندارد

همچنین در حال حاضر سود بانکی بسیار بالاست و بسیاری از مواقع مدت‌زمانی که پول باید در حساب بانکی بخوابد خیلی طولانی است و برای صادرکننده توجیه اقتصادی ندارد.

 

*در خصوص اینکه استان بازارچه مرزی ندارد و تاثیر آن بر صادرات چیست؟

در حال حاضر در خراسان شمالی که تنها مرز مشترک با کشور ترکمنستان دارد که هیچ خروجی برای استان ندارد و کشور ترکمنستان نیز هیچ رغبتی برای گشودن نقطه جدید به‌منظور مبادله کالا ندارد، ازاین‌رو یا وضعیت کنونی ایجاد بازارچه مرزی که در رونق صادرات استان هم موثر است، بعید به نظر می‌رسد.

 

* حمایت مسئولان از صادرکنندگان استان چگونه ارزیابی می‌کنید ؟

 در این فرایند صادرکنندگان نیازمند حمایت دولت هستند و از مسولانی که در چنین شرایط پیچیده حمایت از صادرکنندگان را همواره داشتند تشکر می‌کنم و درخواست من این است که هر چه زودتر باید قوانین فرسوده اصلاح شود و راهکارهایی برای رونق صادرات اندیشیده شود که در غیر این صورت همین اندک تجارت نیز از دست خواهد رفت.

انتهای پیام/اتفاقیه 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.