نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس سیاسی | کد خبر: 27683
تاریخ انتشار: 1396/10/21 - 10:06:52

پایتخت آجیل ایران هم چنان در انتظار انتخاب شهردار

در حالی افزون بر 4 ماه از آغاز به کار پنجمین دوره شوراهای اسلامی می‌گذرد اما، هنوز شهردارشهر 12 هزارنفری فاروج که به پایتخت آجیل ایران شهره است، انتخاب‌نشده و به‌صورت سرپرستی اداره می‌شود.
پایتخت آجیل ایران هم چنان در انتظار انتخاب شهردار,

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتفاقیه، مهم‌ترین رکن اجرایی شورای شهر و به عبارتی بازوی اجرایی شوراها، شهردار است، پس انتخاب این بازوی قدرتمند تأثیر زیادی در ارائه مطلوب خدمات شهری و اجرای صحیح مصوبات دارد اما شورای شهر فاروج همچنان از داشتن این بازوی قدرتمند بی‌بهره است.

یکی از شهروندان فاروجی در این خصوص گفت: شورای شهر یعنی همه‌کاره‌ای شهر دست آنهاست و مهم‌ترین کارشان تعیین شهردار است که به نظر می‌رسد در مهم‌ترین وظیفه نتوانستند به‌موقع مطالبه مردم را انجام دهند.
محمد احمدی افزود: البته بسیار طبیعی است که اعضای منتخب شوراها ازاین‌پس باید به اجرایی شدن برنامه‌ها و شعارهای انتخاباتی خود بیندیشند و لذا برای اجرایی شدن برنامه‌هایشان، انتخاب فرد متخصص یک ضرورت است.
وی گفت: شنیده‌ها حاکی است گزینه‌های معرفی‌شده از سوی شورای شهر فاروج رد شده وباید گزینه جدیدی معرفی شود سه ماه از وقت شهرداری و شهروندان فاروج با این عمل گرفته شد که قابل‌توجه است، ای‌کاش این اتفاق نمی‌افتاد و انتخاب درستی انجام می‌گرفت.
شهروند دیگری گفت: شوراها با انتخاب فردی باصلاحیت و توانمندمی تواند مسیر توسعه شهر را طی 4 سال پیش رو با چشم‌اندازی روشن تعریف کنند.
رحمان حسینی افزود: شنیدن ایجاد دودستگی بین شوراها برای مردم خوشایند نیست و نگاه مردم بعد از انتخاب این افراد، همدلی و تلاش برای کمک به توسعه شهر با بکار گیری فرد دارای صلاحیت، توانمند و بااستعداد مدیریت شهری است تا بتوانند توانمندی خود را در راستای توسعه شهر نشان دهد.
این شهروند بیان داشت: امیدواریم شورای شهر با یک انتخاب درست جبران زمان به هدررفته را داشته باشند.
وی گفت: نباید شاهد این باشیم که اعضای شورای شهر به‌جای شایسته‌سالاری در انتخاب شهردار منافع باندی و حزبی و حتی شخصی را مقدم شمارند.
وی افزود: با توجه به ماهیت خدماتی واداری شهرداری نباید انتخاب شهردار چهره سیاسی بگیرد تا تصاحب این سمت با رقابت‌های پر چالشی روبه‌رو شود.
یک فرهنگی هم گفت: واگذاری انتخاب شهرداران به شوراهای اسلامی شهر جزو حداقل صلاحیت‌های اعطاشده به واحدهای محلی است، ‌در بند یکم ماده 71 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375، انتخاب شهرداران برای یک دوره چهارساله از وظایف شوراهای شهر دانسته شده است که باید «بلافاصله پس از رسمیت یافتن» نسبت به آن اقدام کنند.
مسعود مرادی افزود: بر اساس آیین‌نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار علاوه بر مواردی که در همه انتخاب‌ها رعایت می‌شود ازجمله تابعیت، کارت پایان خدمت و. نداشتن محکومیت کیفری که مستلزم محرومیت از حقوق اجتماعی باشد؛ دارا بودن تحصیلات و تجربه مطرح‌شده است.


*
وقت مردم را نباید به هدر داد
یکی از اعضای شورای اسلامی شهر فاروج گفت: گزینه معرفی‌شده با رای همه شوراها نبود و آرا اکثریت در معرفی موثر بود.
علی توافقی اظهار داشت: با اصرار بر گزینه‌ای که از سوی مراجع تایید نشده نباید وقت مردم را هدر داد.
وی افزود: در این حوزه سرعت عمل از یک‌سو، شایسته‌سالاری و فراجناحی نگاه کردن در انتخاب لازم است تا سایر فعالیت‌ها با یک انتخاب شایسته تسهیل شود.

*معرفی گزینه شهردار به‌زودی
یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر فاروج بابیان اینکه مستندی در خصوص عدم تایید گزینه معرفی‌شده دریافت نکردیم و شفاهی اعلام‌شده گفت: گزینه جدیدی از بین گزینه‌های متقاضی و پیشنهادشده در دست انتخاب و معرفی است و با توجه به گروهی بودن این انتخاب سعی شده با رای مثبت همه اعضا باشد تا شهردار به‌عنوان یار ششم و نه یار سو و چهارم وارد عرصه خدمت شود.
دکتر رجب پور اظهار داشت: در انتخاب نمی‌توان فقط بر رشته تحصیلی فرد تکیه کرد و امروزه رویکردها در حوزه مدیریت گسترده‌تر شده و شاهد فعالیت افراد با رشته‌های تحصیلی غیر مرتبط اما توانمند و با مدیریت بالا در اطرافمان بوده‌ایم.
وی بابیان اینکه هنر یک مدیر، استفاده از ظرفیت‌ها، ارتباطات موثر و... است بیان داشت: اولویت‌های شهر ازجمله ایجاد مجتمع تجاری آجیل فاروج، میدان در ورودی شهر از سمت شهرستان شیروان، تونل سبز در ورودی شهر از سمت قوچان و.... با گزینه‌ها مطرح‌شده و مبنا بر انتخاب بهترین وموثرترین برنامه‌ها در توسعه شهر است و شهردار منتخب هم باید پایبند به اجرای این برنامه‌ها باشد.
وی یادآور شد: توسعه شهر در سایه همت برای ایجاد تغییر در رویکردها و نگاه‌هاست و هر فرد باید از خود شروع کند و باهمت جمعی مردم و مسئولان تغییرات توسعه‌ای محسوس رقم می‌خورد.
رئیس شورای اسلامی شهر فاروج گفت: با عدم تایید گزینه معرفی‌شده، از سوی شورای شهر، 13 نفر دیگر ارزیابی شدند تا ازاین‌بین یکی به‌عنوان فرد پیشنهادی به مراجع ذیصلاح معرفی شود.
رجبعلی ایزدجو اظهار داشت: از بین 13 نفر، بعضی گزینه‌های پیشین بودند، بعضی جدید اعلام آمادگی داشتند و تعدادی را هم بر اساس شناخت اعضای شورا نسبت به تجربه‌هایشان بررسی کردیم.
وی، بومی بودن، مدیریت و سواد علمی را از اولویت‌های شورا در انتخاب گزینه برای تصدی صندلی شهردار فاروج عنوان کرد و افزود: مردم نسبت به انتخاب شوراها امیدوار باشند و از گزینه منتخب هم ایجاد تغییرات موثربرای توسعه شهر مطالبه، پیگیری و نظارت می‌شود.

انتهای پیام/
 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.