سرویس اجتماعی | کد خبر: 27752
تاریخ انتشار: 1396/10/25 - 10:35:20

لزوم شتاب بخشی جابه‌جایی روستاهای حریم سد چندیر راز و جرگلان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی خواستار سرعت بخشیدن به تخلیه و جابه‌جایی روستای اسمی و دولان در حریم سد چندیر شهرستان راز و جرگلان شد.
لزوم شتاب بخشی جابه‌جایی روستاهای حریم سد چندیر راز و جرگلان,

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتفاقیه، سید ابراهیم علوی اظهار کرد: با اجرای سد چندیر، جابه‌جایی روستاهای مزبور در شهرستان مرزی راز و جرگلان، در برنامه قرار گرفت اما برنامه‌ها دراین‌باره تاکنون کند پیش رفته است.

وی افزود: این شرکت در آغاز مراحل اجرایی سد چندیر نسبت به تملک منازل روستاییان در مناطق مزبور اقدام کرده و وجوه مربوط به آن را پرداخت کرده و اکنون نیز با تایید شدن زمین جانمایی شده برای جابه‌جایی، اقدامات آماده‌سازی و تامین زیرساخت‌ها در حال انجام است.

وی گفت: با آبگیری سد، روستای اسمی با مشکل جدی‌تری روبه‌رو است و باید هر چه سریع‌تر تخلیه و ساکنان آن جابه‌جا شوند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی افزود: با آغاز آبگیری سد چندیر، حدود 10 واحد مسکونی در روستای اسمی تخلیه و این منازل زیرآب رفت و مابقی نیز باید زودتر برای تخلیه اقدام کنند.

 

* ضرورت تخلیه 2 روستا

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی نیز دراین‌باره گفت: شرکت آب منطقه‌ای استان در سال‌های گذشته وجوه مربوط به خرید و تملک منازل در روستاهای اسمی و دولان را پرداخت کرده است و زمین نیز برای جابه‌جایی این روستاها تامین شده است.

محمدحسین علی نیا اظهار کرد: بنیاد مسکن برای پرداخت تسهیلات ساخت مسکن در مکان جدید آمادگی دارد و مشکلی برای تامین زیرساخت‌ها و ساخت مسکن جدید وجود ندارد اما اهالی این روستاها هنوز نسبت به تخلیه منازل خود اقدام نکرده‌اند.

وی افزود: روستای اسمی و دولان در معرض تهدید و خطر هستند و باید تخلیه شوند.

 

* روستاییان پای‌کار باشند

فرماندار شهرستان مرزی راز و جرگلان دراین‌باره با اشاره به اینکه روستای اسمی و دولان در این شهرستان در حریم سد چندیر واقع هستند به ایرنا گفت: در ابتدای اجرای سد چندیر، شرکت آب منطقه‌ای وجوه مربوط به خرید منازل مسکونی ساکنان این روستاها را پرداخت کرد اما تخلیه و جابه‌جایی روستاهای مزبور تاکنون به طول انجامیده است.

محمد زارعی اظهار کرد: البته در برهه‌ای از زمان چند خانوار در روستای اسمی که در فاصله نزدیک‌تری از سد قرار داشتند تخلیه شدند.

وی اظهار کرد: روستای اسمی بیش از روستای دولان در معرض تهدید است و تخلیه و جابه‌جایی این روستا باید سرعت گیرد.

وی افزود: اکنون زمین برای جابه‌جایی 2 روستا جانمایی شده است و روستای اسمی و دولان در یک نقطه البته بافاصله 500 متری از هم جابه‌جا می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: زمین جانمایی شده در ماه‌های گذشته مورد تایید قرار گرفت و اکنون شرکت‌های خدمات رسان در حال انجام زیرسازی‌ها در مکان جدید هستند.

زارعی بار دیگر تاکید کرد: برای جابه‌جایی این 2 روستا مشکلی وجود ندارد و از روستاییان به‌ویژه ساکنان روستای اسمی درخواست می‌شود برای سرعت بخشیدن به تخلیه روستا پای‌کار باشند.

به گفته فرماندار شهرستان راز و جرگلان اکنون وضعیت روستای دولان خیلی نگران‌کننده نیست اما به‌هرحال آبگیری سد آغازشده است و هر دو روستا باید جابه‌جا شوند.

بر اساس این گزارش در این 2 روستا درمجموع 110 خانوار ساکن هستند.

سد مخزنی چندیر در شهرستان راز و جرگلان در فاصله 170 کیلومتری شهر بجنورد قرار دارد که باهدف تامین آب آشامیدنی، آب کشاورزی و آب موردنیاز صنعت اجرایی شده است. مخزن این سد گنجایش 12 میلیون و 240 هزار مترمکعب آب را دارد.

خراسان شمالی 6 سد با مجموع توان ذخیره 250 میلیون مترمکعب آب در دست بهره‌برداری دارد، توان تنظیم آب توسط این سدها 165 میلیون متر در سال است.

انتهای پیام/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.