سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 28100
تاریخ انتشار: 1396/11/12 - 10:34:32

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان مطرح کرد:

پیشنهاد ایجاد موزه موسیقی مقامی در خراسان شمالی به یونسکو

پیشنهاد ایجاد موزه موسیقی مقامی در خراسان شمالی به یونسکو,

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت:طی مکاتبه انجام‌شده با یونسکو، خراسان شمالی برای ایجاد موزه موسیقی مقامی در این استان اعلام آمادگی کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتفاقیه، محمد سویدانلویی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اداره کل میراث فرهنگی به دنبال این است تا سه سایت موزه باز در مناطق تاریخی استان ازجمله شهر بلقیس، ریوی و ارگ نادری راه‌اندازی کند.

وی تصریح کرد: امسال هفت کاوش بین‌المللی در این استان انجام‌شده است که  یکی از این کاوش‌ها در تپه ریوی صورت گرفت که به‌عنوان مهم‌ترین دستاورد باستان‌شناسی در سال جاری است که برخی پیشینه تاریخی این اثر را به دوره هخامنشیان و برخی به دوره پارت‌ها تخمین می‌زنند.

 

۱۰ پروژه میراث فرهنگی استان طی دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: ۱۰ پروژه  بااعتباری بالغ‌بر 11 میلیارد و 440 میلیون ریال در دهه فجر افتتاح می‌شود.

سویدانلویی بابیان اینکه ۱۰۴ پروژه بااعتباری بالغ‌بر ۱۲ میلیارد و ۷۱۸ میلیون تومان در حال اجراست که طی دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: طی امسال نیز ۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار برای اجرای ۹۴ پروژه اختصاص‌یافته است

سویدانلویی بابیان اینکه بر اساس برنامه‌ریزی‌ها سال ۹۷ میراث فرهنگی صاحب ساختمان اداری خواهد شد، افزود: طی امسال پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای توسعه صنایع‌دستی و مرمت آثار تاریخی هزینه شده است.

وی تصریح کرد: همچنین هشت دستگاه خودرو کمک دار و سه خودرو دیگر برای یگان حفاظت اداره میراث تأمین شد، یگان اداره با اشراف کامل بر آثار تاریخی دارد و هیچ تعرضی در آثار تاریخی از چشم آن‌ها دور نمی‌ماند.

وی با اشاره به اینکه ۱۷۱ مورد شکایت اداره میراث نسبت به تعرض به آثار تاریخی تشکیل داده است، خاطرنشان کرد:سه مورد از این شکایت‌ها مربوط به امسال است.

وی تصریح کرد: ۶۷ پرونده در خصوص اشیایی تاریخی، ۳۳ پرونده مربوط به ضبط اشیایی تاریخی بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: امسال  ۲۴ دستگاه فلزیاب کشف و ضبط شد و۳۸ تشکیل پرونده در این زمینه تشکیل شد.

سویدانلویی بابیان اینکه با ۱۷ مورد ساخت‌وساز غیرمجاز نیز برخورد شد،  افزود: درمجموع ۱۷۱ فقره شکایت و برای ۳۷۱ نفر پرونده قضایی تشکیل‌شده است.

وی بابیان اینکه در حوزه صنایع‌دستی حدود 51 رشته فعال در استان وجود دارد، گفت: همچنین در حوزه صنایع‌دستی 43 اثر ثبت ملی و چهار اثر ثبت جهانی شده است.

انتهای پیام/

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.