نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اجتماعی | کد خبر: 27722
تاریخ انتشار: 1396/10/24 - 08:37:18

آمار وحوش حیات‌وحش خراسان شمالی 20 درصد افزایش یافت

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست خراسان شمالی گفت: امسال آمار وحوش حیات‌وحش در مناطق حفاظت‌شده این استان در مقایسه با سال گذشته، 20 درصد افزایش پیداکرده است.
آمار وحوش حیات‌وحش خراسان شمالی 20 درصد افزایش یافت,

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتفاقیه، در خراسان شمالی 65 گونه پستاندار از 197 گونه موجود در کشور زیست دارد و 141 گونه پرنده از 532 گونه موجود در کشور، 68 خزنده از 228 گونه موجود کشور ، چهار گونه خزنده دوزیست از 20 گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع 160 گونه آبزی موجود در کشور زیست می‌کنند که برخی ازاین‌گونه‌ها نظیر یوزپلنگ، بالابان، هوبره، کبک دری و کرکس مصری در طبقه‌بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت(IUCN) در رده‌های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.

جعفر علی پور شنبه بابیان اینکه افزایش آمار حیات‌وحش در این استان در گونه قوچ و میش بوده است اظهار کرد: با توجه به افزایش حیات‌وحش و حفاظت خوب مأمورین و امنیت بالا و از طرفی نوسان بارندگی‌ها انتظار می‌رود برای تامین آب حیات‌وحش، بودجه لایروبی و آبرسانی و چاه‌هایی که افت پیداکرده‌اند افزایش یابد.

وی با اشاره به لایروبی چشمه‌ها حیات‌وحش در مناطق مختلف این استان گفت: هم‌اکنون شکار در مناطق تحت حفظت شده استان خراسان شمالی رو به صعودی است و با توجه به بحران خشکسالی برای لایروبی، آبرسانی و تعمیر و مرمت آبشخورها نیازمند اعتبارات بیشتری از سوی سازمان برنامه‌وبودجه است.

علیپور بابیان اینکه توزیع اعتبارات برای تعمیر، احداث و لایروبی آبشخورها با توجه به شرایط سال و خشک‌سالی است افزود: در حال حاضر آب‌رسانی با تانکر برای منابع آب فقط در منطقه میاندشت جاجرم است و بقیه مناطق حفاظت‌شده آبشخور فلزی و سیمانی دارند که تعمیر، مرمت و احداث آن نیازمند اعتباراتی است.

اداره کل حفاظت محیط‌زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت‌شده و پارک‌های ملی سالوک، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات‌وحش میاندشت جاجرم را که محل زیست پلنگ‌ها است، با گستره 194 هزار و 141 هکتار مدیریت می‌کند.

انتهای پیام/ 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.