سرویس بین المللی | کد خبر: 28138
تاریخ انتشار: 1396/11/14 - 17:12:31

پایگاه اینترنتی روزنامه «الاخبار» گزارش داد:

چهارمین شکست نتانیاهو برای متقاعد کردن پوتین در خصوص مقابله با حضور ایران در منطقه

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بار دیگر در سفر اخیر خود به روسیه در متقاعد کردن ولادیمیر پوتین برای اقدام علیه حضور ایران در سوریه ناکام ماند.
 چهارمین شکست نتانیاهو برای متقاعد کردن پوتین در خصوص مقابله با حضور ایران در منطقه,
به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ؛ پایگاه اینترنتی روزنامه «الاخبار» در گزارشی نوشت: برای چهارمین بار نخست‌وزیر رژیم اشغالگر اسرائیل نتوانست ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را متقاعد کند و آنچه را که «تضمین روسیه» برای اقدام علیه «نفوذ» ایران در سوریه خواند، به دست بیاورد.
 
صبح دوشنبه گذشته نتانیاهو بار دیگر در مسکو همان حرفهایی را تکرار کرد که در سفرهای پیشین خود به روسیه گفته بود اما این بار او با لحنی تندتر سخن گفت و اینگونه القا کرد که سکوت روسیه درباره نفوذ ایران در سوریه و لبنان، اسرائیل را وادار خواهد کرد برای حفظ امنیت خود در برابر تهدیدهای روز افزون در مرزهای شمالی فلسطین اشغالی به تنهایی اقدام کند.
 
همزمان با این اظهارات نتانیاهو، پویش رسانه ای تحریک‌آمیز گسترده و گمانه هایی درباره گسترش فعالیت های نظامی ایران در سوریه و لبنان به راه افتاد و پس از آن آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ اسرائیل گفت: بلوک نفتی شماره 9 در آبهای منطقه ای جنوب لبنان به اسرائیل تعلق دارد.
 
طبق اطلاعاتی که «الاخبار» در اختیار دارد نتانیاهو نگرانی خود را درباره سه مسئله به اطلاع رئیس جمهور روسیه رساند و خواستار همکاری روسیه برای حل این مسائل شد. در بخش اول: نتانیاهو ادعا کرد ایران یک پایگاه هوایی و چند پایگاه زمینی در سوریه دارد و تشکیلات سپاه پاسداران به منظور تهدید «امنیت اسرائیل» از جنوب سوریه و جنوب لبنان، در این پایگاه ها فعالیت می کنند.
 
نتانیاهو در گفتگو با پوتین «مشارکت روسیه را در نابودی این پایگاه ها و ارائه تضمین به اسرائیل، مبنی بر اینکه ایران هرگز اقدامات خصومت آمیزی علیه رژیم صهیونیستی نخواهد داشت» خواستار شد.
 
دوم اینکه: نتانیاهو در دیدار با پوتین خلاصه ای از گفتگوی خود را با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در حاشیه کنفرانس اقتصادی داووس، مطرح کرد. نتانیاهو و ترامپ تلاش کردند توافقنامه هسته ایران را لغو کنند، توافقنامه ای که [به تعبیر] نتانیاهو «به ایران کمک می کند به بلندپروازی های هسته ایش ادامه دهد و امنیت راهبردی اسرائیل را به خطر بیاندازد.»
 
و مسئله سوم اینکه نتانیاهو با اعلام «مخالفت اسرائیل با عملیات نظامی ترکیه در منطقه عفرین سوریه» از پوتین خواست به ترکیه برای توقف عملیات علیه کُردها فشار بیاورد.
 
اما پاسخ روسیه به اظهارات پیشین و کنونی نتانیاهو تفاوتی با پاسخ های پیشین وی نداشت. طبق اطلاعاتی که الاخبار در اختیار دارد رئیس جمهور روسیه آشکارا از نقش آفرینی ایران در سوریه سخن گفت و نقش این کشور را محدود به «مشارکت راهبردی با روسیه در عرصه مبارزه با تروریسم و غلبه بر داعش» دانست.
 
پوتین تاکید کرد: «ایران در اجرای توافقنامه آستانه، از لحاظ تضمین آتش بس در مناطق کاهش تنش و نظارت بر نقض آتش بس به دست طرف های متخاصم، شریک اصلی است».
 
رئیس جمهور روسیه با مطالبه اسناد و مدارکی که وجود پایگاه های نظامی و پایگاه هوایی ایران در سوریه را ثابت کند، گفت: «روسیه اسناد و مدارکی در دست دارد که ثابت می کند اسرائیل از برخی گروه های تروریستی در جنوب سوریه حمایت کرده است و آمریکایی ها نیز از گروه های تروریستی در منطقه التنف (نزدیک مثلث مرزی سوریه، اردن و عراق) و دیر الزور، برای حمله به ارتش سوریه و اجرای عملیات های تروریستی علیه ارتش سوریه و نیروهای روسیه، حمایت کرده اند».
 
انتهای پیام/ باشگاه خبرنگاران

به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.